Ergenlerde Görülen 4 Depresyon Türü

Ergenlerde görülen 4 depresyon türü

Ergenlik yılları, çocuklarımızın çocukluktan çıkıp, yetişkinliğe adım attıkları yıllardır. Bu nedenle hem fiziksel hem hormonal hem de duygusal olarak birçok değişikliği aynı anda deneyimler. Bu durum, ergenlerin yaşamını zorlaştırırken, ruh hallerini de alt üst edebilir. Ergenlerde depresyon sık rastlanan bir durumdur. Ancak onların yaşadıkları depresyonların hepsi aynı değildir. Ergenlerde görülen depresyon türleri 4 başlık altında toplanabilir.

Ergenlerdeki Depresyon Türleri

  1. Depresif Ruh Hali ve Uyum Bozukluğu

Uyum bozukluğu genellikle kişinin hayatında yaşadığı büyük bir olayın ardından ortaya çıkar. Çocuğun okulunu değiştirmesi, taşınma, aileden birini kaybetmesi ya da anne babanın boşanması gibi durumlar ergenlerde uyum bozukluğunu ortaya çıkarabilir. Uyum bozukluğu 6 aya kadar uzanabilir Çocuğun uyku düzeninden okul yaşamına, sosyal işlevinden yeme düzenine dek birçok alanda etkin olabilir. Bu durumun 6 ayı aşması durumunda mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. Konuşma terapisi ile durum çözülebilir.

 

  1. Distimik Bozukluk (İnatçı Depresyon)

Distimik bozukluk inatçı depresyon adıyla da bilinir. Adından da anlaşılacağı üzere distimik bozukluk uzun süreli bir durumdur ve 1 yılı aşkın bir şekilde etkin olabilir. Distimik bozukluğa sahip çocukların enerjisi ve kendine olan güveni düşüktür ve umutsuz düşüncelere sahiptirler. Ergenler, inatçı depresyon sonucu yeme içme ve uyku düzenlerinde büyük değişiklikler, sosyal ve akademik hayatta engellerle karşılaşabilirler. Bilişsel davranışçı terapi ile etkin bir tedavi süreci geçirebilirler.

 

  1. Bipolar Bozukluk

Bipolar bozukluk, kişinin depresif epizotların ardından mani ya da hipomani epizotlar yaşadığı bir bozukluktur. Depresif epizotların aksine, mani epizotlarında ergenler, çok hızlı konuşur, çok mutlu hisseder ve kendilerini riske atan davranışlara meyilli olabilirler. Ruh hallerindeki aşırı değişimler, günlük hayatlarını sekteye uğratır. Bipolar bozukluk terapi ve ilaç tedavisi ile kontrol edilebilir.

 

  1. Majör Depresyon

Majör depresyon, tüm depresyon türleri arasından en ciddi olan türdür. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre 100 ergenden 8’inde majör depresyona rastlanmıştır. Majör depresyon deneyimleyen ergenler, kalıcı bir şekilde üzgün ve huzursuz hissederler, intihardan ve ölümden bahsederler, her zaman zevk aldıkları aktivitelerden zevk almazlar. Bu belirtilerin gözlemlendiği ergenlerin mutlaka bir uzmanla görüşmesi gerekir. Majör depresyon tedavisi için terapi ve ilaç eş zamanlı kullanılabilir.