Eşiniz Stresliyken Destek Olmanın Yolları

Eşiniz Stresliyken Destek Olmanın Yolları

Günlük hayatımızın her anında karşımıza çıkan stres sorunu, evlilikleri ve ilişkileri de etkiliyor. Eşlerden birinin, profesyonel ya da sosyal hayatında yaşadığı stres, diğer tüm ilişkilerini olduğu gibi eşi ile olan ilişkisini de etkileyerek, olumsuz sonuçlara neden olabiliyor. Her ne kadar stresi azaltmaya gayret etsek de bazı durumlarda stresten kaçmak imkansız hale gelebiliyor. Bu gibi dönemlerde eşimizin yaşadığı stresi azaltamıyorsak da, birlikteyken stresini azaltmasına ve yönetmesine yardım edebiliriz. Siz de eşiniz stresliyken destek olmanın yollarını arıyorsanız, uzmanların önerileri ile derlediğimiz bu listeye mutlaka göz atın.

 

  1. Eşinizi Rahatlatacak Bir Aktivite Planlayın!

Uzmanlara göre, eşlerden birinin diğerini rahatlatacak bir özel bir aktivite planlaması, kişide kendi planlayacağı bir aktiviteden çok daha olumlu etki yaratıyor. Kişi, eşinin kendisini sevdiğini ve değer verdiğini de anlayarak sadece aktiviteden değil bu duygudan da olumlu etkileniyor. Eşinizin sevdiği restoranda bir yemek, hafta sonu tatili, profesyonel masaj gibi etkinlikler seçebileceğiniz aktivitelerin başında geliyor.

 

  1. Eşinizin Konuşmasına İzin Verin!

Eşiniz stresli olduğunda size sürekli şikayet ediyor gibi gelebilir. Onun serzenişlerinden sıkılıp otomatik cevaplar vermeye çalışmak yerine dinlemeye ne dersiniz? Bırakın eşiniz konuşsun ve içindeki sıkıntıyı ve yaşadığı stresi konuşarak atsın. Bazen konuşmanın stresi yönetmek için önemli bir araç olabileceğini unutmayın. Eşinizi aktif bir şekilde dinleyip, sorular sorun ve duygusal ve sözel destek verin.

 

  1. Sevdiği Yemeği Yapın!

Hepimizin bize güvende hissettiren, yediğimizde bizi rahatlatan favori bir yemeğimiz vardır. Elbette eşlerimizin de! Uzmanlara göre ister kadın olun ister erkek, eşinizin sevdiği yemeği sadece onun için pişirmek hem sizi hem de eşinizi mutlu eder ve kaygı seviyesini azaltır. Eğer yemek pişirme konusunda kendinize güvenmiyorsanız, dışarıdan sipariş edebilir, ya da hazır malzemeler kullanarak eşinizi en sevdiği yemeğin enfes kokusuyla karşılayabilirsiniz. 

 

  1. Hobilerine Destek Verin!

Stresle baş etmenin en kolay ve etkili yollarından biri de sevdiğimiz bir şeyle meşgul olarak dikkatimizi dağıtmak, hobilerimizle uğraşmaktır. Eşinizin stres yaşadığını gördüğünüzde onun hobilerinden biri için zaman bulmasına destek olun. Eğer eşinizin bir hobisi yoksa, keşfetmesi için ön ayak olun. Birlikte katılabileceğiniz deneme derslerine kayıt olun.

 

  1. Yürüyüş Yapın!

Uzmanlar yıllardır fiziksel aktivitenin stresle mücadelede en önemli şeylerden biri olduğunun altını çiziyor. Egzersizler stres üzerinde bu kadar etkiliyken hemen her kondisyondaki kişinin yapabileceği egzersiz de yürüyüş olarak öne çıkıyor. Eşlerin birlikte, herhangi bir ekipmana ihtiyaç duymadan, hemen her yerde gerçekleştirebileceği yürüyüşü siz de hayatınızın bir parçası yapın. Eşinizin stres seviyesi çoğaldığında hemen birlikte yürüyüşe çıkın.

 

  1. Eşinize Yer Açın!

Bazen eşinizin daha az stresli hissetmesi için yapabileceğiniz tek şey hiçbir şey yapmamaktır. Bazı insanlar ya da bazı durumları yaşayanlar, boş ve kendine ait bir alan ile iyileşir ve daha iyi hisseder. Eşiniz işten ya da kendisine stres yaşatan alandan evine geldiğinde üzerine gitmeyin. Onun için yalnız ve sakin kalabileceği bir alan yaratın.

 

  1. İşlerine Yardımcı Olun!

Stresli bir dönemden geçerken, sahip olduğumuz diğer sorumluluklar, stres seviyemizin daha fazla yükselmesine neden olur. Çöp atmak, yemek yapmak, çamaşır yıkamak gibi görevleri eşlerin paylaşması ve ortak bir şekilde halletmesi bazen yetmeyebilir. Bu gibi durumlarda eşinizin ev işlerinden bazılarını üstlenerek, onun dışarıda yapacağı ufak tefek banka, ödeme ve bunun gibi işleri onun yerine yaparak daha fazla gerilmesinin önüne geçebilirsiniz.

Bu maddeleri hayatınıza uyarlarken profesyonel bir destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.