Egzersiz ve Sertleşme Problemi İlişkisi

Egzersiz ve Sertleşme Problemi İlişkisi

Egzersizin kişilerin fiziksel ve zihinsel süreçlerini iyileştiren etkisi, birçok çalışma ve araştırma ile kanıtlanmıştır. Hem zihnimize hem de fiziksel sağlığımıza iyi gelen egzersizin bir faydası da erkeklerde sıkça rastlanan sertleşme probleminde görülüyor. Yapılan araştırmalara göre haftada 160 dakikadan 6 ay boyunca egzersiz yapmak erkeklerin sertleşme problemini azaltmakta etki gösteriyor.

 

Sertleşme Problemi Nedir?

Sertleşme problemi erkeklerde en sık rastlanan cinsel bozukluklardan biridir. Erkeklerin cinsel birleşme esnasında sertleşmekte ve bu sertliği ilişki süresince korumada zorluk çekmesini belirten bu bozukluk, dönem dönem erkeklerin üçte birini etkilemektedir.

Sertleşme problemi sebepleri arasında fiziksel ve psikolojik nedenler bulunabilir. Fiziksel nedenler genellikle hipertansiyon, obezite ya da metabolik sendrom şeklinde sıralanabilir. Ayrıca risk faktörleri arasında ateroskleroz ve kardiyo vasküler hastalıklar da yer almaktadır.

Sertleşme probleminin psikolojik nedenleri arasında ise kişinin stresli yaşam deneyimleri öne çıkar. İş hayatına dair problemler, ilişkiye dair problemler, başaramama korkusu gibi noktalar kişinin sertleşme problemi yaşamasına neden olabilir.

 

Psikolojik Nedenli Sertleşme Problemi Nasıl İyileşir?

Kişi sertleşme problemi yaşıyor ve bu durumun altında tıbbi bir neden yatmıyorsa bu duruma neden olan psikolojik sebepler araştırılır. Cinsel terapi ve cinsel bozukluklar konusunda uzman bir psikolog, terapist ya da psikiyatrist bu süreci yönetir. Kişinin sertleşme problemine sebep olan şey stresli yaşam deneyimleri ise bu stresin azaltılması ve yönetilmesi konusunda destek verir. Sertleşme problemi ilişkisindeki problemlerden kaynaklanıyorsa kendi başına ya da eşiyle birlikte katılacağı ilişki terapisi ile durumun üstesinden gelinebilir. Sertleşme problemi ilaç tedavisi de doktorun uygun gördüğü durumlarda uygulanabilir.

 

Sertleşme Problemi Zihinsel Sağlığı Nasıl Etkiler?

Sertleşme problemi yaşayan kişi hem fiziksel hem de zihinsel problemler yaşayabilir. Çünkü sağlıklı cinsellik yetişkin bir bireyin fiziksel ve zihinsel sağlığının ayrılmaz bir parçasıdır. Sertleşme problemi yaşayan kişi zihinsel anlamda olumsuz etkilenir. Depresyon ya da kaygı bozukluğu yaşayabilir.

Bu durumun altında kişinin cinsel ilişkilerinin zayıflaması, cinsel tatminin kaybolması, kendine güven ve öz saygı konusunda yetersizlik hissetmesi gibi faktörler yer alabilir. Ancak bu etkiler kalıcı değildir. Birçok kişide sertleşme problemi terapisi ya da tedavisi sonucunda bu etkilerin azaldığı ve zihinsel sağlığın iyileştiği gözlemlenmiştir.

 

Fiziksel Aktivite Sertleşme Problemini İyileştirebilir

Fiziksel aktivitenin, özellikle fizyolojik faktörlerden kaynaklı sertleşme problemi yaşayan erkekler üzerinde iyileştirici etkiler yarattığı son çalışmalar ile ortaya konmuştur. Bu çalışmalara göre sertleşme problemi ve damar sağlığı ile ilgili en faktörlerin başında yaşam stili geliyor. Fiziksel aktivite, nitrik oksit üretimini artırarak  sertleşme problemini iyileştiriyor. Birçok biyolojik işlevi bulunan ve bir gaz olan nitrik oksit, düz kasların rahatlamasını sağlarken kan damarlarını genişletiyor. Böylece kan akışı çoğalarak sertleşme problemi sorununun azalmasına fayda sağlıyor.

 

Sertleşme Problemi İçin Ne Kadar Egzersiz Yapılmalı?

Fiziksel aktivitenin sertleşme problemine fayda etmesi için fiziksel aktiviteyi belli bir süre boyunca devam ettirmesi gerekiyor. Yapılan çalışmalara göre fiziksel olarak aktif olmayan erkeklerin yanı sıra, obezite problemi yaşayan, hipertansiyon, metabolik sendrom, ateroskleroz ve kardiyo vasküler hastalıklara sahip erkeklerin özellikle bu sürelere uyması büyük önem taşıyor.

Yaşları 41 ile 62 arasında değişen erkekler arasında yapılan çalışmaya göre süreklilik arz eden, interval egzersizler erkeklerde sertleşme problemini iyileştiriyor. Orta yoğunluklu egzersizler ve yüksek yoğunluklu interval egzersizler sertleşme probleminde verimli fiziksel etkinlikler olarak tanımlanıyor. Araştırma sonuçları verimli olarak tanımlanan fiziksel etkinlikleri haftada 4 gün, 40 dakika yapmak yani her hafta 160 dakikayı bulacak şekilde tamamlamak gerekiyor.