Eşiniz Depresyondaysa Ne Yapmalısınız?

Eşiniz Depresyondaysa ne yapmalısınız

Eşim son zamanlarda eskiden zevk aldığı şeylerden zevk almıyor.

Eşimin iştahın da ve uyku düzeninde büyük değişiklikler var.

Eşim her zaman karamsar, mutsuz ve çaresiz hissediyor.

Bu sözler sizin için tanıdık mı? Eşiniz son zamanlarda o canlı ve yaşam dolu kişiliğinden uzaklaştı mı? Yaşadığı şey depresyon olabilir.

 

Peki depresyon nedir?

Zaman zaman hepimizin kendimizi daha depresif hissettiğimiz zamanlar olabilir. Ancak bu duygu durumunun uzun süre hayatımızda etkin olması ve günlük aktivitelerimizi derinden etkilemesi depresyon tanısı için gereklidir. Depresyon belirtileri arasında, huzursuzluk, kendini hemen her gün değersiz, çaresiz ve umutsuz hissetme, eskiden ilgi duyulan aktivitelere karşı ilgisizlik, enerji düzeyinin düşmesi, intihar ya da ölüm üzerine düşünceler sayılabilir. Depresyon nedenleri kişinin yaşadığı boşanma, ayrılık, iş değişimi ya da sevilen birinin kaybı gibi travmatik olaylar, stres etkenleri, bazı ilaçlar, hormonal değişiklikler, madde ya da alkol kullanımı olarak sıralanabilir.

 

Eşiniz depresyonda mı?

Depresyon kişinin sadece iş ve günlük hayatını değil, ilişkilerini de derinden etkiler. Kişi aktivitelere olduğu gibi sevdiği kişilere karşı da ilgisini yitirebilir. Olumsuz ve karamsar düşünceler nedeniyle eşinin kaygılarını fark etmeyerek negatif davranışlar sergileyebilir. Bu da ikili ilişkilerde yaralar açabilir. Eşiniz depresyondaysa ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız bu önerilerimizi dikkate alın.

 

Kendinizi Eğitin!

Depresyonun ne olduğunu detaylı bir şekilde öğrenerek işe başlayın. Psikon Terapi sayfamızda yer alan depresyon türleri, depresyon nedenleri, depresyon belirtileri ve depresyon tedavisi üzerine yazılmış makaleler ne ile karşı karşıya olduğunuzu anlamanız için size yol gösterecektir.

 

Gerçekleri Öğrenin!

Depresyon günlük hayatta yaşanan üzüntüleri tanımlamak için de kullanılan bir kelime olmasına rağmen, ciddi sonuçlar doğurabilecek bir bozukluktur. Bu nedenle kulaktan dolma bilgileri bir kenara bırakarak depresyon hakkındaki gerçekleri öğrenmeye çalışın.

 

Kendinizi İhmal Etmeyin!

Unutmayın, siz kendinizi ihmal eder ve güçten düşerseniz, eşinize herhangi bir faydanız olmaz. O nedenle depresyondaki eşinizle ilgilenirken stres yaşamaktan kaçınmaya çalışın.

 

Destek Alın!

Depresyon ciddi bir bozukluktur. Eşinizi kendi başınıza tedavi etmeye çalışmak uzun vadede hem ona hem de size zarar verebilir. Kendinizi haksızlığa uğramış, kızgın ve unutulmuş hissedebilirsiniz. Bu nedenle profesyonellerden yardım almaktan çekinmeyin.

 

Eşinizin Yanında Olun!

Eşinizin depresyon yaşaması onun suçu değil. Durum sizin için ne kadar zorlayıcı olursa olsun, onu asla suçlamayın. Her zaman yanında olduğunuzu, bu süreci birlikte aşacağınızı ona hatırlatın.

 

Davranışları Kişisel Almayın!

Eşiniz her zaman tanıdığınız kişi gibi davranmıyor olabilir. Depresyonda olması onun değiştiğini, size karşı artık aynı şeyleri hissetmediğini göstermez. Bunun geçici ve istenmeyen bir süreç olduğunu hatırlayın. Eşinizin bazı davranışları sizi kırsa da aslında sizi hedef almadığını bilin.

 

Tedavi İçin Ön Ayak Olun!

Eşinizin depresyondan olabildiğince az hasarla çıkması için tedavi yöntemlerini ve size yakın profesyonel merkezleri araştırın. Eşinizin tedavi görmesi için onu destekleyin. Terapi için onu teşvik edin.

 

Koşulsuz Sevin!

Eşinizin bu zor döneminde yanında olduğunuzu hissettirmekle kalmayın. Onu iyi günde ve kötü günde seveceğinizi, hiçbir koşul olmadan kabul edeceğinizi kendisine söyleyin. Bunu davranışlarınızla vurgulayın.