Ergenlerde Depresyon Vakalarının Artmasının Sebepleri ve Tedavisi

Ergenlerde depresyon vakalarının artmasının sebepleri̇ ve tedavi̇si̇

Ergen Depresyon Tedavisi

Ergenlik dönemi, çocukların birden çok değişimi aynı anda deneyimlediği ve bu nedenle fiziksel, ruhsal ve davranışsal olarak zorlandığı bir dönemdir. Ergenlik depresyonu işte bu değişimlerin getirdiği negatif sonuçlardan biridir. Ancak son yıllarda ergen depresyona daha sık rastlandığı da bir gerçektir. Peki ergenlerde depresyon neden arttı? Bu sorunun cevabına geçmeden önce ergenlikte görülen depresyonun ana başlıklarına göz gezdirmekte fayda bulunmaktadır.

 

Ergenlikte depresyon nedir? Ergenlik döneminden geçen birçok çocuk, mutsuz ve sıkıntılı dönemler geçirebilir. Bu ruh hali ve ruh halindeki ani ve keskin değişimler, ergenlikte normal karşılanabilir. Ancak depresyon bu durumdan oldukça farklıdır. İki haftadan uzun süren mutsuz ruh hali sizin için ilk alarm olmalıdır. Bu durumun spesifik bir nedeni yoksa mutlaka bir profesyonelden yardım alınmalıdır.

Ergenlerde Depresyon Belirtileri

Ergenlikte depresyon belirtileri davranışsal, düşünsel ve duygusal alanlarda gözlenebilir. Semptomların bir çocuğu yetişkin depresyonunda görülen semptomlarla benzerlik gösterebilmektedir. Örneğin;

– Kayıtsızlık,

– Fiziksel bir nedeni bulunmayan, baş, sırt, mide ağrıları,

– Kendini bitik ve tükenmiş hissetmek,

– Odaklanmada ve karar vermede zorluk yaşamak,

– Gerçekdışı bir suçluluk hissi yaşamak,

– Sorumluluklarını yerine getirmekte zorlanmak,

– Aşırı yemek yemek ya da yemek yemekte zorlanmak,

– İsyankar davranışlarda bulunmak,

– Sosyal hayatından ve arkadaşlarından uzaklaşmak,

– Geceleri uyumayıp tüm gün uyumak,

– Kendini umutsuz, çaresiz, kaygılı ve üzgün hissetmek,

– Okulda ani bir şekilde başarının düşmesi,

– Alkol, uyuşturucu ve seks gibi kendine zarar veren davranışlarda bulunmak,

– Ölüm ve intihar hakkında düşünmek ergenlikte depresyon semptomları arasında yer alır.

Depresyon Tedavi Edilebilir Mi?

Ergenlik döneminde görülen depresyon oldukça ciddi bir problemdir. Zamanında müdahale edilmeyen depresyon çocukların, kendilerine zarar vermeleri ile sonlanabilir. ABD’de yapılan bir çalışmaya göre her 100 dakikada bir ergen intihar etmektedir ve 15 – 24 yaş arası gençlerin en sık rastlanan 3. ölüm nedeni intihardır. Ergenlerin %20si yetişkin olmadan önce depresyon geçirmektedir.

 

Birçok araştırmacı, 1990lı yıllarda ergen depresyonunun gittikçe azaldığını ancak özellikle son 5 yılda ergenlerde görülen depresyonun hızla arttığını ifade etmektedir. Peki günümüzde ergenlerin daha çok depresyona girmesinin nedenleri nelerdir?

 

Bunun ilk nedenlerinden biri, medyanın farklı kaynaklardan mutlu olmanın normal olduğu fikrini pompalaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocuklar, yenilmez olduklarını düşünerek psikolojik bir acıyla karşılaştıklarında başa çıkmakta zorlanmaktadır. Bu durum anne babaların çocuklarına ruh hali ile başa çıkmanın yollarını öğretmemesi ile de açıklanabilir. Çocuklar bu becerilerden mahrum oldukları için psikolojik sıkıntılarını atlatmakta zorlanabilir. Sosyal medyanın yaygın kullanımı da çocuklar üstündeki stres faktörlerini çoğaltmaktadır. Zenginin, güzelin ve mutlu olanın sürekli övüldüğü, gerçek dışı bir dünyanın baskısı, akran baskısı, okul ve aile de yaşanan sıkıntılar çocukları depresyona sürükleyebilmektedir.

 

Neyse ki ergenlerde depresyon tedavi edilir mi sorusunun cevabı evettir. Ergenlerde depresyon tedavisi ilaçla ve psikoterapi ile gerçekleştirilmektedir. Bu tedavi süreçlerinin ardından ergenlerin iyileştiği ve yaşamlarına devam ettiği gözlemlenmiştir. Ayrıca aile terapisi de ergenlerde depresyon tedavi süreci için oldukça faydalı olmaktadır. Bunların yanı sıra terapist çocuğun ailesi, okulu, öğretmenleri ile görüşerek tedaviyi daha güçlü kılabilir.

 

Ergenlerde depresyon teşhisi maalesef anne babaların doğru gözlem yapmamaları nedeniyle aksamaktadır. Günümüzde depresyondaki gençlerin sadece %30’una teşhis konulmakta ve tedavi edilmektedir. Bu nedenle ergenlik dönemindeki çocuğun duygusal, davranışsal ve düşünsel değişimlerini takip etmek hayati önem taşır.

Siz de Konya ergen danışmanlığı tavsiye arayışınızda, ergenlik dönemine dair tüm psikolojik problemlerinizde yanınızda olacak Psikon Terapi’yi tercih edebilir, ergen psikolojisi konusunda uzman kadromuzun desteğinden faydalanabilirsiniz.