Ergen ve Yetişkin Depresyonu Arasındaki Farklar

Ergen ve Yetişkin Depresyonu Arasındaki Farklar

Ergen Depresyonu & Yetişkin Depresyonu

Ergenlik, çocukların yetişkinliğe geçtiği, hormonal, duygusal ve fiziksel olarak oldukça karmaşık bir dönemdir. Depresyon ile gençlik enerjisi bir arada düşünülmese de maalesef bu zorlu dönemde çocuklar, depresyonla baş etmek zorunda kalabilir. Ergenler ile yetişkinlerin yaşadığı depresyon aynı şey değildir ve aralarında farklar bulunur. Bu farklılıkları sizin için bir araya getirdik.

 

Fiziksel Sağlık Problemleri

Yetişkinler depresyon yaşadıklarında genellikle duygusal bir acıdan söz ederler. Oysa ergenlerde depresyon daha çok fiziksel acı ve ağrı ile kendini gösterir. Baş ağrıları, mide problemleri gibi sıkıntılardan bahsetseler de fiziksel olarak bir sorun bulunamayabilir.

 

Öfke

Yetişkinler depresyona girdiklerinde genellikle üzgün olduklarını dile getirirler. Oysa ergenler, depresyonda iken öfkeli ve asabi davranışlara başvururlar. Sabır gösteremez ve huzursuzluk yaşarlar.

 

Okul Başarısı

Ergenlerde depresyonun en büyük belirtilerinden biri okul başarılarındaki gözle görülür değişikliklerdir. Aynı zamanda okul ve akademik başarı beklentileri de çocukların depresyona girmesine neden olabilir.

 

Eleştiri

Ergenler depresyona girdiklerinde eleştirilmeye karşı aşırı hassasiyet gösterebilirler. Öyle ki çocuklar sırf eleştirilmemek için yeni deneyimlere girmekten kaçınır, yapabilecekleri şeylerden uzaklaşırlar. Reddedilme korkusu ile birçok şeyden geri dururlar.

 

Sosyal Hayat

Hem yetişkinler hem de ergenler depresyon dönemlerinde sosyal hayattan uzaklaşırlar ve kendilerini izole ederler. Ancak bazen ergenler sosyal hayatlarından uzaklaşıp başka kişi ya da gruplarla bir arada olmaya başlayabilir. Sosyal hayatlarını kökten değiştirebilir ve tehlikeli kişilere yaklaşabilirler.