Ergenlik Döneminde Kendini Tatmin Etme Hakkında Merak Ettikleriniz

Ergenlik döneminde kendini tatmin etme hakkında merak ettikleriniz

Ergenlik dönemi, çocuklarımızın birer yetişkin olma yolunda attıkları ilk adımdır. Bu önemli süreç kuşkusuz cinsel yetişkinliği de içinde barındırır. Anne babalar için kabul etmesi zor olsa da çocuklar değişen vücutları ve hormonları ile cinselliklerini keşfetmeye başlarlar.

Bu durum anne babalar olduğu gibi gençler için de zordur. Birçok ergen genç cinsellikle ilgili düşünceleri ve değişimleri nedeniyle kendini suçlu hisseder. Ancak değişim ile birlikte kendini tatmin etme süreci de ortaya çıkar.

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre 14 – 17 yaş arasındaki kızların %48’i, erkeklerin ise %80’i mastürbasyon yaptığını söylemiştir. Gençlerin kendini tatmin etme sıklığı çocuk psikologlarına göre çocuğun cinsel duyguları ve merak duygusuna göre değişmektedir.

Anne babalar için çocukları ile cinsellik ve kendini tatmin etme konusunda konuşmak kolay olmasa da çocuğun bu yaşadığı şeyden  utanmamasını ve suçluluk duymamasını sağlamak önemlidir. Her anne babanın çocuğu ile belli bir iletişim stili bulunur. Çocuklarla uzun uzun mastürbasyon üzerine konuşmak gerekli değildir. Ona sadece mahremiyetine saygı duyduğunuzu, onu anladığınızı ve yaşadığı değişimlerin utanç duyulacak şeyler olmadığını kendi iletişim stilinizde anlatmanız gereklidir.

 

Ergenlikte Endişe Duymanızı Gerektiren Durumlar

Alaycılık

Çocuğunuz mastürbasyon yaparken arkadaşları tarafından görüldüyse, kaydedildiyse ve bu yolla yaşıtları tarafından zorbalığa uğruyorsa çocuğunuzu destekleyin ve kişinin mahremiyetine girmenin bir suç olduğunu belirterek çocuğunuzun değil karşı tarafın suçlu olduğunu söyleyin.

 

Sosyal Ortamlarda Kendini Tatmin Etme

Çocuğunuz eğer kamuya açık alanlarda kendini tatmin ediyorsa bu ciddi bir davranış bozukluğunun işareti olabilir. Bu durumda bir doktorla mutlaka görüşün. Davranış terapisi ve ilaç tedavisi ile bu durumun üstesinden gelebilirsiniz.

 

Aşırı Mastürbasyon

Bazı gençler kendi cinsellikleriyle tanışırken aşır davranışlar gösterebilir ve akılları sadece cinsellik ve mastürbasyonla meşgul olabilir. Bu durumda mümkünse çocuğunuz ile konuşun ya da bir çocuk psikoloğundan konuyla ilgili tavsiye alarak çocuğunuza bu şekilde yaklaşın.