Evliliğin Psikolojisi

Evliliğin Psikolojisi

Evliliğin Psikolojini Anlamak

Evliliğin ve ilişkilerin bilim açısından ele alınması, aşkın ardındaki bilimin araştırılması çok eskilere dayanır. Çünkü aşk ve ilişkiler söz konusu olduğunda, sadece duygularımız değil, vücut kimyasallarımız da değişir. Yapılan çalışmalara göre, kişinin vücudunda aşık olurken yaşanan değişimler ve ortaya çıkan kimyasallar, kokain gibi uyuşturucular alındığında ortaya çıkan kimyasallara fazlasıyla benzemektedir.

 

Bir kişiye yeni aşık olduğumuzda, kendimizi çok iyi hissederiz. Etrafımızdaki herkese, aşık olduğumuz kişiden bahsetmek için fırsat kollarız. Onu her düşündüğümüzde vücudumuzda ve beynimizde bir uyarıcıya maruz kalır. Zihnimiz ve duygularımız ani değişimler gösterir. Bağlanma kimyasalı olarak anılan oksitosin ve bize kendimizi iyi hissettiren dopamin bir anda devreye girer. Aşk bir uyarıcının bizde yaratacağı o çarpıcı hissi yaratır ve işin iyi tarafı sağlığımıza zararlı değildir.

 

Kimyasal değişimlerin yanı sıra, bilimsel olarak bizi aşka iten, bir ilişkiyi devam ettirmemize neden olan birçok psikolojik etken de bulunur. İlişkinin başlangıcında kimyasallar etkili olsa da, sürmesinde ve sağlamlaşmasında psikoloji biliminin işaret ettiği bazı faktörler öne çıkar. İlişkiniz ilerler ve değişirken, bu psikolojik faktörlerin devam edip etmediğini kontrol etmek gerekebilir. Biz de hem bu psikolojik faktörleri hem de uzun ömürlü ilişkilerin ve evliliğin psikolojik gereksinimi için kendinize sormanız gereken soruları sizler için derledik.

 

Sizin ve Eşinizin İhtiyaçları

Evliliğiniz ya da ilişkinizde, eşinize ihtiyaçlarınızı eleştirilmekten ve dalga geçilmekten korkmadan açıklayabiliyor musunuz? Eşiniz ihtiyaçlarını dinlerken saygılı mı? Size anlamlı bir şekilde geri dönüş yapıyor mu? İhtiyaçlarınızı karşılamak için bir yol haritası öneriyor mu? Siz eşinizin ihtiyaçlarını dinleme ve giderme konusunda aynı şekilde davranabiliyor musunuz?

 

İlişkinin Başarısı

Hiçbir ilişkide her iki tarafın da ihtiyaçlarının tamamen karşılanması söz konusu değildir. Ancak ilişkinin başarısı, kendinizi ilişkide nasıl gördüğünüz ile ilgilidir. Eşiniz, size onun hayatında büyük ve önemli bir role sahip olduğunuzu hissettiriyor mu?

 

Duygusal Yakınlık

Hepimiz, çocuklarımız, ailemiz ve arkadaşlarımızla duygusal bir yakınlık yaşarız. Ancak eşimizle olan duygusal yakınlığımızın hepsinden daha ileri bir seviyede olması gerekir. Eşinizle duygusal yakınlığınız herkesten fazla mı? Onunla birlikteyken kendinizi güvende ve iyi hissediyor musunuz?

 

Gelecek Planları

Eşler ve sevgililer için gelecek planlarının olması büyük önem taşır. Çok uzun yıllar bir arada olunsa da birlikte bazı hayallere ve hedeflere sahip olmak ilişkiyi besler. Siz ve eşinizin bu yaz nerede tatil yapacağınıza dair küçük planlarınız var mı? Ya da 10 yıl sonra neler yapmak isteyeceğinize dair fikirleriniz hedefleriniz bulunuyor mu?

 

Fiziksel Ayrılık

Aşk üzerine çalışmalar yapan psikologlar, ilişkilerde zaman zaman ayrı kalmanın olumlu olduğunu düşünmektedirler. Bazı ilişkilerde çiftler, ayrı şehirlerde ve evlerde yaşamak zorunda kalabilir. Bunun nedenleri, iş ya da aile gibi faktörler olabilir. Bu gibi zamanlar, çiftlere nefes alma fırsatları yaratır ve ilişki üstünde fayda sağlayabilir. Hayatın getirdiği mecburiyetler nedeniyle eşinizden uzaklaşınca birbirinizle doğru iletişim kurabiliyor musunuz? Bu ayrılıklar ve uzaklıklar sırasında bağınızı koruyabiliyor musunuz?

 

Duygusal Gelgitler

Doğumlar, iş ya da hayatın diğer sorumluluklarının getirdiği stres, eşler arasında duygusal bir uzaklık yaşanmasına neden olabilmektedir. Duygusal uzaklık olumsuz bir durum olsa da çoğu kez kaçınılmazdır. Bu gibi durumlarda önemli olan çiftlerin iletişimi kesmemesi ve neler olduğu hakkında konuşabilmesidir. İstemediğiniz nedenlerden ötürü uzaklaşmış olsanız da eşinizle konuşup, işleri düzeltmeye çalışıyor musunuz? Bu gibi olumsuz deneyimlerin öğretici yanlarını görmeye çaba sarf ediyor musunuz?

 

Jestler

Uzun süreli ilişkiler üstüne çalışan psikologlar, evliliklerde ve ilişkilerde küçük jestlerin ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ev işlerinde yapılan küçük yardımlar, beklenmedik bir anda ikram edilen bir kahve, gün içerisinde iltifat etme, el ele tutuşma ve sarılma gibi küçük jestler, ilişkilerin ömrünü uzatır. Siz eşinize jest yapıyor musunuz? Seni seviyorum cümlesi yerine, onu gerçekten düşündüğünüzü gösteren jestler sergiliyor musunuz?