Çocuklarda ve Ergenlerde Cinsel Eğitimin Önemi

Çocuklarda ve ergenlerde cinsel eğitimin önemi

Çocukların ve ergenlerin cinselliğe olan ilgisi tıpkı vücutlarına duydukları ilgi gibi büyümenin doğal süreçlerinden biridir. Cinsellik üzerine konuşmak size zor gelse de karşınızdakinin çocuğunuz olduğunu ve size ihtiyaç duyduğunu unutmayın. Çocuğunuza karşı olabildiğine dürüst ve samimi olmaya gayret edin.

1 – Çocuklara cinsel eğitimi siz vermezseniz, başka yerlerden öğrenirler.
Çocukların cinselliğe duydukları ilgiyi ayıplamamak, bunu doğru yollarla anlatmak büyük önem taşır. Cinsellik ya da vücudu ile ilgili bir soru sorduğunda anne babasından olumsuz tepki alan bir çocuk bir daha bu konuyu açmakta zorluk yaşar. Vücuduyla ve cinsellikle ilgili aklına takılan soruların cevaplarını başka yerlerden bulmaya çalışır. Medya, internet ve okul arkadaşları bu konuda birçok saçma fikri çocuğunuzun aklına sokabilir.

2 – Çocuklar cinsel eğitim almazsa yetişkin hayatlarında problemler yaşayabilir.
Çocuğunuz düzgün bir cinsel eğitim almazlarsa bu durum tüm hayatlarına etki edebilir. Sizin kontrolünüzde olmayan bir şekilde cinsel bilgilerle karşılaşan çocuğunuz, cinsellikle ilgili yanlış fikirlere kapılabilir. Bunlar da yetişkin hayatında yaşayacağı cinsel sorunların temeli olabilir.

3 – Cinsel eğitimi düzgün verilmemiş çocuklar cinsel istismarın ne olduğunu anlamayabilirler.
Çocuklarda ve ergenlerde cinsel eğitimin bir diğer önemi de cinsel istismarı anlamalarını sağlamasıdır. Çocuklarınıza cinselliğin ne olduğunu, cinsel organlarının neden mahrem olduğunu, onlara kimin hangi şartlar altında dokunabileceğini öğretmeniz önemlidir. Böylece çocuk kendisine yanlış bir şekilde yaklaşan kişiyi kolayca tespit eder.

4 – Cinsel eğitim çocuklarınızın aile değerlerini benimsemesini sağlar.
Her ailenin farklı değerleri vardır. Cinsellik de bu değerler arasındadır. Çocuğunuza cinsellik eğitimini siz verirseniz, aile değerlerinizi ona aktarabilirsiniz. Okul, arkadaşlar ve medya üzerinden cinsellikle ilgili fikirleri benimsemeden önce onun cinsel eğitimini siz üstlenin.