Eşiniz İşkolik Mi?

Eşiniz işkolik mi

Eşinizin İşkolik Olduğunu Gösteren 7 Madde

Hemen hepimizin çalışmak zorunda olduğu bu dünyada, kişinin sevdiği ve tutku ile yaptığı bir mesleğe sahip olması, en büyük şanslardan biridir. Ancak iş ve özel hayat dengesini kuramamak, iş nedeniyle sevdiklerini, ailesini ihmal etmek, bazen telafisi olmayan sonuçlara neden olabilir. Özellikle evlilik hayatında işkolik birinin eşi olmak, kişiyi her anlamda zorlayabilmektedir. Eşinizin işkolik olup olmadığını anlayacağınız işaretleri ve çözüm yollarını sizin için derledik.

 

  1. Yemekleri birlikte yiyemiyor musunuz?

İşkolik kişiler eve erken gelseler bile sizinle aynı yemek masasına oturmakta zorlanır. Çünkü evde bile işleri ile ilgilenirler. 7/24 meşguldürler.

 

  1. Birlikte kaliteli zaman geçiremiyor musunuz?

Eşler arasındaki kaliteli zaman tanımı, dış etkenlerden uzak, çiftlerin birbirini gerçekten dinlediği ve anladığı, her ikisinin de keyif aldığı ve ilişkilerine değer kattığı zamanı işaret eder. İşkolik bir eşle baş başa kalmak ve kaliteli zaman geçirmek zordur, çünkü cevaplanacak mesajları, e postaları, telefonları vardır.

 

  1. Eşiniz gerçek bir tatil yapamıyor mu?

İşkolik insanlar, iş yerlerinden uzaklaşmak istemezler bu nedenle tatile çıkmaları zordur. Geceleri ve hafta sonu çalıştıkları yetmezmiş gibi, ailece çıktığınız tatillerde de mutlaka işlerini yanlarında getirirler.

 

  1. Eşiniz sadece işten mi konuşuyor?

Birçok kişi işle ilgili problemlerini evden uzak tutabilirken bir işkolik sürekli işi düşündüğü için sohbetlerinin ana konusu da işi olacaktır. Sizin açtığınız sohbetlerden hoşlanmaz ve kendinizi onun işini konuşurken bulursunuz.

 

  1. Eşiniz sizden gizli mi çalışıyor?

Eşinize işi nedeniyle şikayetlerde bulunduğunuzda eşiniz işinden uzaklaşmış görünse de geceleri gizli gizli çalışacak, siz evden çıkar çıkmaz, e postalarını yanıtlamaya başlayacaktır.

 

  1. Eşiniz ev işlerine yardım etmiyor mu?

Eşiniz eğer bir işkolik ise işiyle öylesine meşgul ve öylesine yoğundur ki evinizi ve evin sorumluluklarını unutur. Size yardım etmez, yardım istediğinizde de yoğunluğunu bahane eder.

 

  1. Eşiniz öğünlerini kaçırıyor mu?

İşkolik insanlar yoğun ve uzun saatler çalışırlar. İşlerine duydukları bağımlılık nedeniyle yemek yemeyi unutur ve öğünlerini atlarlar.

 

İşkolik Bir Eş İçin Neler Yapılabilir?

– Öncelikle eşinize yargılamadan ve suçlamadan, şefkatli bir şekilde yaklaşmayı öğrenin. Hali hazırda fazlasıyla stres altında olduğunu unutmayın.

– Eşinize söylenmek yerine, iş yüzünden neler kaçırdığını, sizin ve çocuklarınızın onu özlediğini pozitif bir tonda ifade edin.

– Eşiniz nedeniyle siz ve çocuklarınız sosyal hayattan geri kalmayın. Çalışması gerekiyorsa, çocuklarınızı dışarı çıkarın ve kendiniz için farklı planlar yapın.

– Eşinizle planlarınızı önceden yapın. Birlikte yapıp, keyif alabileceğiniz planları önceden yaparsanız sizi son dakikada yüz üstü bırakmayacaktır.

– Eşinizin problemlerini çözemiyor, işkolik olması nedeniyle ilişkiniz sürekli zarar görüyorsa ilk önce kendi başınıza bir terapiste gidin.

– Evliliğinizin yıprandığını hissettiğinizde eşinize bu durumu ve duygularınızı açık bir şekilde anlatın. Ona yardım almak istediğinizi belirtin.

– Gerekirse tek başınıza ya da eşinizle birlikte bir evlilik terapisti ile görüşün. Evlilik ve aile danışmanlığı hizmeti ile hem eşinizin hem de evliliğinizin sorunlarına profesyonel bir bakış açısıyla yaklaşabileceğinizi unutmayın.