Aile Terapisi Nedir?

Aile Terapisi Nedir aile ve çift terapisi

Aile kavramı hepimiz için kutsaldır. Nesiller boyunca, ailenin devamlılığı için toplumlar fedakarlıklarda bulunmuş, devletler ise yasal düzenlemeler ile ailenin sürdürülebilirliğini artırmayı hedeflemiştir. Ancak bazen ailenin devamlılığı için aile içinde yaşanan problemler görmezden gelinmiş, kişiler kol kırılır yen içinde kalır anlayışı ile çözülebilir sorunlarını dile getirmeyerek problemli, mutsuz ilişkilerini devam ettirmişlerdir. Bu anlayışın temelinde iyi niyet yer alsa da sağlıklı bir durum değildir. Çünkü bastırılan tüm problemler bir gün daha büyük zararlar vererek ortaya çıkmaya mahkumdur. Günümüzde neyse ki bu anlayış artık terk edilmeye başlanmıştır. İnsanlar evlilik ve aile problemleri konusunda daha açık bir hale gelerek, sorunlarını paylaşmak ve çözmek için daha gönüllü olmuşlardır.

Aile terapisi kavramının yaygınlaşmasının temelinde bu tutum ve davranışlar yatmaktadır. Peki sıkça duyduğumuz aile terapisi nedir? Aile terapisi en kısa tanımıyla, aile ve evlilikleri ele alan bir psikoterapi türüdür. Aile terapisi nedir sorusunu cevaplarken aslında aile danışmanlığı nedir sorusunu ve evlilik terapisi nedir sorusunu da cevapladığımızı söyleyebiliriz. Çünkü farklı isimlerle anılsalar da bu psikolojik danışmanlık ve terapi türlerinin genel adı aile terapisidir. 

Aile terapisinin amacı nedir sorusu da insanların aklına takılan sorulardan biridir. Aile terapisi bireysel ve geleneksel psikoterapiden farklı olarak bireyle değil evli çiftler ya da aile bireylerden birden fazla kişinin katılımıyla yürütülür. Aile terapisinin amacı; aile içinde yaşanan sorunlarda, bireylere ve/veya ailenin tüm üyelerine fayda sağlamaktır. Aile terapisinde farklı sorunlar ele alınabilir. Bu yönüyle evlilik terapisinin amacı birçok soruna aynı anda cevap veren kompleks bir terapi türü olmaktır.

Elbette günümüzün bu popüler terapi türünde tek amaç sorunları çözmek değildir. Aile terapisinde ne hedeflenir sorusuna verilebilecek bir diğer cevap da çiftlere bazı becerileri kazandırmaktır. İlişkileri konusunda ihtiyaç duydukları becerileri kazanacak çiftler, ileride yaşayacakları sıkıntılarla daha kolay başa çıkacaklardır. Evlilik terapisinin hedefi bu anlamda hem terapi esnasında hem de sonrasında sağlıklı bir ilişkinin sürdürülebilmesidir.

Evlilik ve Aile Terapisi Konya

Peki kimler aile terapisi almalıdır? Aile terapisi almalı mıyız? Aile terapisi kimlere fayda sağlar? Aile terapisine ne zaman başvurmalıyız? Tüm bu sorular bir başlık altında cevaplanabilir. Çiftler uzun zamandır, farklı girişimlere rağmen sorunlarını çözemiyorlarsa, diğer bir deyişle sorunları kronikleşmişse, çiftlerin yaşadığı çatışmanın kaynağı ortadan kaldırılamıyorsa, uzlaşma imkansız gibi görünüyorsa aile terapisine başvuruda bulunabilirler. Çiftlerin kendi aileleri ya da çocukları nedeniyle çatışmalar yaşanıyorsa, çiftlerden biri alkol veya madde kullanıyorsa, çiftler arasında cinsel sorunlar varsa, çiftlerden birinin cinsel işlev bozukluğu bulunuyorsa ya da çiftlerin psikolojik olarak üstesinden  gelemediği ciddi bir maddi kriz, tıbbi problem ya da vefat durumu, aile terapisi kime uygundur sorusuna cevap olabilir.

Aile terapisi tüm sorunları çözerken çiftlerin bir arada olmasını gerektirebilirken terapist bazen de çiftlerle tek tek görüşmeler yapmak isteyebilir. Peki aile terapisi ne kadar sürer? Aile terapisi kaç seans sürer sorusuna verilecek birden çok cevap bulunabilir. Birçok terapist, 3 ay gibi bir sürede çözüme ulaşılabileceğini öngörmektedir. Aile terapisine her hafta gidilir mi sorusu da bu noktada gündeme gelmektedir. Terapistin talebi ve ailenin programına uygun olması dahilinde hemen her hafta seanslar yapılır. Aile terapisi kaç dakika sürer sorusu da 50-60 dakika arası olarak cevaplanabilir. 

Aile Terapisi Ücreti

Aile terapisi konusunda merak edilen şeylerden biri de aile terapisi ücreti ve şehirden şehre gösterdiği farklılıklardır. Çünkü İstanbul aile terapisi ücretleri, Ankara aile terapisi ücretleri gibi büyükşehirlere ait ücretlerle küçük şehirlere ait ücretler arasında farklar bulunabilmektedir. Bu noktada bizim için önemli olan Konya aile terapisi ücretleri olacaktır. Konya içerisindeki farklı ücretleri öğrenmek için size en uygun merkezi arayarak güncel fiyatlara ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, Psikon Terapi Konya Aile terapisi tavsiye ve önerilerine göz atarak, aileniz ve mutluluğunuz için çıkacağınız çözüm yolculuğunda bizden destek alabilirsiniz.