Çift Terapisi Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey!

Çift terapisi hakkında bilmek istediğiniz her şey

İlişkiler duygusal bir zemin üzerinde başlar. Bu zemin bazen tarafların birbiriyle ilgili bazı önemli detayları atlamasına neden olabilir. İlişkinin heyecanı ile kişi sevgilisi ya da eşinin aslında kendi karakteri ile çelişen yönlerini, ilişkilerini zorlayabilecek farklı bakış açılarını görmeyebilir. İlk zamanlarda problem olmayan tutum ve davranışlar çiftlerin arasında sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Bunların yanı sıra çiftler ilişkileri ilerledikçe farklı yaşam deneyimlerine maruz kalabilirler.

Hastalık, maddi problemler, aileye yeni bir bireyin katılması gibi etkenler iyi yönetilmezse ilişkilerde hasara eden olabilir. Bu ve bu nedenlerle ilişkileri yıpranan çiftler, ayrılık ya da boşanma aşamasına gelmeden önce profesyonel yardım alabilir. Ancak çift terapisi hakkında yanlış bilinenler ve toplumun genelinde var olan algı çiftleri bu terapiyi almaktan uzak tutabilir. Çiftlerin en erken aşamada profesyonel destek alması için çift terapisi hakkındaki yanlış bilgileri ve akıllardaki soruları ortadan kaldırmak gereklidir.

 

Çift Terapisi Nedir?

Çift terapisi psikoterapi türlerinden biridir. Terapi seansları, çiftler konusunda klinik deneyim sahibi ve uzmanlaşmış bir psikoterapist tarafından yönetilir. Terapi, romantik bir ilişki yaşayan çiftlerin ve evli kişilerin, ilişkileri hakkında daha çok şey öğrenmesini, sorunlarını çözmesini, ilişkilerini iyileştirmelerini amaçlar. Terapi; çiftlerin yaşadığı, cinsel uyumsuzluklar ve bozukluklar, kıskançlık, iletişim problemleri gibi spesifik bir soruna odaklanır. Sadece bir kişinin bakış açısına ya da karakterine değil, ilişkinin kendisine yönelir. Terapi çözüm odaklıdır ve değişimi hedefler.

Çift terapisi genellikle standart soru cevap kısmı ile başlar. Böylece terapist çifti ve ilişkiyi daha yakından tanır. Çiftlerin kültürel, bölgesel ve kişisel değerlerini anlamak ve ilişkiyi detaylı olarak bilmek için bu soru cevap kısmı önemlidir. Bu aşamanın ardından terapist, çiftin yaşadığı sorunları tanımlar. Terapi süresince yaşanan sorunları çözmek için hedefler belirler ve tedavi sürecini yapılandırır.

Terapi sürecinde terapist, çiftin ilişkilerini daha yakından anlamasını ve ilişki dinamiklerine hakim olarak problemi yönetebilmelerini hedefler. Çiftler üzerlerine düşen sorumlulukları ve düzeltmeleri gereken davranış ve tutumları daha net bir şekilde görür.

 

Çift Terapisi Kimlere Uygundur?

Çift terapisi sevgili, nişanlı ve evli olan her tür çift için uygundur. Evlilik kararı almak üzere olan sevgililer erken bir terapi alarak karşılarına çıkabilecek sorunları ilişkilerine hiç zarar vermeden çözebilirler. Nişanlı ya da yeni evli çiftler de hayatlarında ve ilişkilerinde yaşanan bu yeni sürece uyum sağlarken çift terapisinden faydalanarak olası problemleri bertaraf edebilirler. 25 – 30 yıllık evliliği geride bırakan evli çiftler de çift terapisi ile var olan problemlerine çözüm arayabilir, çift terapisinden etkin bir şekilde faydalanabilirler.

Çiftler, maddi problemler, aldatma, cinsel uyumsuzluklar ve bozukluklar, anne babalık, ailelerle ilgili problemler, kısırlık ya da çocuk sahibi olma, uyuşturucu, alkol ya da kumar gibi alışkanlıklar, sağlık problemleri gibi birçok sorunlu süreci atlatırken ilişkilerini hasardan korumak için çift terapisi alabilirler.

 

Çift Terapisinin Faydaları Nelerdir?

Çift terapisi çiftlerin karşısındaki kişinin bakış açısını görmesine fayda sağlar. İlişki yaşayan kişiler birbirine ne kadar yakın olursa olsun bazen karşısındaki kişinin bakış açısını anlamak oldukça zordur. Çift terapisi ile kişi, eşinin bakış açısını daha berrak bir şekilde görebilir.

Çift terapisinin faydaları arasında yer alan bir diğer nokta ise sağlıklı iletişim kurmaktır. Çiftler günlük yaşamın stres ve sorumlulukları, ilişkinin monotonlaşması gibi etkenlerle iletişimlerini azaltabilir veya sağlıklı bir şekilde yürütemeyebilir. Bu nedenle iletişim problemleri ortaya çıkabilir. Çift terapisi ile iletişim yeniden etkin ve sağlıklı bir hale getirilebilir.

Çift terapisi ilişkilerdeki problemlerle başa çıkmayı öğretir. Duygusal ve romantik bir ilişki söz konusu olduğunda kişi başka problemlere karşı geliştirdiği başa çıkma yöntemlerini kullanamayabilir. Bu da problemlerin daha da derinleşmesine sebep olabilir. Çift terapisi çiftlere ilişkilerindeki problemlerle başa çıkmak için yeni ve doğru yollar öğretir.

Çift terapisi ayrıca ayrılık ve boşanma kararı öncesinde nasıl yol alacağınızı anlamanıza yardım edebilir. Ayrılık ve boşanma ciddi kararlardır. Yanlış nedenlerle bu kararı almak ömür boyu sürecek olumsuz sonuçlara neden olabilir. İlişkinizi ve kararınızı gözden geçirirken çift terapisi sizin görmediğiniz noktalara ışık tutabilir.