Evliliğiniz Zor Bir Dönemden Geçerken Neler Yapabilirsiniz?

Evliliğiniz zor bir dönemden geçerken neler yapabilirsiniz

Evlilikler, mutluluklar kadar zorlukları da paylaştığımız, hayatın hemen her dönüm noktasını eşimizle birlikte tecrübe ettiğimiz bir yolculuktur. Bu yolculukta karşımıza, bazen dış etkenlerden bazen de bizden ya da eşimizden kaynaklanan problemler çıkabilir. Evliliğimiz ve ilişkimiz zor dönemlerden geçebilir. Evlilik terapisi yorumları arasında en çok öne çıkan, zor dönemleri atlatamamanın evlilik üstünde yarattığı hasardır. Peki evlilikte zor dönemlerde eşler nasıl davranmalı ve bu dönemi nasıl yönetmelidir? Bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

 

Birbirinize Verdiğiniz Sözleri Unutmayın

Evlilik romantik bir taahhüttür. Birbirine verilen söz ve kurulan bağ, evliliğin esasıdır. Evlilik yemininde iyi günde ve kötü günde birlikte olmak sözü bu nedenle yer almaktadır. Ancak sözler vermiş olmak, kişilerin birbirine saygısızlık etmesine bahane olmamalıdır. Taahhütler insanların elini kolunu bağlamak için değil, her durumda sevgisiyle eşinin yanında olmak için vardır. Kötü zamanlardan geçerken karşılıklı olarak birbirinize verdiğiniz sözleri hatırlayın. 

 

Ortak Bir Hedefe Sahip Olun

Evlilikte eşler aynı görüşe ve hedefe sahip olduklarında, bir takım olarak çalışabilir ve zor dönemleri daha kolay atlatabilirler. Çiftlerden biri, diğerinin istek, ihtiyaç ve hedeflerini umursamadan hareket ederse, sıkıntılı durumlarla baş etmek zorlayıcı olacaktır. Eşler sadece kendilerini ya da karşısındaki mutlu etmek için hareket etmemelidir. Eşler ortak bir amaç için birlikte hareket eder, her ikisini de mutlu edecek adımlar atar ve bu duyguyu kaybetmezse zor dönemleri atlatmak kolaylaşacaktır.

 

Büyük Resme Odaklanın

Eşinizle tartıştığınızda, kavgalar ortaya çıktığında eşinize karşı tahammül göstermeniz zorlaşabilir. Bu durumlarda kişinin bencilce davranması, evliliğinin bunca çabaya değmeyeceğini düşünmesi olasıdır. Böyle bir düşünce biçimine sürüklendiğinizi hissettiğinizde durun ve evliliğinizin tamamını gözden geçirin. Evliliğiniz hep böyle miydi? Yoksa mutlu olduğunuz zamanlar var mıydı? İçinde bulunduğunuz problem tüm güzellikleri yok saymanıza değer mi? Bu soruların cevabını aramak büyük resmi görmenizi ve daha pozitif bir bakış açısını benimsemenizi sağlayacaktır.

 

Sağlıklı Bir Duygusal Bağlılık Kurun

Büyük resme odaklandığınızda, sizin hangi ihtiyaçlarınızın karşılanması gerektiğini, evliliğinizin nelere ihtiyaç duyduğunu daha net göreceksiniz. Eşinizle bu durumu paylaştığınızda onun da aynı şekilde sizden istekleri olacağını kabullenmelisiniz.  Bu karşılıklı konuşmadan sonra işlerin yoluna girmesi için neleri değiştirmeniz gerektiğini tanımlayabilirsiniz. Bir sonraki adımda, tanımladığınız sorunu çözmek için neler yapabileceğinize karar verebilir, seçenekleri gözden geçirebilir, her ikinizde birbirinize karşı duygusal bir bağlılıkla hareket ederek, istek ve ihtiyaçlarınızı karşılıklı olarak karşılamaya başlayabilirsiniz.

 

Problemin Kaynağını Tanımlayın

Evlilikte yaşadığınız problemin kaynağı ne? Bazen ne eşimiz ne de biz evlilikte yaşanan problemin kaynağı olmayabiliriz. Kişilerin evlilik dışı nedenlerle aşırı stres yaşaması, iş yerinde yaşadığı problemler, kendini başarısız hissetmesi gibi sebepler yanındaki kişilerle olan ilişkilerini etkileyebilir. Bu nedenle evlilik üstündeki baskının ve stresin gerçek nedenini tanımlamak önemlidir. Gerçek nedeni tanımladığınızda birlikte hareket ederek, bu sorunu çözmek için harekete geçebilirsiniz. Birbirinizin düşmanı olmadığınızı kabullenebilir, söylenen sözleri, ortaya konan davranışları kişisel olarak algılamayı bir kenara bırakabilirsiniz. 

Evlilik sorunlarınız, içinden geçtiğiniz dönem, daha önce çözülmemiş sorunlardan kaynaklanıyorsa ve bu geçmişteki problem hala ayağınıza takılıyorsa işe bu sorunları çözmekle başlamalısınız. Bu gibi durumlarda her ikiniz de ne yapacağınızı bilmiyor ve bir rehbere ihtiyaç duyuyorsanız evlilik terapisti yardımı alabilirsiniz. Çünkü evlilik terapisinin faydaları arasında, çiftlerin konuşmakta zorlandıkları konuları sağlıklı ve güvenli bir ortamda dile getirmek ilk sırada yer alır. Sorunlar bu konuda donanımlı ve tecrübeli, sizi ve eşinizi yargılardan uzak bir şekilde dinleyerek rehberlik edecek bir kişi eşliğinde dile getirilir. Konya evlilik terapisti tavsiye arayışınızda Psikon Terapi’nin kadrosunun tecrübelerinden faydalanabilirsiniz.