Erken Boşalma Hakkında Yanlış İnanışlar ve Gerçekler!

Erken Boşalma Hakkında Yanlış İnanışlar ve Gerçekler

Erken boşalma erkeklerin en sık karşılaştığı sorunlardan biridir. Erken boşalma hakkında konuşmak ve bilgi almak birçok kişi için utandırıcı olabilmektedir. Bu nedenle internet ya da sosyal çevre yolu ile birçok yanlış bilgiye sahip olunabilir. Erken boşalma hakkındaki yanlış inanışlar ve gerçekleri açıklamadan önce erken boşalma hakkında belli başlı bilgileri tazelemekte fayda var.

 

Erken boşalma nedir?

Erken boşalma cinsel bir bozukluktur. Erkeklerin cinsel hayat kalitesini ciddi bir şekilde etkileyen erken boşalmada kişi orgazma istenenden çok daha çabuk ulaşır.

Erken boşalma hem erkeklerin hem de eşlerinin cinsel hayatını derinden etkileyerek, tatmin olmalarını engeller. Çiftlerin cinsel yaşamını sekteye uğratan duygusal sorunlara ve ilişki problemlerine neden olan erken boşalmada sebep genellikle tıbbi değildir. Erken boşalma ikincil semptomlara da neden olabilir. Bunlar stres, utanç, kaygı ve depresyon olarak sıralanabilir. Erken boşalma tedavisi doktorun rehberliğinde gerçekleştirilebilirken evde yapılan zamanlama alıştırmaları da kullanılabilir.

 

Erken boşalma tedavi yöntemleri

Erken boşalma sebepleri arasında ilk sıralarda psikolojik etkenler yer alır. Erken boşalma problemi yeni bir ilişki ile ortaya çıkmışsa, ilişki ilerledikçe kişi erken boşalma problemini de geride bırakabilir.

Eğer erken boşalma daha uzun vadeli ise cinsel ilişki ya da çift terapisi hizmeti veren uzman terapistlerden yardım almak, daha verimli bir çözüm yolu olabilir. Erken boşalma ilaç tedavisi çok tercih edilen bir yöntem değildir. Ancak uzman kişi, erken boşalma yaşayan bireyin psikolojik nedenlerini araştırdıktan sonra ihtiyaç görürse bazı antidepresanları kullanmayı önerebilir.

Erken boşalma ilaç tedavisi, doktorlar hasta ile tam bir görüşme yapmadan ve detaylı analize ulaşmadan yapılamaz. Kişinin kulaktan dolma bilgiler ile erken boşalma ilaçları kullanması birçok olumsuz etkiyi de beraberinde getirir. Bu nedenle erken boşalma ilacı kullanmadan önce mutlaka doktora başvurmak gerekir.

 

Erken boşalma ile başa çıkma yöntemleri

Erkekler erken boşalma ile baş etmek için iki farklı yöntem kullanılabilir. Bunlardan biri başla-dur adı verilen yöntemdir. Bu yöntemde erkek orgazma ulaşacağını hissettiğinde cinsel ilişkiye ara verilir. Ardından devam edilir. Bir diğer yöntem ise sıkma adı verilen bir yöntemdir. Bu yöntemde erkek, orgazm olacağını hissettiğinde cinsel organının bitiş noktasını nazik bir şekilde sıkar. 30 saniye beklemenin ardından cinsel ilişkiye devam edilebilir. Bu iki yöntem de kişinin boşalma kontrolünü kazanmasını hedefler.

 

Erken boşalma egzersizleri

Uzmanlar, pelvik kaslarını çalıştıran Kegel egzersizlerin erkeklerin erken boşalma probleminde de işe yarayacağı görüşüne sahiptir. Bunun için hayat boyu süren erken boşalma problemine sahip 40 erkek 12 hafta boyunca fizyoterapistlerin gözetiminde egzersiz yapmıştır. Deneyin sonunda erkeklerin %80’inden fazlasının boşalma reflekslerini iyileştirdiği tespit edilmiştir.

Erken boşalma hakkında birçok yanlış inanış bulunur. Bu yanlış inanışları ve erken boşalma hakkındaki gerçekleri sizin için derledik!

 

Erken boşalma hakkında yanlış inanışlar ve gerçekler!

YANLIŞ: Erken boşalma sadece genç ve deneyimsiz erkeklerin başına gelir.

DOĞRU: Yaşı kaç olursa olsun, erken boşalma erkekler arasında en sık rastlanan cinsel bozukluktur.

YANLIŞ: Cinsel birleşmenin uzun sürmesi, cinsel hayat için hayati önem taşır.

DOĞRU: Cinselliğinden yarısından fazlası zihinseldir. Cinsel birleşme de cinsel organlar ön planda olsa da aslında tüm süreci beynimiz yönetir. Bu nedenle haz almak cinsellik süresi ile birebir ilgili değildir.

YANLIŞ: Cinsellik içeren filmler izlemek cinsel performansınızı etkilemez.

DOĞRU: Cinsel içeren filmler izleyerek boşalma refleksinizi kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz.

YANLIŞ: Cinsel birleşme esnasında düşündükleriniz boşalma hızınızı ve süreyi etkilemez.

DOĞRU: Eğer cinsel birleşme esnasında performans kaygısı duyuyorsanız bu sizin dayanıklılığınızı azaltacaktır.

YANLIŞ: İlaç kullanmadan erken boşalma probleminden kurtulmanız imkansızdır.

DOĞRU: Erken boşalma problemi genellikle psikolojik kökenlidir. Psikolojik destek alarak ya da Kegel egzersizleri yaparak erken boşalmayla başa çıkabilirsiniz.