Çift Terapisinden Öğrenebileceğiniz Değerli Şeyler

Çift Terapisinden öğrenebileceğiniz Değerli Şeyler

Çift Terapisinin Katkıları

Geleneksel evliliklerde çiftler genellikle problemleri ertelemeyi, görmezden gelmeyi seçerken günümüzde çiftler evliliklerinden tam bir tatmin bekliyorlar. Bu nedenle yaşanan problem ne olursa olsun sebebini anlamak ve çözmek için çaba harcamayı tercih ediyorlar. Evliliklerdeki problemlerin nedenini anlamak ve çözüm üretmek en uygun yol ise çift terapisinden geçiyor. Birçok çift, çift terapisinin faydaları ve getirileri ile ilişkilerindeki problemleri çözebiliyor, daha güçlü ve sağlıklı bir ilişkiye sahip oluyor.

Peki çift terapisi nedir? Çift terapisi, bu alanda uzman bir terapist tarafından verilen bir hizmettir. Çiftleri bazen ayrı ayrı bazen de birlikte dinleyen terapist, problemleri ve altında yatan nedenleri tespit eder. Çiftlerin onayı ile birlikte bir yol haritası çizer ve böylece terapi süreci başlar. Terapi sürecinde çiftlere ev ödevleri verebilir. Çift terapisinde kişiler ilişkilerini iyileştirme konusunda ve iletişim kurma konusunda birçok beceri kazanır. Bunun yanında da çok değerli bilgiler öğrenir. İşte çift terapisinden öğrenebileceğiniz bu değerli bilgileri sizler için derledik.

 

Kendinize Neden Birlikte Olduğunuzu Hatırlatmak Önemlidir

Çiftler uzun süre bir arada olunca, onları ilk anda neyin bir araya getirdiğini kolayca unutabilirler. Eşinizi neden sevdiğinizi, neden birlikte olmak istediğinizi kendinize hatırlatmakla kalmayın, ona da hatırlatın. Karşılıklı olarak ilişkinizin ilk zamanlarını düşünmek ilişkinizi iyileştirmek için önemli bir adımdır.

 

Farklı Olduğunuz Gerçeğini Kabullenin

Eşinizle kalpleriniz birlikte atsa da iki farklı bireysiniz. Aynı ailede yetişen iki kardeş bile birçok farklı özellik ve fikre sahipken sizlerin aynı şekilde düşünüp, aynı kararları almanız hem imkansız hem de oldukça sıkıcı olabilir. Bu nedenle iki farklı insan olduğunuzu ve bazen anlaşamayacağınızı kabul edin.

 

Evlilik Hakkındaki Görüşlerinizi Çocukluğunuzda Kazandığınızı Hatırlayın

Evlilik terapisti genellikle danışanlarının nasıl bir evlilik modeli görerek büyüdüğünü anlamaya çalışır. Çünkü kabul etsek de etmesek de evlilik hakkındaki görüşlerimiz, bizi öfkelendiren ve tetikleyen şeyler daha biz birer çocukken oluşur. Bu nedenle çiftlerin evlilik konusunda yaşadıkları tecrübeleri anlaması, birbirilerine karşı daha anlayışlı ve şefkatli yaklaşmasını sağlayacaktır.

 

Evlilikteki Sorunlar Asla Tek Kişinin Suçu Değildir

İnsanlar olarak genellikle sorunu kendimizde değil karşımızda aramaya eğilim gösteririz. Bu savunma durumu ne kadar olgun olduğumuzu düşünsek de bizi zaman zaman ele geçirebilir. Çift terapisinin faydaları arasında bu davranışı terk edip, eşimizi suçlamayı bir kenara bırakarak, kendi düşüncelerimize, tavrımıza, duygularımıza ve eylemlerimize de göz atmak da bulunur. 

 

İlişkileri Zedeleyen Şeylerin Başında Varsayımda Bulunmak Gelir

Evliliklerde çiftler arasında iletişim problemlerinin başlamasına neden olan, ilişkiyi bu yolla zedeleyen şeylerden en önemlisi varsayımlarda bulunmaktır. Eşinin düşüncelerini ve duygularını bildiğini düşünen kişi, ona açıkça sormak yerine varsayımlarda bulunur. Eşinizin ne düşündüğünü bildiğinizi zannetseniz de bu varsayımlarınız çoğu kez %100 yanlıştır.

 

Sağlıklı Tartışmalar Kendinizi İfade Ettiğiniz Tartışmalardır

Eşinizle tartışırken sürekli “Sen böylesin.”, “Sen bunu yaptın, düşündün…” gibi “Sen” cümleleri kuruyorsanız o tartışma hiçbir şekilde çözüme kavuşmaz. Çünkü niyetiniz ne kadar iyi olursa olsun, eşiniz bu konuşmayı bir saldırı olarak görecek ve savunmaya geçecektir. Tartışmanın doğru ilerlemesi için eşinizin davranışlarını ve düşüncelerini bir kenara bırakıp kendinizi ifade etmeye çalışın. “Ben böyle düşünüyorum.” “Ben böyle hissediyorum” gibi “Ben” cümleleri kurun. Anlaşılmaya çalışın.

 

Cinsel Hayatınızı Hafife Almayın

Romantik ilişkilerde iletişim, paylaşım ve güven kadar önemli faktörlerden biri de cinsel yaşamdır. Evliliğinizde çözülmemiş cinsel problemler varsa bu evliliğinizin her yönünü etkiler. Bu nedenle cinsel hayatınızı hafife almayın ve eşinizle cinsel hayatınıza özel önem gösterin. Sorumluluklar ya da stres yüzünden cinsel hayatınız sekteye uğruyorsa, ona öncelik vereceğiniz bir planlama yapın ve cinsel yakınlığı hayatınızın önemli parçalarından biri haline getirin.

 

Konya çift terapisi tavsiyesi istiyorsanız Psikon Terapi profesyonelleri ile tanışmak ve destek almak için bizi bir an önce arayın!