Boşanmaya Hayır Demek İçin 7 Önemli Adım

Boşanmaya Hayır Demek İçin 7 Önemli Adım

Boşanmaya Hayır Demek

Günümüzde maalesef boşanma oranları artıyor. Bunun en önemli nedenleri biri eşlerin ilişkilerindeki sorunları ve alarm veren noktaları görmezden gelmeleri olarak öne çıkıyor. Bazen bir kişi, eşinin yaşadığı rahatsızlıkları ve şikayetleri sonu boşanmaya varmayacak basit durumlar olarak algılıyor. Bu meselelere ciddi bir şekilde yaklaşıp çözüm bulmaya çalışmıyor. Daha sonra eşi artık dayanamayacağını söyleyip ayrılmak istediğinde ise kişi yıkıma uğruyor. Peki boşanma kararını durdurmanın, boşanmaya hayır demenin bir yolu var mı? Boşanma danışmanlığı hizmeti de veren evlilik danışmanlarının önerilerini sizler için bir araya getirdik. 

 

  1. Harekete Geçmeye Hazır Olun

Eğer boşanma kararına karşıysanız ve boşanmaya hayır demek istiyorsanız ilk önce kendinizi toplayın. Panik duygunuzu geride bırakıp sakinleşmeye ve soğukkanlı davranmaya hazır olun. Kendinize bir eylem planı yapın. Harekete geçin.

 

  1. Kurban Rolünü Oynamayın

Ayrılık çanları çaldığında birçoğumuz kendimizi kurban rolü oynarken bulabiliriz. Eşimize bunu bana nasıl yaparsın diye suçlar, onu suçlu hissettirerek elimizde tutmak isteriz. Bazı durumlarda bu davranış kısa süreli bir zafer gibi görünse de aslında uzun vadede hiçbir işe yaramayacaktır. Çünkü eşiniz size acıdığı için kısa süreliğine bir şans verir. Oysa hiçbirimiz eşimizin bize acıdığı için yanımızda olmasını istemeyiz. Bu nedenle size acımasını istemektense sizinle olmayı istemesini sağlamayı hedefleyin. İyi özelliklerinizi, ilişkiye ve evliliğe kattıklarınızı, eşinizi suçlamadan öne çıkarın. Kendinize acımak yerine güvenin. Sizin kendinize olan güveniniz eşinizin de size güvenmesine neden olacaktır. 

 

  1. İhtiyaç Duyduğunuz Değişimi Açıkça Tanımlayın

Eşiniz sizden durup dururken boşanmaya karar vermedi. Öncelikle bunun çift taraflı davranışlar nedeniyle gerçekleştiğini kabul edin. Eşiniz size yönelttiği tüm eleştirileri, şikayetleri ve uzlaşamadığınız konuları listeleyin. Eşinizle oturup bu konuların üstünden geçin. Eklemek istedikleri varsa ekleyin. Daha sonra bu listedeki tüm maddeler üstüne düşünün. Acaba bu davranış şekilleriniz ailenizden birinin davranışları ile mi şekillendi yoksa gerçekten isteğinizle mi böyle davranıyorsunuz? Bu davranışları değiştirmek için nasıl adımlar atabilirsiniz? Bu konuda bir eylem planı yapın ve her gün bir davranışınızı değiştirmeye gayret edin.

 

  1. En İyi Halinize Bürünün

Dış görünüşün ikili ilişkileri etkilemesi, bir kişinin eşine olan ilgisini dış görünüşünü beğenmediği için kaybetmesi oldukça yanlıştır. Bunun yanında kişinin kendi dış görünüşünden memnun olması onun tüm davranışlarını etkileyebilmektedir. Bu nedenle biz istesek de istemesek de dış görünüşümüz ve bu görünüş içinde kendimizi ne kadar iyi hissettiğimiz hem özgüvenimizi, hem de evliliğimizi etkiler. Boşanma sürecine girmek istemiyorsanız kendinize biraz daha çok özen gösterin. Kendinizi içinde gerçekten iyi hissedeceğiniz kıyafetler giyin, gerekirse yeni bir saç şekli, yeni bir imajla en iyi halinize bürünün. Eğer bu konuda yardıma ihtiyaç duyarsanız, en beğendiğiniz dış görünüşe ve imaja sahip kişileri inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

 

  1. Eski Defterleri Kapatın

Eşinizle aranızda geçen negatif olayları, kalp kırıklıklarını listeleyin. Bu listede hem sizin hem de eşinizin kırgınlıklarına yer verin. Daha sonra listedeki her maddenin üstüne konuşun. Karşılık olarak yaptıklarınız için özür dileyin. Birbirinizi suçlamayın, kendi yanlış anlaşılmalarınızı ve hatalarınızı düşünün. Hatalarınızdan ders almaya çalışın.

 

  1. Kendinize İnanın

Boşanmaya karar vermiş bir eş ile, evliliğinizi kurtarmaya çalışmak oldukça zorlayıcı olacaktır. Bu durumla başa çıkmak ancak kendinize inanırsanız mümkün olur. Bu nedenle kendinize inanın ve zorlandığınız noktalara profesyonellerden bireysel terapi yoluyla yardım alın.

 

  1. Önemli Becerileri Edinin

İlişki terapisi denince akla sadece konuşan çiftler ve terapistler gelse de aslında ilişki terapisinin faydaları arasında çiftlere bir ilişkiyi sağlıklı şekilde sürdürmek için belli bazı becerilerin edindirilmesi de bulunur. Bu beceriler, birlikte ve iş birliği içinde konuşabilmek, her iki tarafı da memnun edecek kararlar verebilmek, eşinize karşı pozitif bir bakış açısı geliştirmek olarak sıralanabilir. Bu becerileri birlikte edinmek için eşinizle oturup konuşabilir ya da bir profesyonelden yardım alabilirsiniz.

 

Unutmayın; Konya boşanma danışmanlığı konusunda önerilere ihtiyacınız varsa Psikon Terapi uzman kadrosu size her an yardıma hazır!