Çocukları Ergenliğe Giren Anne Babalar İçin Hayatta Kalma Rehberi

Çocukları ergenliğe giren anne babalar için hayatta kalma rehberi

Ergenlikte Anne Babalar Nasıl Olmalı?

Çocuklarınızı kucağınıza alana dek süren hamilelik dönemi, geceler boyu uyuyamadığınız ilk aylar, 2 yaş sendromu, okula başlama heyecanı derken çocuğunuz nihayet ergenlikle tanışıyor. Birçok anne baba “Çocuğum ergenliğe giriyor. Ergenliğe giren çocuğuma nasıl davranmalıyım?” sorusunu soruyor. Bu soruların cevabı için çocukları ergenliğe giren siz anne babalar için hayatta kalma rehberi oluşturduk.

Ergenliği Anlamak

Ergenlik kaç yaşında başlar sorusu ergenliği anlamak için gerekli olan cevabı da içinde taşır. Ergenlik her çocukta farklı yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Kız ve erkek çocuklar için belli standart aralıklar olsa da bazı çocuklar erken bazıları da geç ergenliğe girebilir. Öncelikle her çocuğu farklı olduğunu ve ergenliği de farklı yaşayacaklarını kabul ederek ergenliği anlamaya çalışabiliriz. Ergenlik sadece fiziksel değişimleri değil, davranışsal ve duygusal değişimleri de beraberinde getirir. Arkadaşları ailelerinden önce gelmeye başlayabilir. Yaşıtlarının fikirleri karar almasında önemli rol oynar. Çocuklar farklı bir görünüm ve kimlik arayışına girebilir.

İsyankarlık

Birçok ergende isyankarlık öne çıkar. Anne babanın sözünü dinlememek ve var olan durumlara ve koşullara isyan etmek gençlerde çok görülen bir durumdur. Bu durumla baş etmek için öncelikle isyankarlığı ortaya çıkaran nedenleri anlamak gerekir. Çocuğun bu tavrının altında yatan ana sebep bağımsızlık isteğidir. Çocuklar özellikle yakın oldukları ebeveynden uzaklaşarak bağımsızlıklarını ilan etmeye çalışır. Çocuğunuzun isyankarlığının yaşı ilerledikçe yerini daha mantıklı düşünmeye bırakacağını bilerek bu durum ile baş edebilir, ona gerektiği noktalarda özgürlük vererek bağımsızlık hissini yaşamasına izin verebilirsiniz.

Eğitim

Ergenlikte çocuğunuzla iletişiminizi kuvvetlendirmek eğitimden geçer. Ancak bu eğitim çocuğunuz için değil sizin için gereklidir. Kendinizi eğitin. Ergenlikle ilgili kitaplar okuyun. Kendi ergenliğinizi düşünün. Olabilecek şeylere karşı hazırlıklı olmaya böylece panik ve öfke ile yanlış davranmamaya gayret edin.

Konuşun

Çocuğunuz ergenliğe girmeden önce geçiş sürecini rahatlatmanın bir yolu konuşmaktan geçer. Onunla geç kalmadan konuşun. Regl döneminden fiziksel değişikliklere, duygusal farklılıklardan cinselliğe her konuda yaşına uygun konuşmalar yapmaya başlayın. Ona yaşadığı değişimlerle ilgili sorular sorun. Duygularını ifade etmesi için cesaret verin.

Empati

Bir zamanlar hepimiz ergenlik dönemini atlatmış olsak da çocuklarımız tıpkı yaşıtlarından olduğu gibi bizden de farklıdır. Onların yaşadığı bu dönemi onların penceresinden bakarak anlamaya çalışın. İçinde bulunduğu koşulları, yaşadığı değişimlerin onda yarattığı etkiyi göz önüne alarak yaklaşmaya çalışın.

Yasaklar

Çocuğunuz sizi şaşırtmak ve isyankar tutumunu öne çıkarmak için saçını boyamak, tuhaf kıyafetler giymek, kulağını deldirmek gibi isteklerde bulunabilir. Bu istekleri reddetmeden önce iki kere düşünün. Çocuğunuza zarar vermeyecek bu tür davranışları hoş görmek onu sigara, alkol ve madde gibi daha ekstrem seçimlerden alıkoyabilir. Yasaklarınızı bu bakış açısı ile bir kez daha ele alın.

Ergen Danışmanlık Hizmetleri‘ mizi inceleyebilirsiniz.