Cinsel Fobiler

Cinsel fobi tedavisi Konya

Cinsel Fobi Çeşitleri Nelerdir?

İnsanlar karanlık veya örümcek fobilerinden rahatlıkla bahsederken, cinsel fobileri konusunda bilgi vermekten kaçınırlar. Tıpkı cinsel problemler gibi cinsel fobilerde de saklama tutumunu benimserler. Oysa cinsel fobiler ciddi cinsel problemlere sebep olarak kişilerin yaşamını olumsuz yönde etkiler. Vajinismus günümüzde en yaygın olarak bilinen cinsel fobi türüdür. Bunun dışında ismini çok duymadığınız ama aslında oldukça yaygın olan cinsel fobi türlerini sizin için bir araya getirdik.

 

  • JİMNOFOBİ /Çıplaklık Korkusu

En basit tanımıyla çıplaklık korkusu olarak adlandırılabilecek Jimnofobi deneyimleyen kişiler başkalarının kendilerini çıplak olarak hayal edebileceklerinden korkarlar. Ayrıca çıplak olarak biri tarafından görülmek de bu fobiye sahip kişilerin korkularından biridir. Jimnofobi yaşayan kişiler fiziksel görüntüleri ve çıplaklıkları nedeniyle korku yaşadıkları için eşleri ile sağlıklı bir cinsel yaşamaları oldukça zordur.

 

  • GENOFOBİ/ Seks Korkusu

Coitophobia adıyla da bilinen Genofobi, cinsel birleşmeye karşı duyulan korkudur. Kişiler cinsel ilişkiden kaçınırlar. Birçok fobi gibi Seks korkusu da yaşanan bir travmadan dolayı ortaya çıkmış olabilir. Tecavüz sonrası kişi de genofobiye rastlanabilir. Ayrıca dini ve kültürel inanışlar, cinsel ilişki sonrası hastalanmaktan korkmak, performans kaygısı gibi sebepler de Genofobi üzerinde etkilidir.

 

  • EROTOFOBİ/ Cinsellik Korkusu

Erotofobi, Genofobi’den farklıdır. Erotofobi sahibi kişiler cinsel birleşme dışında cinsellikle ilgili her şeyden korkarlar. Cinsel konuları konuşmaktan, yanında bahsedilmesi kişiyi korkutur. Özellikle ikili ilişkileri büyük çıkmaza sokan erotofobinin sayısız nedeni olabilir. En büyük sebepleri arasında cinsel taciz, kişisel, dini ve kültürel inançlar, fiziksel kaygılar yer alır. Erotofobi sahibi kişiler cinsellikle ilgili birden çok fobiye aynı anda sahip olurlar.

 

  • FALLOFOBİ / Erkek Organı Korkusu

Fallofobi,  en basit tanımıyla penis korkusudur. Penis korkusu hem kadınlarda hem de erkeklerde rastlanabilen bir korkudur. Erkekler kendilerine ve ereksiyona dair korkular geliştirir. Kadınlar ise erkek organını görmekten ve dokunmaktan korkar. Fallofobinin sebepleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Çocukken yaşanan travmalar fallofobi sebepleri arasında sık rastlananlardan biridir. Fallofobi, kişilerin cinsel ilişki yaşamasını olanaksız hale getirebilir.

 

  • MEDOMALAKUFOBİ / Ereksiyonu Koruyamama Korkusu

Medomalakufobi ismini Yunancada yumuşak anlamına gelen “malaco”dan alır. Bu fobiye sahip kişiler ereksiyonlarını koruyamama korkusu duyarlar. Ereksiyon problemi yaşayan erkeklerde zamanla oluşabilir. Sağlıklı bir cinsel yaşam için medomalakufobi muhakkak tedavi edilmelidir.

 

  • AGRAFOBİ / Cinsel İstismar Korkusu

Agrafobi aşırı ve mantıksız bir şekilde cinsel istismara uğranılacağına dair yaşanan korkudur. Agrafobi sahibi kişiler, daha önce cinsel istismar yaşamış kişiler olabileceği gibi cinsel istismar yaşayacağına dair inanç duyan kişiler de olabilir. Kişiler cinsel istismar korkusu yüzünden gündelik hayatlarında kaçamayacakları yerlerde bulunmaktan kaçınırlar. Kaçamayacakları bir yerde olduklarına inanırlarsa panik atak yaşayabilirler. Birçok farklı sebebi olabilen Agrafobi sahibi kişilerin sağlıklı bir hayat yaşamak için mutlaka tedavi olmaları gerekir.

Cinsel fobilerinizden kurtulmak ve mutlu cinsel hayat yaşamak için uzman psikologlarımızla iletişime geçebilirsiniz.