Eşiniz Cinsel İsteksizlik Yaşıyorsa Neler Yapabilirsiniz?

Eşiniz Cinsel İsteksizlik Yaşıyorsa Neler Yapabilirsiniz

Evliliklerde en sık rastlanan cinsel problemler arasında cinsel isteksizlik ilk sıralarda yer alır. Cinsel isteksizlik bazen çiftlerden her ikisinde görülürken, bazen taraflardan sadece birinde görülür. Bu durum genellikle kısa sürelidir ve isteksizliğe neden olan sebepler ortadan kaldırılınca, ilişki normal seyrine döner. Eşlerinin cinsel isteksizliği ile karşı karşıya kalan kişiler “Eşim benimle birlikte olmak istemiyor.” “Eşim artık beni sevmiyor mu?” gibi sorular sorabilir. Her şeyden önce bu durumun sebebinin sevgisizlik olmadığını, kişinin iş ya da sosyal yaşamda karşılaştığı stres faktörlerinin de cinsel hayatı üstünde büyük önemi olduğunu anlamak gerekir. 

Eşinizdeki Cinsel İsteksizliğin Nedenleri ve Çözümleri

Cinsel isteksizliğin nedenleri arasında hem psikolojik hem de fizyolojik birçok faktör bulunabilmektedir. Örneğin, stres, depresyon, sertleşme problemleri, hormon dengesizlikleri, menopoz, genital bölgede yaşanan ağrı ve acılar, vajinimus, disparoni, bazı kronik rahatsızlıklar, kişinin kendine olan güvenin düşmesi, öz saygı eksikliği, ilişkide devam eden ve çözülemeyen problemler, eşlerden birinin ya da her ikisinin cinsel isteksizlik yaşamasına neden olabilir. Eşinizle uzun süredir cinsellik yaşamıyorsanız, bunun nedeninin eşinizin artık sizi sevmemesi, sizi aldatması ya da size ilgi duymaması olduğunu düşünmeden önce bu faktörleri gözden geçirmenizde fayda vardır. 

 

Cinsel isteksizlik uzun süreli devam ederse, ilişki üstünde bir gerilim yaratır. Çiftler kendilerini ya da birbirlerini suçlayabilir. Tartışmalar uzayarak, problemler derinleşebilir. Bu durum, evliliği ve ilişkiyi kökünden sarsacak bir hale de gelebilir. Cinsel isteksizliğin yol açabileceği bu sorunları bertaraf etmek için öncelikle durumu değerlendirmek ve gerektiğinde bir uzmandan cinsel terapi ya da çift terapisi hizmeti almak gerekebilir.

 

Peki eşi cinsel isteksizlik yaşayan biri ilk aşamada neler yapmalıdır? Bu konudaki tavsiyeleri sizler için derledik.

 

Kendinizi Doğru Bir Şekilde İfade Edin

Yatak odası ve cinsel hayat, hepimizin en savunmasız ve kırılgan olduğu alanlardan biridir. Bu nedenle buradaki sorunları konuşmak her zaman kolay olmayabilir. Doğru sözcükleri kullanmamak, problemleri derinleştirebilir. Eşinizle konuşurken bunu unutmayın ve doğru sözcükleri seçerek, eşinizi suçlamadan yaşadığınız durumu, bu durumun sizin üstünüzdeki etkilerini anlatın. Konuya karşı gösterdiğiniz hassasiyeti ve çözüm bulmak için her tür desteği göstereceğinizi ifade edin.

 

Spesifik Sorunlara Eğilin

Eşinizle cinsel isteksizlik konusunda konuşarak ilk adımı attınız. Bu noktadan sonra eşiniz, cinsel isteksizliğinin nedeni olarak spesifik bir sorunu işaret ederse bu sorunu çözmek için birlikte hareket edin. Örneğin problem eşinizin iş yerinde yaşadığı stres ise bu konuda birlikte neler yapabileceğinizi araştırın. Gerekirse eşinizin stres yönetimi konusunda profesyonel destek alması için harekete geçin. 

 

Bilinmeyen Sebepleri İrdeleyin

Eğer eşiniz cinsel isteksizliğini kabul ediyor ancak bu sorun için herhangi elle tutulur bir neden gösteremiyorsa ilk önce fiziksel bir muayeneden geçmesi için destek verin. Düşük libidonun bazen düşük testosteron, yüksek tansiyon, diyabet ya da hipotiroid gibi başka rahatsızlıkların bir sonucu olarak ortaya çıkabileceğini unutmayın. 

 

Üstünü Örtmeyin

Eşinizle cinsel isteksizliği konusunda konuşmak istediğinizde bu konuyu kapatıyor ve üstüne konuşmak istemiyorsa konuyu kişisel almayın ama harekete geçin. Öncelikle eşinizi anlamaya çalışın. Eşinizin bu konuda sizinle rahat bir şekilde konuşamıyor olabileceğini de düşünerek onu profesyonel yardım alması için ikna etmeye çabalayın. Eşiniz bireysel terapi ile bu sorunu çözebileceği gibi, çift terapisi ile de sorununuza çözüm bulabileceğinizi unutmayın. 

Cinsel isteksizlik, kadın ve erkekte yaşanan cinsel işlev bozuklukları konusunda Konya cinsel terapi tavsiyesi arıyorsanız Psikon Terapi’nin profesyonel isimleri ile görüşebilir, uzman kadromuzdan bireysel ya da çift olarak yardım alabilirsiniz.