Cinsel İlişki Sırasında Ağrı Duymak İle İlgili Merak Ettikleriniz

Cinsel İlişki Sırasında Ağrı Duymak İle İlgili Merak Ettikleriniz

Cinsel ilişki sırasında kadınların ağrı duyması rastlanabilir bir durumdur. Bu durum geçici olabileceği gibi disparoni adı verilen hem fiziksel hem de psikolojik kaynaklı olabilecek bir durum da olabilir. Cinsel ilişki esnasında ağrı hissetmek kadınların cinsel hayattan uzaklaşmasına neden olabilirken, hamile kalmayı da doğal olarak imkansız kılmaktadır. Kadın yumurtlama döneminde cinsel birleşmeye katlanamıyor ve ağrıları yüzünden birleşme gerçekleşmiyorsa hamile kalamaz.

Cinsel ilişki sırasında ağrı duymak normal mi? Kadınlarda genellikle ilk gece korkusuna neden olan düşüncelerden biri de ilk gece duyulacak ağrıdır. Bu herkes için geçerli olmadığı gibi kadınların ilk kez cinsel deneyim yaşadıklarında zevk almaları da son derece mümkündür. Bunun dışında kadınlar, rahatsız bir pozisyonda eşleri ile birlikte olduklarında ağrı hissedebilir. Ön sevişmenin yer almadığı ya da kadının yeterince rahatlamadığı durumlarda da kadınların cinsel ilişki sırasında ağrı duyması normaldir. Ancak bir kadının sürekli olarak cinsel ilişki esnasında ağrı yaşaması tıbbi bozukluklara ya da psikolojik problemlere işaret edebilir.

 

Kadınların ilişki esnasında ağrı yaşamasının tıbbi nedenleri;

– Östrojen seviyelerinde düşüklüğün de neden olabildiği vajinal kuruluk,

– Kısırlığa da neden olan endometriozis hastalığı,

– Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID),

– Yumurtalık Kistleri,

– Fibroidler,

– Vajinal bozukluklar,

– Kızlık zarının esnek olmaması,

olarak sayılabilir. Bu hastalıkların tümü tedavi edilebilir. Ancak öncesinde bir uzman tarafından teşhis konulmalı ve kişi bu teşhisin ardından uygun tedaviyi görmelidir.

 

Cinsel İlişki Sırasında Ağrıdan Kurtulabilir Miyim?

Cinsel ilişki sırasında ağrı psikolojik ve tıbbi nedenlerden kaynaklanabilir. Hasta ilk önce tıbbi bir muayeneden geçmeli, fizyolojik bir neden bulunursa buna göre bir tedavi aşamasına dahil olmalıdır. Eğer hastanın fizyolojisinde herhangi bir problem yok ise kişi psikolog ve psikiyatristlerden yardım istemelidir. Cinsel ilişki sırasında ağrı duymanın temelinde yatan, inanç, düşünce ya da duygular terapi yöntemi ile ortaya çıkarılarak kişi, çok kısa bir sürede bu probleminden kurtulabilir.

Psikon Terapi, cinsel terapi ihtiyaçlarınızda, profesyonel ve deneyimli kadrosu ile size yardımcı olabilir.