Eşinize Şikayetlerinizi Yapıcı Bir Şekilde Söylemenin Yolları

Eşinize şikayetlerinizi yapıcı bir şekilde söylemenin yolları

Eşime Şikayetlerimi Nasıl Söyleyebilirim?

Eşinizle ya da sevgilinizle ilk birlikte olduğunuz zamanları anımsıyor musunuz? Bu güzel zamanlarda onunla ilgili şikayet edecek hiçbir şey bulamaz, her anın tadını çıkarır, ufak tefek aksaklıkları görmezden gelirdiniz. Ancak seneler geçti ve artık o günler geride kaldı. Uzun süreli ilişkiler ve evliliklerde eşler bir süre sonra eşlerinin bazı alışkanlıkları ve davranışlarından şikayetçi olmaya başlar. Bu şikayetleri eşine iletir ancak eşinin davranışlarında ve alışkanlıklarında herhangi bir değişiklik olmaz. Bir süre sonra ise yapılan şikayetler kalıplaşır ve sadece birer homurdanmaya dönüşür. Oysaki şikayet etmenin yapıcı yolları da vardır. Bu yapıcı yolları sizler için derledik.

 

  1. İlk Önce Duygularınızı İfade Edin

Şikayet ederken ilk yaptığımız genellikle düşüncelerimizi aktarmak oluyor. Bunu da genellikle kızgın bir tavırla ve üzerine çok da düşünmeden yapıyoruz. Bir davranışı ya da alışkanlığı neden yanlış bulduğumuzu anlatıyoruz. Bu karşı tarafın da düşüncelerini aynı tavırla dile getirmesiyle yavaş yavaş bir tartışmaya dönüşüyor. Ancak duygularımızı, eşimizin davranışının bize nasıl hissettirdiğini anlatarak işe başlamak çok daha iyi sonuçlar verebilir. Çünkü düşünceler üzerine tartışabilir şeylerdir ama duygular tartışılabilir şeyler değildir. Eşinize neler hissettiğinizi anlatmak için ilk önce sakinleşmeyi bekleyin. Daha sonra temel duygunuza bir ad koyun. Sadece üzgün ve kırgın mısınız? Yoksa bu duygunun altında öfke ve kızgınlık mı yatıyor? İlk önce yaşadığınız duyguyu adlandırın ve bunu eşinizle sakin bir şekilde konuşun. Böylece bir kavganın yaşanmasına engel olurken, eleştirel değil çözümcü yaklaşmış olursunuz.

 

  1. Net Olun

Eşinizin davranışının sizde yarattığı duyguyu adlandırdıktan sonra bu duyguya sebep olan davranışı net olarak belirleyin. Eşinizle konuşurken bu davranışı işaret ederek konuşun. Başka davranışlara ve eski konulara girmeyin. Eğer eşinizin diğer davranışlarını da merceğe alırsanız sadece bir davranışa değil karşınızdaki kişinin karakterine de saldırıyorsunuz gibi görülebilir. Bu da eşinizi savunma yapmaya zorlayabilir. Ayrıca değiştirilebilir davranışlar üzerinde konuştuğunuza emin olun. Karakter özellikleri gibi değiştirilemeyecek şeyler için savaşa girmeyin. Bu ilişkinizi yıpratmaktan başka hiçbir şeye yaramaz.

 

  1. İhtiyacınız Olan Şeyi Açıkça Söyleyin

Eşinizle konuşurken ondan davranışını bırakarak nasıl doğrusunu yapabileceğini de göstermeniz gerekir. Yani çözüm soyut değil somut olmalıdır. Gerçekte neye ihtiyaç duyuyorsunuz? Eve sürekli geç kalan eşinizin erken gelmesine mi? Ya da sizinle birlikte zaman geçirmesine mi? İhtiyacınız olan şeyi açıkça ve nasıl düzeltileceğini de işaret ederek dile getirin. Böylece eşiniz neye ihtiyacınız olduğunu anlamak için uğraşmaz ve hedefi daha net bir şekilde görür.

Eşinize şikayetlerinizi uzman psikologlarımızdan yardım alarak dile getirmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.