Ergenlerin Sağlıksız İlişkiler Yaşadığını Gösteren 6 İşaret

Ergenlerin Sağlıksız İlişkiler Yaşadığını Gösteren 6 İşaret

Çocuklar, ergenliğe girmeleri ile birlikte karşı cinse de ilgi göstermeye başlar. Çoğu anne baba için bu dönem oldukça zorlayıcıdır. Öncelikle küçük çocuklarının bir yetişkine dönüşmesinin başlangıcı olan bu dönemi ve onun da karşı cinsle ilgili romantik duygular beslemeye başlaması anne babaların kabul etmekte zorlandığı noktalar olabilir. Ancak çocuklar, anne babaları ne düşünürse düşünsün karşı cinsle romantik ilişkiler yaşamaya başlayabilir.  Bu ilişkiler yaşlarına uygun ve sağlıklı olabileceği gibi bazen de hiçbir anne babanın kabul edemeyeceği sağlıksız ilişkiler olabilir. Anne babaların, çocuklarının kendilerine zarar veren bir ilişki içinde olduklarını anlamalarına neden olacak bazı işaretler bulunur. Bu işaretleri sizler için bir araya getirdik.

 

  1. Çocuğunuzun Kız/Erkek Arkadaşı Aşırı Kıskanç

Çocuğunuz bir arkadaşı ile romantik ilişki yaşamaya başladıktan sonra diğer arkadaşlarını hayatından bir bir çıkarmaya başlayabilir. Çocuğunuzun arkadaşı dışarıdan ne kadar iyi görünürse görünsün, eğer onun sosyal hayatını izole hale getiriyorsa, sosyal medya kullanımdan arkadaşlık ilişkilerine dahil oluyorsa, bu  bir soruna işaret eder.

 

  1. Çocuğunuzun Alışkanlıklarını Değiştiriyor

Elbette ergenlik yanında birçok değişimi de beraberinde getirir. Ancak çocuğunuzun alışkanlıkları, hobileri, giyimi ve karakteri sırf birlikte olduğu kişi için değişiyorsa bu çocuğunuzun yanlış bir ilişki içinde olduğunu gösterir.

 

  1. Çocuğunuzun Bedeninde Açıklayamadığı Yaralar Oluşuyor

Morarmış bir göz, kızarıklar, morluklar ve çizikler… Bu işaretler çocuğunuzun yanlış bir ilişki içinde olduğunun en büyük kanıtlarından biridir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda mutlaka çocuğunuzun açıklamasını birkaç kez kontrol edin. Onu her durumda seveceğinizi anlatarak, size doğruyu anlatması için cesaretlendirin.

 

  1. Erkek/ Kız Arkadaşı Çocuğunuzun Hedeflerini Küçümsüyor

Çocuğunuz bir romantik ilişkideyken, içinde bulunduğu durum ve yaşı itibariyle karşısındaki kişiyi çok ciddiye alabilir. Eğer bu kişi çocuğunuzun akademik, sosyal ya da sportif hedeflerini küçümsüyor, bunlara saygı duymuyorsa, çocuğunuzun yanlış bir ilişki içinde olduğunu söyleyebiliriz.

 

  1. Çocuğunuz Sürekli Özür Diliyor

Çocuğunuzun erkek/kız arkadaşından suçlu olmadığı halde sürekli özür dilediğini, onu mutlu etmek için her şeyi alttan aldığını gözlemliyorsanız, ilişki de kullanıldığını ve onu zehirleyen bir kişi ile birlikte olduğunu varsayabilirsiniz.

 

  1. Çocuğunuzun İlişkisi Çok Hızlı İlerliyor

Çocuğunuz ilk defa romantik bir ilişki içinde olacağından her şeyi ciddiye almaya başlayabilir. Bir kez buluştuğu bir kişi ile hemen evlilikten söz açabilir. Bu durum ilişkinin tehlikeli bir yola savrulduğunu gösteren işaretlerin başında gelir. Bu ilişkilere daha çok internet üzerinden yaşanan yakınlaşmalar neden olur. Bu nedenle çocuğunuzun internet kullanımını kısıtlamakta ve bu zamanı nasıl kullandığını gözlemlemekte fayda vardır.

Çocuğunuzun ergenlikte yaşadığı problemleri atlatabilmesi için uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.