Bilimsel Araştırmalara Dayalı Evlilik Tavsiyeleri

Bilimsel araştırmalara dayalı evlilik tavsiyeleri

Uzmanlardan Evlilik Tavsiyeleri

Bugüne dek, uzun yıllar evli kalmış kişilerden, evlilik terapistlerinden, danışmanlardan, aile büyüklerinden, arkadaşlarınızdan bir çok evlilik tavsiyesi aldınız. Ancak bu kez evlilik tavsiyeleri, bu alanda yapılan araştırmalardan derlenen bilimsel kaynaklardan sizin için derlendi.

 

DUYGUSAL ÇAĞRILARA DAHA ÇOK CEVAP VERİN

Yapılan çalışmalara göre, sağlıklı bir evliliği olan çiftler birbirilerinin duygusal çağrılarına %86 oranında cevap verirken, boşanmak üzere olan çiftler de bu oran %33’e düşüyor. Duygusal çağrı, sizin ya da eşinizin birbirinizle bağ kurmak için attığınız adımları gösteriyor. Gün içinde eşinizin sizin dikkatinizi çekmek istediği ya da sohbet etmek istediği anlara olumlu karşılık verin.

 

EŞİNİZİN İÇ DÜNYASINI ANLAMAYA GAYRET EDİN

İç dünya sadece size özel, nesnel dünya görüşünüzü ifade eder. Çiftlerin iç dünyaları da birbirinden farklı olduğu için bazı anlaşmazlıklar yaşayabilirler. Ancak karşısındaki kişinin iç dünyasını anlamak, yaşanan anlaşmazlıkların uzlaşmayla sonuçlanmasını sağlar. Siz de eşinizin iç dünyasını anlamaya çalışın.

 

BİZ ANLAYIŞINI YERLEŞTİRİN

Evlilik ben yerine daha çok biz demeyi gerektirir. Bir karar verirken, benim için iyi mi demek yerine bizim için iyi mi demek, sizin ilişkiniz için fedakarlık etmenizi sağlar. İlişki için fedakarlık yapmak ise bu alanda yapılan çalışmalara göre, ilişkiyi güçlendiren faktörlerden biridir. Siz de evlilik hayatınızda yaptıklarınızı biz duygusu ile yapın.

 

TARTIŞMALARA SAKİN GİRİŞ YAPIN

Yapılan çalışmalara göre bir tartışmaya nasıl başladığınız, o tartışmadan alacağınız sonucun göstergesidir. Bu nedenle, eşinizle uzlaşmak istediğiniz bir konu olduğunda, tartışmalara sakince başlayın. Bu şekilde hem ilişkinizin yıpranmasını engellersiniz hem de gerçek ve yapıcı sonuçlar elde edebilirsiniz.

 

TAKDİRİNİZİ BELLİ EDİN

Çalışmalara göre, takdir ve teşekkürü sürekli ve istikrarlı bir şekilde dile getirmek ilişkinin büyümesine ve korunmasına fayda sağlıyor. Bu yüzden siz de ufak şeyler de bile eşinize teşekkür edin. Takdirinizi, teşekkürünüzü eksik etmeyin.

 

RUTİNLER OLUŞTURUN

Aile ve evlilik yaşamınıza özel rutinler oluşturmak, araştırmalara göre evliliğinizi, ilişkinizi güçlendirmek için büyük önem taşıyor. Bu nedenle size özel rutinler oluşturun. Bunlar her sabah birlikte içilen kahve, akşamüstü yürüyüşler, yılda bir kez baş başa gidilen bir mekan gibi basit şeyler olabilir.