Aldatmanın Nedenleri ve Risk Faktörleri

Aldatmanın Nedenleri ve Risk Faktörleri

Evliliklerin aniden ve hızla sona ermesinin en büyük nedenlerinden biri aldatmadır. Aldatma, aldatılan kişinin ilerideki hayatını da etkileyen ve üstünde derin izler bırakan, evliliğin temelini derinden sarsan bir durumdur. Peki insanlar neden eşlerini aldatır? Aldatmanın nedenleri çok ve çeşitlidir. Bu yazımızda aldatmanın nedenleri ve risk faktörlerini bir araya getirdik.

 

Aldatmanın Risk Faktörleri

– Bağımlılıklar

Aldatma riskinin arttığı durumlar gözden geçirildiğinde öne çıkan unsurlardan biri de kişinin uyuşturucu, alkol, kumar gibi bir bağımlılığı olmasıdır. Örneğin alkol bağımlısı bir kişi, ayık iken eşini aldatmayı düşünmese de alkolün etkisi altında eşini aldatma riskini taşımaktadır.

– Daha önce de aldatmış olmak

Toplumda bir kişi bir kere aldatmışsa yine aldatır düşüncesinin bu kadar hakim olmasının nedeni bu durumun ciddi bir risk faktörü olmasıdır. 2017’de yapılan bir araştırmaya göre eşini bir kere aldatan kişiler, hiç aldatmayan bir kişiye göre 3 kat daha fazla risk taşımaktadır.

– Kişilik Bozuklukları ve Zihinsel Rahatsızlıklar

Narsistik Kişilik Bozukluğu ya da Antisosyal Kişilik Bozukluğu yaşayan kişilerin eşlerini aldatma riski yüksektir. Seks bağımlılığı gibi bağımlılıklar, bipolar bozukluk gibi bazı zihinsel rahatsızlıklar da kişinin eşini aldatmasına neden olabilmektedir.

– Çocukluk Çağı Travmaları

Özellikle çocukluk yıllarında cinsel, duygusal ya da fiziksel istismar yaşayan kişiler risk grubu içinde yer almaktadır. Çocukluk çağında sadakatsizlik ve aldatmaya maruz kalmış kişilerde de aldatma davranışı gözlenebilmektedir.

– İlişki Problemleri

Eşlerin iletişim eksikliği yaşaması, duygusal veya fiziksel bağlantıların zayıflaması, aile içi şiddet, duygusal istismar, maddi problemler ve saygı eksikliği gibi ilişki problemleri, aldatma riskini artırmaktadır.

 

Aldatmanın Nedenleri

Aldatma nedeni ne olursa olsun, birçok toplum ve farklı kültürde kabul edilemeyecek bir davranış şeklidir. Birçok evlilik aldatma olayının ardından devam edemeyecek kadar zayıflar. Ancak kişinin eşini aldatmasının altında farklı nedenler olabilmektedir. 

– Mutsuzluk / Tatminsizlik

Kişi evliliğinde duygusal ve cinsel olarak tatminsizlik yaşıyor olabilir. Özellikle cinselliğin yaşanmadığı evliliklerde hem kadınlar hem de erkekler aldatma davranışı gösterebilmektedir.

– Takdir Görmemek

Kadınlar da erkekler de eşlerinin kendilerine değer verdiğini ve takdir ettiğini hissetmek isterler. Eşlerinden yeterli takdiri görmediğini düşünen kişiler, eşlerini aldatabilmektedir.

– Sıkılmak

Eşlerini aldatan kişilerin öne sürdüğü nedenlerden biri de ilişkiden ve eşinden sıkılmaktır. Yeni bir kişi ile tanışıp flört etmenin kişiye yaşattığı heyecan, eşine karşı sadakatsizlik yapmasına neden olabilmektedir.

– Yaşlanmak

Özellikle orta yaşlı erkeklerde öne çıkan nedenlerden biri kişinin yaşlanmanın getirdiği kaygı ve strestir. Kişi hala genç olduğunu hissetmek için kendinden çok genç yaştaki kişilere yönelip, eşlerini bu kişilerle aldatabilmektedir.

– İntikam

Bazı ilişkilerde kişi eşinin sadakatsizliğinin ya da başka yollarla evliliğine verdiği hasarın intikamını almak için aldattığını öne sürmektedir.

– İnternet

Sosyal medya kullanımının artışı ile birlikte özellikle duygusal ilişkiler ve flörtler yaşamak kolaylaşmıştır. Sanal olarak da olsa aldatma elbette yine aldatma ve sadakatsizliktir.

– Fırsatlar

Bazı kişiler aldatma davranışının nedeni olarak yaşadıkları fırsatları öne sürer. Örneğin eşinden çok uzakta, iş gezilerine katılmak, ülke dışında çalışmak gibi fırsatlar, kişinin eşini daha kolay ve korkusuzca aldatmasını sağlamaktadır.

 

Aldatma İle Baş Etmek

Yaşanan bir aldatma olayının ardından birçok evlilik son ermektedir. Ancak çiftler bu durumu atlatarak evliliklerini sürdürmeyi de tercih edebilirler. Sağlıklı bir evlilik hayatının devam edebilmesi için, aldatma olayını her yönüyle halledebilmek gerekir. Eğer çiftler bu süreci kendi başlarına yönetemiyorlarsa profesyonel yardım şarttır. 

Siz de aldatma sonrasında evliliğinize devam kararı almış iseniz, Konya evlilik terapisti önerisi ile Psikon Terapi’ye ulaşabilir, bu zorlu süreci, profesyonel kadromuzla yönetebilirsiniz.