En Sık Rastlanan Boşanma Nedenleri

En sık rastlanan boşanma nedenleri

Evlenmek ne kadar mutluluk verici ve yenileyici bir deneyimse, boşanma da o kadar üzücü ve yıkıcı etkiye sahip bir durumdur. Kişiler boşanmayı isteyerek boşansalar bile travma yaşayabilirler. Çünkü büyük hayallerle kurulan evlilik birliğinin sonlanması her kişide hayal kırıklığı yaratır. Bu nedenle boşanmak oldukça zor ve derin etkileri olan bir süreçtir. Boşanma nedenleri her ilişkiye göre farklılık gösterse de birçok boşanma nedeni de birbirine benzerlik gösterebilir. Biz de en sık rastlanan boşanma nedenlerini sizler için bir araya getirdik.

Boşanma Sebepleri

  1. Sadakatsizlik

Evlilik dışı ilişkiler, aldatma, birçok evliliğin son bulmasında en büyük etkenlerden biridir. Bazı çiftler aldatmanın ardından ilişkilerini ve evliliklerini yürütmeyi tercih etse de birçok çift evliliklerini sonlandırır.

  1. Maddi Sorunlar

Eşler arasındaki para harcama alışkanlıklarının farklılık göstermesi, farklı maddi hedeflere sahip olmak ve sürekli maddi problemler yaşamak evliliğin sonlanmasına neden olabilen etkenler arasında öne çıkmaktadır.

  1. İletişim Eksikliği

Güçlü bir evliliğin en önemli öğelerinden biri de iyi bir iletişimdir. Eşinizle sürekli tartışmak ya da hiç konuşmamak, kendini ifade ederken yanlış kelimeler kullanmak ve kırıcı olmak ilişkinizi baltalayabilir.

  1. Sürekli Tartışma

Eşler arasında aynı konuları defalarca tartışmak normal gibi görülebilir. Ancak bu evliliği en çok yıpratan ve boşanmaya yol açan etkenlerden biri olabilmektedir. Birbirinin bakış açısını anlamayı reddetmek ve sürekli tartışmak boşanmaya yol açabilmektedir.

  1. Kilo Almak

Kulağa saçma gelse de evliliklerde, çiftlerden birinin aşırı kilo alması diğer eşin gözünde çekiciliğini yitirmesine neden olabilmekte ve bu da boşanmaya yol açabilmektedir.

  1. Cinsel Sorunlar

Cinsel isteksizlik, vajinismus, disparoni, sertleşme problemleri gibi cinsel işlev bozuklukları yaşayan çiftler, bu problemleri çözmek için adım atmazlarsa, evlilik hayatları bozulabilir.

  1. Şiddet

Eşlerden birinin diğerine duygusal ya da fiziksel şiddet uygulaması, boşanma nedenlerinin en önemlilerinden biridir.