Cinsel Terapist Kimdir?

Cinsel Terapist Kimdir

Evliliklerde zaman zaman cinsel sorunlar yaşanabilir. Zaten hiçbir evlilik, duygusal ya da cinsel anlamda kusursuz olamaz. Çünkü evlilikler iki kişi, iki insan arasında yapılır. Kusursuz insan olmadığı için elbette karşılıklı kurulan ilişkiler de mükemmel olmayacaktır. Evliliklerde cinsel isteksizlik gibi durumlar yaşanabilir. Ancak bu durum uzar ve çözülemez hale gelirse evlilik olumsuz bir yöne savrulabilir. Bu noktada cinsel terapi devreye girer. Peki adını sıkça duyduğumuz cinsel terapi nedir? Cinsel terapi, çiftlerin cinsel hayatlarında yaşadıkları sorunlara çözümler araya, psikoterapi türüdür. Cinsel terapi ne işe yarar sorusuna kısaca, bireysel ya da çiftlere özel olarak cinsel konularda doğru bilgilendirmek, çiftler arasında cinsel nedenlerle yaşanan sorunları ortadan kaldırmak, bireyler arasındaki ilişkiyi yeniden canlandırmak ve sağlıklı bir cinsel hayat yaşamaları için profesyonel destek vermek denilerek cevaplanabilir.

 

Cinsel terapist kimdir sorusuna cevap vermeden önce 1960 yılında bu alanda ilk çalışmaları yapan, William Masters ve Virginia Johnson’dan bahsetmek gerekir. Bu iki araştırmacı çiftlerin yaşadığı birçok cinsel sorunun bilgi ve eğitim eksikliği nedeniyle ortaya çıktığını ve bazı sorunların da masaj teknikleri gibi çözümlerle ortadan kaldırılabileceğini göstermiştir. Bu yönüyle bu araştırmacıların cinsel terapist geleneğinin temelini attığı söylenebilir. Peki kimler cinsel terapist olabilir? Bu alanda bir kariyer sahibi olmak isteyenlerin psikoloji eğitimi alması gerekir. Ardından cinsel terapi eğitimi alarak bu alanda çalışabilirler. Elbette cinsel terapist olmak için sadece eğitimler yeterli olmayabilir. Çünkü bu terapi türü oldukça mahrem bir konuyu ele almaktadır.

Çiftlere bu mahrem ve hassas konularda profesyonel rehberlik edebilmek, bolca tecrübe ile mümkün görünmektedir. Cinsel terapist tavsiye edilecek bir noktaya gelebilmek için birçok tecrübe edinmeli, spesifik cinsel sorunlarda uzmanlaşmalıdır. Böylece cinsel terapist iş ilanı aramalarında kolaylıkla kendine bir iş bulabilecektir. Ayrıca tecrübeli, donanımlı ve bilinen bir cinsel terapist olmak, internet üzerinden de kolayca bulunmasını sağlayacaktır. Cinsel terapi alan var mı sorusuna cevap veren ve cinsel terapi deneyimleri ile tavsiyelerini paylaşan kişiler, birlikte çalıştıkları cinsel terapist eğer doğru yönlendirmelerle sorunu çözmüşse, bu ismi her yerde telaffuz edeceklerdir.

Cinsel Terapi ve Çift Terapisi

Evli çiftler aradıkları profesyonel hizmeti farklı kurumlarda bulabilirler. Cinsel terapi devlet hastanesi ve yine bazı devlete ait merkezlerde ulaşılabilir bir hizmettir. Ayrıca cinsel terapist İstanbul gibi büyük şehirlerde hem bireysel ofisler hem de klinikler bünyesinde kolaylıklar bulunabilir. Peki cinsel terapi faydalı mı? Cinsel terapi uzun yıllardır gerçekleştirilen, dünyada birçok ülkede farklı cinsel terapi çeşitleri bulunan ve fayda sağlanan bir psikoterapi türüdür. Bu terapide cinsel terapi hastalıkları ya da eksiklikleri ele almaz.

Bunları birer eksiklik olarak görmez. Yaşanan cinsel sorunlar, uyum ya da işlev bozukluklarıdır ve bu bozukluklar cinsel terapi ve çift terapisi ile giderilebilir. Cinsel terapinin faydaları her şeyden önce kişilerin cinsellikle ilgili sahip olduğu yanlış bilgileri değiştirmesi olarak kabul edilir. Bireyler yetiştirilirken doğru cinsel bilgilere sahip olmadıkları için yanlış anlamalar ve bilgiler üstüne bir cinsel hayat inşa etmeye çalışırlar. Cinsel terapi nasıl uygulanır sorusu ise hemen bu soruyu takip etmektedir. Cinsel terapi, terapistin gözetiminde, çiftlerin sorunlarını ortaya koyması, problemin kaynağının tespit edilmesi ve çiftlerin sorunlarını çözmek için terapistin uygun bir tedavi süreci planlaması ile gerçekleştirilir.

Cinsel terapi seansları cinsel yakınlığın yaşandığı yerler değildir. Terapist, çifte eşit mesafede durur, tamamen profesyonel ve hassas bir şekilde yaklaşır. Genellikle konuşma terapisinden bahsedebilirsek de cinsel terapist hipnoz tekniği kullanabilir ya da çiftlere uygulamaları gereken cinsel terapi hareketleri verebilir. Konya cinsel terapist tavsiyesi istiyor ve alanında uzman bir profesyonelden destek almayı arzuluyorsanız bizi arayabilirsiniz.