Ergenlerin Ağır Stres Yaşadığını Gösteren Belirtiler

Ergenlerin Ağır Stres Yaşadığını Gösteren Belirtiler

Kariyer, ev geçindirme, faturalar ve daha birçok sorumluluk altına giren ebeveynler, bu sorumluluklara sahip olmayan çocuklarının stres yaşamasını mantıksız bulsa da ergenlik zorlu bir süreç olabilmektedir. Ergenliğe giren çocuklar, fiziksel, hormonal, duygusal ve psikolojik bir değişim sürecinden geçerler. Arkadaş baskısı, okul ve geleceğe dair kaygılar ile birlikte ergenlik çocuk üzerinde stres yaratabilir. Stres hormonları, aslında kişinin hayatta kalmasını sağlayan sağlıklı hormonlar olsa da, bu durumun bertaraf edilememesi, hem yetişkinlerin hem de gençlerin fiziksel ve psikolojik olarak zarar görmesine neden olabilir. Ergenliğe giren çocuğunuzun stres altında olduğunu ve bu durumla başa çıkamadığını gösteren belirtileri sizler için derledik.

Ergenlerde En Sık Rastlanan Stres Belirtileri

  1. Baş ve Karın Ağrıları

Stres bazen fiziksel ağrılarla kendini gösterebilir. Herhangi fizyolojik bir sebebi olmayan baş ve karın ağrıları süreklilik gösteriyorsa çocuğunuz ağır stres altında olabilir.

 

  1. Uyku Problemleri

Stresin etkin olduğu alanlardan biri de uykudur. Uykuya dalmada veya uykuyu sürdürmede problem yaşayan bir ergen, yaşadığı stresi tolere edemiyor olabilir. Bazı ergenlerde ise tam tersine aşırı uyuma gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

 

  1. Akademik Problemler

Çocukların okulda birden bire problemler yaşamaya başlamasının altında yaşadığı stres yatıyor olabilir. Aynı zamanda okuldaki problemleri stres yaratıyor ve bu stres onun okulda daha kötü problemler yaşamasına da sebep oluyor olabilir.

 

  1. Huzursuzluğun Artması

Birçok ergen huzursuz ve tahammülsüz olabilir. Ancak bu durum birden ortaya çıktıysa ya da çocuğunuz her zamankinden çok daha fazla huzursuzsa, bu durumun altındaki sebebi araştırmakta fayda vardır.

 

  1. Sosyal Problemler

Ergenler yetişkinler gibi sosyalleşmeyebilirler. Kendilerine ait bir sosyal düzenleri ve ilişkileri bulunur. Ancak çocuğunuz birden sosyal alışkanlıklarını değiştirdiyse, bir odada uzun süre kalamıyor, arkadaşlarıyla görüşmeye tahammül edemiyorsa stres ile bağlantılı olduğunu düşünebilirsiniz.

 

  1. Sürekli Hasta Olmak

Her insan gibi çocuklar da nezle grip gibi hastalıklarla boğuşur ancak bu basit hastalıklar sürekli tekrarlanıyor ve çocuğunuz bu nedenle okula gitmiyor, sosyal aktivitelere katılmıyorsa, altında yatan sebebi araştırmalısınız.

 

  1. Konsantre Olmakta Zorlanmak

Zihninde birçok soru bulunan bir ergenin konsantre olması da oldukça zorlayıcıdır. Bu nedenle okulda ve evde çalışırken odaklanma problemlerini daha sık yaşamaya başlayabilir.

Ergen Tedavisi hizmetlerimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.