Ev İşleri Evliliğinizi Yıpratmasın!

Ev işleri evliliğinizi yıpratmasın

Filmler ve romanlar söz konusu olduğunda, çiftler engelleri aşar, gururunu yener ve en nihayetinde kavuşur. Evlilik mutlu sondur. Peki gerçekten çiftler kavuşup evlenince bütün problemler bitiyor mu? Filmler ve romanların aksine evliliklerde birden çok görev bizleri bekliyor. Bu görevler evi toplamak, çamaşırları yıkamak, çöpü atmak gibi oldukça sıkıcı işler oluyor. Düğün gününün pırıltı silinen camlar ve boşaltılması gereken bulaşık makinesinin sorumluluğu altında solmaya başlıyor. 

Evliliğinizde Ev İşleri Problem Olmasın

Özellikle çiftlerden birinin, ki bu genellikle kültürel kodlarımız nedeniyle kadınlar oluyor, ev işlerini daha çok yapması ciddi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Kadın ya da erkeğin işten döndükten sonra, yıkanmayı bekleyen çamaşırlar, pişirilmesi gereken yemek ve toparlanması gereken dağınık bir evle karşılaşması stres seviyesini artırıyor. Halbuki, iş ya da okuldan dönen bir kişi, evinde rahatlayıp, gün boyunca yaşadığı stresten arınmak istiyor. Ev işlerinin tümünün kendisine kaldığını ya da işlerin bölüşülmesi konusunda adaletsizliğe uğradığını düşünen eş, karşı tarafa negatif duygular beslemeye başlıyor. Bu da evlilikte iletişim problemlerinden duygusal yakınlığın azalmasına dek birçok sorunun temeli haline gelebiliyor.

 

Peki böyle olmak zorunda mı? Ev işlerini paylaşmak ve bu konuda uzlaşmak mümkün değil mi? Elbette mümkün. Ev işlerinin evliliğinizi yıpratmaması için faydalı önerileri sizler için bir araya getirdik.

 

Yardım İstemeyin

Ev işleri ile ilgili yapılan en büyük hatalardan biri eşinizden yardım istemektir. Bulaşığı yıkamak, çamaşırları asmak gibi işlerde eşinizden yardım isterseniz bu aslında bu görevin size ait olduğu mesajını verir. Aslında eşiniz size yardım etmemeli, bu görevleri sizinle paylaşmalıdır. Eğer eşinizden ev işleri için yardım istiyorsanız bu davranışınızı bir an önce terk edin.

 

Önceliklerinizin Farkına Varın

Bir çift olarak önceliklerinizi gözden geçirin. Sizin için gerçekten önemli olan şey nedir? Evinizin her zaman düzenli ve temiz olmasını mı istiyorsunuz? Yoksa evinizin düzensiz ve dağınık olması canınızı sıkmıyor mu? Eğer siz ya da eşiniz bu konuda anlaşamıyorsanız ilk önce uzlaşmak için harekete geçin. Ortak noktada buluşmaya çalışın. Biriniz için ev yemeği yemek çok önemli iken diğeriniz bunu önemsemiyor olabilir. Ya da biriniz evin her gün süpürülmesi gerektiğini düşünürken diğeriniz haftada birkaç defa süpürmenin yeterli olduğuna inanabilir. Siz ve eşiniz için olmazsa olmazları listeleyin. Ev işlerinizi öncelik sırasına koyun.

 

Liste Yapın

Ev işlerini sıraladıktan sonra hanginizin hangi işi yapmaktan zevk aldığını ya da hangi işi yapmayı sevmediğini konuşun. Biriniz bir işten nefret ederken diğer aynı işi yapmakta daha gönüllü olabilir. İşleri adil bir şekilde paylaşmaya ve önceliklerinizi sıralamaya gayret edin. İkinizin de yapmayı sevmediği işleri bir takım gibi birlikte tamamlamayabileceğinizi unutmayın.

 

Zaman Konusunda Anlaşın

Bazı kişiler geceleri bazı kişiler ise gündüzleri daha aktif ve enerjik olabilir. Siz üstünüze düşen ev işlerini sabahın erken saatlerinde bitirirken eşiniz bu görevleri akşam saatlerinde daha rahat halledebilir. Birbirinizin zaman kullanımına saygı duyun. Birbirinizi zorlayarak gerilimin yükselmesine izin vermeyin.

 

Her Hafta İşleri Gözden Geçirin

Ev işleri maalesef sürekli devam eden ve tekrarlanması gereken işlerdir. Bu nedenle bıkıp usanmadan gerçekleştirmek gerekir. Ancak hayatımız ev işleri kadar rutin olmayabilir. Eşinizin ya da sizin işte yoğun geçecek haftaları söz konusu olduğunda yaptığınız planı ve ev işlerini gözden geçirin. Birbirinize ihtiyacınız olan esnekliği tanıyın.

 

Yardımcı Tutun

Eğer eşiniz ve siz, hem ev işlerini hem de hayatınızı bir arada yürütmekte zorlanıyorsanız bir yardımcı tutmak akıllıca olabilir. Ekonomik durumunuza göre, haftalık bir yardımcı ile ev işlerinin büyük bir kısmından kurtulabilirsiniz. Eğer haftalık yardımcı tutmak bütçenizi zorlayacaksa, ayda bir kez büyük bir temizlik için yardımcı çağırmayı tercih edebilirsiniz.