Cinsellikle Baş Ağrısı Arasındaki İlişki

Cinsellikle baş ağrısı arasındaki ilişki nedir

Cinsellikle baş ağrısı arasındaki ilişki nedir?

“Bu gece olmaz… Başım çok ağrıyor

Bu cümle, filmlerin, dizilerin en klişe cümlelerinden biri. Peki gerçekten cinsellikle baş ağrısı arasında bir ilişki var mı? Bazı kişiler orgazmın baş ağrısı yarattığını, bazı kişiler ise tam aksine baş ağrılarını yok ettiğini söylüyor. Cinsellik ve baş ağrısı ilişkisinin her iki yönüyle de ele alan bilgi ve araştırmaları sizin için derledik.

 

Cinsellik Baş Ağrısına Ne Zaman Fayda Eder?

Bazı kişiler başları ağrırken orgazm yaşadıklarında baş ağrılarının iyileştiğini söylüyor. Bu iyileşmenin sorumlusu bazı biyolojik mekanizmalar olarak görülüyor. Teorilerden ilki; cinsel birlikteliğin endorfin hormonunun salınımını sağlaması ve böylece bu hormonun ağrıları iyileştirmesi. Bir diğer teori ise, ağrının azalmasında nörotransmitter serotoninin rol alması. Vücutta serotonin salınımı gerçekleştiğinde kişide iyi hissetmesine neden olan duygular ortaya çıkarıyor ve bu da baş ağrısının azalmasına yardımcı oluyor.

2001 yılında, migren ağrısı yaşarken cinsel birliktelik yaşayan kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmada, kadınların %30 gibi bir kısmının ağrısının azaldığını hissettiği, %17.5 oranında kadının ise ağrıdan tamamen kurtulduğu gözlenmiş. Bu araştırmada karşılaşılan sonuçların ardındaki teori, tam olarak  ispatlanmamış olsa da, kadınların vajinasındaki uyarımın tıpkı doğumda olduğu gibi ağrıyı azalttığı yönünde.

 

Cinsellik Ne Zaman Baş Ağrısı Yapar?

Cinsel birliktelik bazı kişiler için baş ağrısını iyileştirme rolü oynarken bazı kişiler için de baş ağrısını tetikleyebiliyor. Özellikle erkeklerde bu risk daha yüksek olarak gözleniyor. Cinsel birliktelikten sonra ağrı yaşayan insanların üçte ikisinde ağrı kafanın her iki yanında da hissediliyor. Geriye kalan üçte birlik kısımda ise ağrı sadece başın bir tarafında hissediliyor. Ağrı tipik olarak cinsel olarak heyecanlanmak ve orgazm ile yoğunlaşıyor.

Bazı kişiler ise sadece orgazm sürecinde daha yoğun ve ani bir baş ağrısı yaşıyor. Bu ağrı daha çok zonklama şeklinde görülürken kan basıncının ve kalp atış hızının artması nedeniyle yaşanabiliyor.

 

Cinsellikle İlgili Baş Ağrıları Ciddi midir?

Cinsel birleşme öncesi ve süresince yaşanan baş ağrıları genellikle ciddi bir durumu işaret etmez. Ancak cinsel birleşme süresince ilk kez şiddetli bir şekilde baş ağrısı yaşanıyorsa bir doktora görünmek faydalı olacaktır. Çok nadir olmakla birlikte cinsel birliktelik esnasında ani baş ağrısı yaşamak beyin kanamasının bir işareti olabilir. Bu durumda acil müdahale önemlidir. Ayrıca düzenli olarak her cinsel birleşmede baş ağrısı yaşanıyorsa mutlaka doktora gitmek gerekir.