Cinsel Terapi Danışmanlığı Nedir?

Konya Cinsel Terapi Danışmanlığı

Sağlıklı ve mutlu bir evlilik hayatının yapıtaşlarından biri ve belki de en önemlisi her iki tarafın da tatmin olduğu, sağlıklı ve doyurucu bir cinsel yaşamdır. Kadın ya da erkeğin, iş hayatında, sosyal yaşamında, aile içinde ya da ilişki nedeniyle yaşadığı problemler ve stres, cinsel sorunlar yaşamasına neden olabilir. Bu durum hemen her evlilikte görülür, kadın ve erkekten biri ya da her ikisi de cinsel isteksizlik gibi bir takım problemler yaşayabilir.
Bu durum genellikle geçicidir.

Her evlilikte görüldüğü, herhangi bir profesyonel destek almadan bir süre sonra çözüldüğü için aynı zamanda normaldir. Ancak bazı evliliklerde kişilerden biri ya da her ikisi de cinsel işlev bozuklukları yaşayabilirler. Ayrıca çiftler arasında cinsel uyum bozuklukları görülebilir. Bu durumu atlatmak için cinsel terapi danışmanlık hizmetleri akla gelecek ilk çözüm olacaktır. 

 

Öncelikle cinsel terapi danışmanlığı nedir sorusunu cevaplamak gerekir. Cinsel terapi, bu alanda eğitim almış ve uzmanlaşmış bir psikiyatrist ya da psikoloğun yürüttüğü, danışanların psikolojik temelli cinsel sorunlarını çözmeye yönelik bir psikoterapi türüdür. Cinsel terapi eğitimi alan profesyoneller, ilişkilerde yaşanan cinsel sorunlar konusunda danışanları ile bireysel ya da çift olarak görüşebilir. Bu görüşmelerde yapılan bilişsel terapi, ya da konuşma terapisi cinsel terapi nedir sorusuna verilecek en kısa cevaptır.

Birçok cinsel terapi merkezi bulunmakta, alanında uzman kişiler bu merkezlerde danışanların sorunlarını çözmektedirler. Günümüzde insanlar evliliklerinde yaşadıkları cinsel sorunları saklamak yerine çözmeyi tercih ettiği için cinsel terapiye gidenler çoğalmıştır. Aile danışmanlığı cinsel terapi hizmetlerinin de yer aldığı bir hizmet olarak farklı kurum ve kuruluşlarda rağbet görmeye başlamıştır. 

Cinsel Terapi Nasıl Yapılır?

Elbette cinsel terapinin bu derece yaygınlaşmasına rağmen terapiye gitmeyi düşünenlerin aklında “Cinsel terapi işe yarıyor mu? Çevremde cinsel terapi alan var mı? Cinsel terapi nasıl olur?” soruları kendine yer bulmaktadır. Bu yazımız ile cinsel terapiye gitmeli miyim diye düşünen kişilere yol gösterici olmaya çalışacağız. Öncelikle cinsel terapide ne olur sorusuna cevap bulmak gerekir. Cinsel terapi seanslarında danışanlar bireysel ya da çift olarak terapist ile görüşürler. Terapistler genellikle çiftleri bir arada iken tanımak ister. Ancak bazı durumlarda her kişi ile ayrı görüşmeler yapar. İlk seansların amacı kişilerin öyküsünü, cinsel sorunun öyküsünü anlamak ve çiftin yaşadığı sorunu derin bir şekilde analiz etmektir. 

 

Bu analiz sürecinin ardından, çiftin yaşadığı cinsel sorunun ismi konur ve temelinde yatan neden ortaya çıkarılmaya çalışılır. Cinsel terapi kesinlikle hekimin muayenehanesinde ya da psikoloğun ofisinde gerçekleşir. Bunun dışında bir mekanda cinsel terapi yapılması doğru değildir. Ayrıca bu mekanlarda ve terapi sürecinde çiftlerin ya da bireylerin cinsel aktivite gerçekleştirmesi meslek ahlakına aykırı olduğu gibi cinsel terapi sürecinde de asla olmaması gereken şeyler kategorisindedir.

Cinsel terapinin uygulandığı alanlar kadınların yaşadığı vajinismus, disparoni, cinsel isteksizlik, menopoz, hamilelik dönemi sorunları olarak sıralanabilirken, erkeklerin yaşadığı sertleşme sorunları, orgazm olmama ya da boşalamama, cinsel isteksizlik gibi sorunlar da cinsel terapinin alanları içine girer. Cinsel terapinin başarı oranı en sık sorgulanan şeylerden biridir. Vajinismus başta olmak üzere cinsel terapinin başarı oranı çok yükseltir.

Cinsel terapi alanlar ve bu konuda deneyim sahibi olanların da doğrulayacağı üzere, cinsel terapinin faydaları kesinlikle bulunmakta, birçok kişi cinsel yaşamını bu terapi türü ile yeniden kazanabilmektedir. Cinsel terapi hipnoz gibi farklı tedavi türleriyle yapılsa da genellikle konuşma terapisi ile, kişinin aklında yer eden negatif ve yanlış bilgilerin doğru bilgilerle yer değiştirmesi yöntemiyle ilerler. Konya cinsel terapi tavsiye ve önerileri için Psikon Terapi her zaman sizin hizmetinizdedir.