Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğun Evlilik Üstündeki Negatif Etkileri

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğun evlilik üstündeki negatif etkileri

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu çoğu kez çocukluk yıllarında teşhisi konan bir problemdir. Ancak bu problem bazen yetişkinlik yıllarına dek teşhis edilmeyebilir. Yetişkin hayatının satırbaşlarından biri olan evlilik Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu nedeniyle ciddi hasarlar görebilir. Bu etkilerden bahsetmeden önce Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu nedir sorusuna cevap vermek gerekir.

 

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, kişinin dikkat eksikliği, hiperaktif ve dürtüsel davranışlar gösterdiği, ömür boyu ve hayatın her anında sürecek  etkilere sahip ciddi bir bozukluktur. Bazı kişilerde sadece dikkat eksiliği bulunurken bazı kişiler hiperaktif davranışlar ya da dürtüsellikle öne çıkabilir. Bazı hastalarda ise bu üç özellik bir arada görülebilir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri, dikkatini yoğunlaştıramama, kuralları takip etmeme, organizasyon problemleri, sahip olduğu eşyaları sık sık unutma ve kaybetme, aşırı hareketlilik, kıpır kıpır olma, karşısındakinin sözünü bitirmesini beklemeden konuşma, sıra beklemede zorlanma, tehlikeli aktiviteler yapma olarak sıralanabilir ve çeşitlendirilebilir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun nedenleri net olarak işaret edilmediyse de DEHB risk faktörleri genetik, beyin kimyasallarında dengesizlik, çevresel etkenler olarak sıralanabilir. 

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğuna Sahip Bireyin Davranışları

Peki Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğuna sahip bir yetişkin evliliğinde ne gibi davranışlar sergiler ve bu davranışlar evliliği nasıl etkiler?

 

– Sorumsuzluk

DEHB sahibi bir eş, evde üstüne düşen görevleri yerine getirmekte zorlanır. Yapılması gerekenleri takip edemez. Ayrıca kendisine düşen sorumlulukları yerine getirme konusunda sürekli zorluk çıkartır. Bu nedenle ev düzeni tam olarak sağlanamaz. Evin düzeni ve ev işleri sürekli tartışma konusu haline gelir.

 

– Söz Kesme

DEHB’nin öne çıkan belirtilerinden biri kişinin sırasını bekleme konusunda gösterdiği sabırsızlık, karşısındaki dinleme konusunda sahip olduğu yetersizliktir. Bu nedenle eşiniz siz konuşurken sizin sözünüzü keser. Bu davranışı sadece size değil, karşısındaki diğer insanlara da yapar ve yaptığının kabalık olduğunun farkına varmaz.

 

– İnkar Etme

DEHB sahibi eşiniz onun hatalarını ve sorumsuzluklarını işaret ettiğinizde bunlarla ilgilenmeyi reddeder. Kendisine DEHB tanısı konulması durumunda da rahatsızlığını inkar edecektir.

 

– Dikkat Dağınıklığı

Eşinizin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu varsa, bu bozukluğun neden olduğu bir problem de dikkat dağınıklığıdır. Eşinizle konuşurken birden dikkati dağılır. Anlattıklarınıza kulak vermez, başka şeylerden bahsedebilir, dürtüsel şekilde hareket ederek, söylediğiniz hiçbir şeyi dinlemediğini gösterebilir. Bu da size kendinizi değersiz ve yalnız hissettirebilir.

 

– Dır Dır Etmek

Evlilikte bir kişinin diğerini sürekli aynı şeyi yapması için uyarması dır dır etmek olarak adlandırılır. Eşlerden birinin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna sahip olması, o evde sürekli dır dır yapılacağını garantiler. Çünkü yapılması gereken şeyler asla yapılmaz,  bitirilmesi gereken işler bitirilmez ve sorumluluklar yerine getirilmez.

 

– Maddi Problemler

DEHB yaşayan kişiler profesyonel hayatta ciddi sorunlar yaşarlar. Bir işe sahip olmak, işini kaybetmemek konusunda başarılı değildirler. Ayrıca faturaları ödeme, parayı tasarruflu kullanma gibi alanlarda da sorunlar yaşarlar. Bu nedenle evlilik boyunca maddi sorunların yaşanması kaçınılmaz hale gelir.

 

– Ebeveynlik Problemleri

Sorumluluk almayan, dikkat dağınıklığı yaşayan bir anne ya da baba, çocuklarının veli toplantılarını kaçırır, ilaçlarını almaları veya yemeklerini zamanında yemeleri gibi gereklilikleri ihmal eder. Bu da evlilikte ve aile yaşamında ciddi sorunlar ortaya çıkarır.

 

– Karar Verememe

Evlilik hayatı boyunca çiftler birçok önemli kararı birlikte alırlar. Ancak eşlerden biri DEHB yaşıyorsa, zor konuları konuşmak ve kararlar almak oldukça zorlayıcı olacaktır. 

Siz veya eşiniz DEHB sahibi iseniz Konya evlilik danışmanlığı hizmeti ya da Konya Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisi için Psikon Terapi’ye bireysel ya da çift olarak başvurabilir, profesyonel kadromuzla tanışabilirsiniz.