Cinsel Terapi Nasıl İlerler?

Cinsel Terapi Nasıl İlerler

Geçmişten günümüze hem evlilik hem de evlilikteki mutluluğa dair düşünceler değişmektedir. Geçmişte kol kırılır yen içinde kalır anlayışı nedeniyle evlilikte yaşanan sorunlar özellikle de cinsel işlev bozuklukları ya da cinsel uyum bozuklukları kimse ile paylaşılmazken, günümüzde bu anlayış kırılmaktadır. Evli çiftler yaşadıkları cinsel problemler için çözüm yolları aramaya daha yatkın olmaktadır. Elbette cinsel terapi nedir sorusunun cevabı konusunda tam olarak aydınlatılmayan bir toplumda cinsel terapi kavramına uzak durmak normaldir. İnsanlar cinselliklerini eşleri ile birlikteyken bile açıkça ve rahatça konuşamazken, bir cinsel terapist ile bu konuyu konuşmaktan, üçüncü kişilere bu konudaki sıkıntılarını anlatmakta zorlanacaklardır.

 

Oysaki cinsel terapi uzmanı denince akıllarda oluşan birçok düşünce yanlıştır ve insanlarımız bu terapi türüyle ilgili önyargılara sahiptir. Öncelikle cinsel terapinin psikoterapi türlerinden biri olduğunu, cinsel terapi eğitimi alan bir psikolog tarafından gerçekleştirildiğini hatırlamak gerekir. Psikolojik ve fizyolojik rahatsızlıklarımız için hekimlerle görüşmemiz gerekiyorsa, cinsel sorunlarımız için de bu alanda cinsel terapi psikolog ve terapistleri ile görüşmek gerekir. Bunun farkına varan çiftler kendilerine cinsel terapi için hangi doktora gidilir diye sorabilirler.

Öncelikle kadınlarda görülen vajinismus, disparoni, cinsel isteksizlik gibi sorunlar ya da erkeklerde görülen sertleşme sorunları, orgazm olamama ya da erken boşalma problemleri için bir hekime görünmekte fayda vardır. Çünkü bahsi geçen bu sorunların tıbbi nedenleri de olabilir. Hekime görünmek kişinin bu konuda bir tıbbi problem olup olmadığını anlamasını sağlar. Eğer yapılan tetkiklerde herhangi bir fizyolojik nedene rastlanamazsa sorunun psikolojik olduğu düşünülebilir. Bu noktada cinsel terapi merkezi ya da klinikleri kişilere faydalı olacaktır. Cinsel terapi veren hastaneler de araştırılarak bu yönde bir seçim yapılabilir.

Cinsel Terapi Merkezi

Peki cinsel terapi nasıl olur? Cinsel terapi almak isteyen çiftleri ne tür bir tedavi süreci beklemektedir. Bu cinsel terapi süreci nasıl ilerler? Tüm bu sorulara cevap vermeden önce cinsel terapi işe yarıyor mu sorusuna bir göz atmak gerekir. Öncelikle bunun için cinsel terapiye gidenler ve bu terapiden fayda görenler ile görmeyenleri terapist bazında değerlendirmek gerekir. Hem terapist ile danışan uyumu, hem danışanların terapiye katılım kalitesi, cinsel terapi başarı oranı üstünde etkilidir. Cinsel terapi alanlar ve memnun kalanlar genellikle tecrübelerini internet üzerinden paylaşmaktadırlar. Bu nedenle bir terapist ile görüşülmeye karar verildiğinde cinsel terapi alanların yorumları ve önerileri değerlendirilmelidir. Ardından terapistin hangi cinsel terapi çeşitleri konusunda uzmanlaştığı, kişinin yaşadığı sorunlarla ilgili deneyime sahip olup olmadığı terapistin kendisine de sorulabilir.

Peki cinsel terapinin ilk seansında neler olur? Bu seansta öncelikle danışan çift ve terapist bir araya gelir. Cinsel terapide ilk seans daha çok her iki tarafın birbirini tanıması, terapistin çifte geçmiş deneyimleri ve yaşadıkları sorunlarla ilgili sorular sorarak, terapi sürecini şekillendirecek  bilgileri toplar. Ardından bazı durumlarda bir süre çiftleri ayrı ayrı seanslara almayı tercih edebilir. Ya da çiftlerle aynı zamanda terapi yapabilir. Problem tanımlandıktan sonra çiftlerin de onayını alan terapist, bilişsel, davranışçı, duygusal tekniklerden birini ya da birden çoğunu seçerek terapi sürecine başlar.

Cinsel terapi daha çok konuşma terapisidir. Cinsel terapi odası cinsel yakınlaşmanın yaşandığı bir yer değildir. Terapistler sadece çiftlere cinsel terapi ödevleri verirler ve cinsel terapi kitap ya da film önerileri yaparlar. Cinsel terapi ne kadar sürer sorusunun da cevabı çiftlere ve yaşadıkları soruna göre değişmektedir. Genellikle 10  – 12 seanslık bir terapi sürecinden bahsedilse de bu durum tamamen çiftlere bağlıdır. Konya cinsel terapi öneri ve tavsiyelerine ihtiyaç duyduğunuzda bizi arayabilir, alanında uzman profesyonel terapistlerimizle görüşebilirsiniz.