Evliliğinizde Yaptığınız Bu Hatalar Çocuklarınızın Geleceğini Etkiliyor

Evliliğinizde Yaptığınız Bu Hatalar Çocuklarınızın Geleceğini Etkiliyor

Nasıl bir evde büyüdünüz? Anneniz ve babanız arasındaki ilişkiyi hatırlıyor musunuz? İlk şahit olduğunuz evlilik modeli size neler hissettirdi?

 

Bugün evlilik ve ilişkiler hakkında sahip olduğunuz düşünce ve değerlerin nedeni anne babanızın ilişkisi olabilir! Biz farkında olmasak da ilk gördüğümüz ikili ilişki anne babamıza aittir. Bizim için evlilik modeli, kadın ve erkek rolleri onların yansıttığı gibidir. Bu nedenle her açıdan sağlıklı bir çocuğun büyümesi için anne babanın ilişkisine ve evliliğine dikkat etmesi gerekir. Anne babaların en sık yaptığı ve çocukların geleceğini etkileyen hataları sizler için bir araya getirdik.

Evlilikte Hataları Düzeltmenin Yolları

  1. Birbirinizin Kararlarını Baltalamayın!

Anne ve babaların her kararda ve kuralda uzlaşması elbette mümkün değildir. Çocuklarınız söz konusu olduğunda birbirinizle tamamen zıt görüşlerde olduğunuz zamanlar da olacaktır. Ancak önemli olan çocuğunuzun karşısında birlikte hareket etmek ve çocuğunuza karşı bir ağızdan konuşmaktır. Eğer çocuğunuz birinizin kurallar konusunda daha esnek olduğunu fark ederse sizi manipüle etmeye başlayacak ve bu alışkanlığını maalesef gelecekte, yetişkinliğinde de kullanacaktır. 

 

  1. Evliliğinize Zaman Ayırmayı Unutmayın!

Elbette bir aileye bir bebek katıldığında eski dengeleri bulmak oldukça zorlaşacaktır. Ailenin minik üyesinin istek ve ihtiyaçları evliliğin merkezinde yer alacaktır. Ancak bu durum evliliğin tamamını kapsamamalıdır. Eşlerin ilişkilerine de çocukları gibi önem vermesi, sağlıklı bir ilişki sürdürmelerinin ana faktörlerindendir. Çocuğunuz anne babası arasında sağlıklı bir ilişki olmazsa duygusal ve davranışsal problemler yaşarlar.

 

  1. Anne Babalığınızı Yarıştırmayın!

İnsanlar olarak rekabeti severiz ve maalesef birçok anne baba, ebeveynlik konusunda birbiriyle yarışmaya çalışır. Bu çocuk için faydalı bir durum değildir. Çocuğunuzun sizi eşinizden daha çok sevmesi ve sizinle daha çok eğlenmesi gibi istekleriniz uzun vadede hem evliliğinize hem de çocuğunuza zarar verecektir. Sevilen bir ebeveyn olmak için, kuralları yıkmaktan, çocuğunuzu hediyeler ve ödüllerle şımartmaktan uzak durun.

 

  1. Eşinize Şefkat Gösterin!

Anne babalarımızın birbirine şefkat gösterdiğine pek de şahit olmadan büyüyen bir nesiliz. El ele tutuşmuş, sarılan ve birbirini sıcacık öpen anne babalar birçoğumuz için sadece filmlerden bir kare. Anne babalarımızın bu davranışlarını geride bırakıp çocuğumuzun yanında eşimize şefkat göstermek onun için yapabileceğimiz en güzel şeylerden biri. Anne babanın bir birine olan sevgisini ve şefkatini gören çocuklar, bir sevgi çemberi içinde yaşadıklarını düşünerek kendilerini güvende hissederler. 

 

  1. Tartışın!

Bugüne dek birçok uzman çocuğunuzun yanında tartışmayın dese de aslında çocukların sağlıklı tartışma ve uzlaşmayı anlaması için anne babaların onun yanında tartışması daha faydalı olabilmektedir. Elbette birbirini kıran ve yıpratıcı tartışmalardan bahsetmiyoruz. İki yetişkinin belli bir konuda anlaşamadığı zaman nasıl uzlaştığını gösterecek, sakin ve anlamlı tartışmalar, çocuğunuzun ilerideki ilişkileri için yol gösterici olacaktır. 

 

  1. Eşinizi Çocuğunuzun Önünde Küçümsemeyin!

Bazen eşlerine kızan anne babalar, kendilerini güçlü hissetmek için çocuklarını kendi taraflarına çekmeye çalışır. Çocuklarının önünde eşleri için kötü ve küçümseyici ifadeler kullanır, çocukları anne babaya karşı doldurmaya çalışır. Bu bir çocuğa yapılabilecek en bencil ve kötü şeylerden biridir. Bu aynı zamanda sizin ebeveynliğinize de zarar verir. Çocuğunuz ile aranızdaki sınırlar ortadan kalkar. Çocuğunuz bir yetişkin olmaya zorlanır. Oysaki her çocuğun anne baba ve çocuk rollerini hissetmesi ve yaşaması gerekir. Aksi takdirde yetişkinlik hayatında bu konu ciddi bir problem olarak karşısına çıkacaktır. 

 

Çocuklarınızın sağlıklı bir yetişkin, ileride iyi ikili ilişkiler kuran, tatmin edici evlilikler ve romantik ilişkiler yaşayan biri olmasını istiyorsanız bu noktaları atlamayın. Eşinizle çözemediğiniz sorunlarınız varsa ve bunlar hem evliliğinizi hem de çocuklarınızın geleceğini tehdit ediyorsa, Konya evlilik ve aile danışmanlığı tavsiyesi arayışında bize ulaşabilir, Psikon Terapi uzmanlarıyla hemen görüşebilirsiniz.