Eşinizin Sizi Daha İyi Anlaması İçin Tavsiyeler

Eşinizin sizi daha iyi anlaması için tavsiyeler

“Eşim beni anlamıyor!”

“Ona defalarca anlattığım halde yine aynı şekilde davranıyor!”

“Bir şeyi neden istediğimi ya da istemediğimi anlamak istemiyor!”

Bu cümleleri sık kuruyor ve eşinizin sizi anlamadığını mı düşünüyorsunuz?

Kişi ne kadar zeki ve duygusal açıdan gelişmiş olsa da karşısındakinin duygularını anlaması zor olabilir. Özellikle birliktelik ve evliliklerde kişilerin birbirini anlaması daha da zorlaşabilir. Eşinizin sizi daha iyi anlaması için gayret etmesi gereken kişi siz olabilirsiniz. Ona yardımcı olmak için aşağıdaki tavsiyelerimize kulak verin ve iletişime geçin:

Eşiniz Sizi Nasıl Daha İyi Anlar?

  1. “Sen” değil “Ben” demeye özen gösterin. “Sen hep böylesin…”, “Sen hep bunu yapıyorsun…” gibi cümleler karşınızdakinin savunmaya geçmesine sebep olabilir. Bunun yerine “Ben, sen böyle dediğinde, şöyle hissediyorum…” gibi cümleler  daha yapıcı olacaktır.

 

  1. Kısa ve basit konuşun. Bir oturuşta tüm sıkıntılarınızı ve rahatsızlıklarınızı eşinize anlatmak yerine tek bir konuda konuşun. Bu konuyu da uzatmadan en basit haliyle gündeme taşıyın. Böylece daha etkili bir konuşma yapmış olursunuz.

 

  1. Sesinizi sakin kullanın. Eğer siz, eşiniz ya da her ikiniz sesinizi yükseltirseniz birbirinizi anlamak zorlaşacaktır. Bunun için eşiniz sesini yükseltse bile sakin konuşmaya gayret edin. Onu da böyle konuşmaya teşvik edin.

 

  1. Eleştirmeyin ve değişmesini istemeyin. Eğer duygularınızı anlatırken karşınızdakini eleştirir ve değişmesini isterseniz, bunlar duygularınızın önüne geçer. Karşınızdaki kendisine yönelen eleştirileri önemseyeceği için duygularınızı anlamaya gayret etmez.

 

  1. Konuşmak için doğru zamanı seçin. Eğer eşinizin sizi gerçekten dinlemesini ve duygularınızı anlamasını istiyorsanız konuşmanız gereken zamanları bilin. Trafiğin ortasında, sinemada, bir arkadaş toplantısında değil, baş başa sakince konuşabileceğiniz ve zamanınızın kısıtlı olmadığı anları bekleyin.

 

  1. Onun konuşma dilini öğrenin. Herkesin aynı şekilde iletişim kurmadığını biliyorsunuz. Eşinizin kendini ifade ediş şeklinden onun nasıl daha sağlıklı iletişim kurduğunu görebilir ve onun yöntemlerini benimseyerek kendinizi anlatmaya çalışabilirsiniz.

 

  1. Mektup yazın. Kendinizi ifade ederken konuşmanız kesintiye uğruyor ya da bir türlü doğru kelimeleri seçemiyor olabilirsiniz. O zaman en eski iletişim metotlarından birine yani mektuplara başvurabilirsiniz. Doğru cümleleri kurarak ona hislerinizi bir mektup ya da not ile iletebilirsiniz.