Ergenlikte Sosyal ve Duygusal Değişimler

Ergenlikte sosyal ve duygusal değişimler

Ergenlik, çocuklarımızın, bir yol gösterici ve destekçi olarak, bize daha çok  ihtiyaç duydukları bir dönemdir. Artık bir yetişkin olmaya adım atan ergen yaştaki çocuklar, bağımsızlık arayışı nedeniyle bizim yardım ve anlayışımıza ne kadar ihtiyaç duyduklarını tam olarak ifade edemeyebilirler. Bu nedenle ergenlerin yaşadığı sosyal ve duygusal değişimleri anlamak, buna göre onlara yaklaşmak önemlidir. Biz de ergenlik sosyal ve duygusal değişimleri sizler için derledik.

 

Ergenlikte Sosyal değişimler;

– Ergenliğe giren gençler, kendilerini ve kimliklerini bulmak isterler. Bu dünyada nereye uygun olduklarını, kim olduklarını keşfetmek isterken, yaşıtlarından, medyadan, okul ve aileden ilham alabilirler.

 

– Ergenlik aynı zamanda çocukluktan yetişkinliğe atılan uzun bir adımdır. Bu süreçte çocuk daha bağımsız olmak isteyecek, çocuğunuzun sizinle ve ailenizle kurduğu ilişkide bu isteğine bağlı olarak davranış değişiklikleri gösterebilecektir.

 

– Bazı çocuklar yetişkin ve bağımsız olma isteğiyle hem okulda hem de evde daha çok sorumluluk almak isteyebilir.

 

– Ergenlik dönemi ile birlikte, çocuklar daha farklı ve yeni deneyimler konusunda hevesli olabilirler. Bu süreçte riskli davranışlara karşı ilgileri artabilir ve dürtülerini kontrol etmek konusunda hem gelişim hem de zorluk yaşayabilirler.

 

– Yetişkin olmaya aday gençler, kendi yanlış ve doğruları üstüne daha çok düşünür. Kendi değerlerini yaratmaya çalışır. Bu nedenle sizin doğru ve yanlışlarınızı sorgulayabilir, sosyal hayatını kendi değerlerine göre şekillendirmeye çalışabilirler.

 

– Ergenlikte arkadaşlar ve yaşıtlar, aileden daha önemliymiş gibi gelebilir. Bu nedenle onlara daha çok vakit ayırmaya başlayabilirler.

 

– Çocuklar bu dönemle birlikte yaşanan fiziksel değişimler ve hormonlar nedeniyle cinsel kimliklerini bulmak isteyebilir, arkadaş ilişkilerinde romantik arayışlar öne çıkabilir.

 

Ergenlikte Duygusal Değişimler;

– Ergenlik dönemine giren çocuklarınızın, farklı zamanlarda, güçlü ve yoğun duyguları öne çıkabilir. Ruh halleri tahmin edilemez bir hal alabilir. Çocuklarınız bir süre daha duygularını kontrol etmede ve ifade etmede zorluk yaşayabilir.

 

– Bu dönemde çocuklarınız, sizin duygularınızı ve tepkilerinizi anlamakta daha başarılı olurlar. Ancak bu gelişim dönemi olduğu için bazı vücut ve yüz ifadelerinizi yanlış da yorumlayabilirler.

 

– Özellikle dış görünüşleri üstüne daha çok düşünmeye başlarlar. Bu da yeme içme düzenin, kıyafet seçimine de birçok değişim yaşamalarının yolunu açar. Kendi vücutlarını başkalarıyla kıyaslamaları ve kendilerine zarar verici davranışlara yönelmeleri de mümkündür.

 

– Karar verme becerileri halen gelişim içindedir. Bu nedenle bazı davranışların onlara zarar verip vermeyeceğini kestiremeyebilir, bu alanlarda yol gösterilmesine ihtiyaç duyabilirler.