Evliliğinizi Güçlendirmek İçin Doğru İletişim Kurmanın Yolları

Evliliğinizi Güçlendirmek için Doğru İletişim Kurmanın Yolları

Yapılan araştırmalara göre, mutlu bir evlilik için en önemli faktör iyi iletişimdir. İletişim ne kadar sağlıklı ise evliliğiniz de o kadar mutlu ve uzun ömürlü olur. Çünkü doğru iletişim kendinizi doğru ifade etmenizi sağlar. Doğru iletişim ile eşiniz sizi daha iyi anlar, siz de onu daha iyi anlayarak ilişkinizi iyileştirmek için güçlü adımlar atabilirsiniz. Böylece evliliğiniz daha güçlü ve tatminkar bir hale gelir. Peki iyi bir iletişim nasıl sağlanır? Evliliğinizi güçlendirmek için doğru iletişim kurmanın yollarını sizin için derledik.

 

Havadan Sudan Konuşun

Eşiniz sizin sadece sevgiliniz ya da ev arkadaşınız değildir. Öncelikle onun, en çok vakit geçirdiğiniz, en yakın arkadaşınız olduğunun farkına varın. Her konuşmanızda meseleler ciddi bir hale bürünüyorsa bu alışkanlıktan vazgeçin. Tıpkı bir dostunuzla konuşurken olduğu gibi havadan sudan konuşmaya çalışın. Günün nasıl geçti diye sormaktan, yeni iş arkadaşlarıyla olan ilişkisine dek, sokakta gördüğünüz komik bir olaydan başınıza gelen önemsiz bir detaya dek birçok konuda konuşmak ikinizi de rahatlatacaktır.

 

Her Konuda Ortak Karara Başvurmayın

Eşler arasında, çocukların okulu, kaç liraya ne alınabileceği, akşam yemeğinde ne yenileceği, hafta sonu nereye gidileceği gibi birçok konuda ortak karar alınması gerekir. Ancak tüm iletişim bu sosyal ve özel düzenlemeler etrafında gelişirse evlilikte ve iletişimde sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Eğer en ufak bir şey satın almadan önce eşinize soruyorsanız bu durumu değiştirin. Örneğin 100 lira altındaki şeyleri eşinize sormayın. Çocuğunuz ya da sizin için hayati olmayan meseleler için uzun uzun ortak karar almaya çabalamayın. Sürekli ortak karar almak bir süre sonra her ikinizi de bıktırabilir ya da her sohbet gelip ortak karar alma meselesine dönüşebilir.

 

Konuşulacak Konuları Çeşitlendirin

Evlilik aşkı öldürür inanışının ana nedeni, evliliğin yanında getirdiği sorumluluklar ve rutinlerdir. Bu rutinler arasında eşler arasındaki sohbetlerin de rutinleşmesi bulunur. Evliliğinizin canlılığını koruması için farklı konuları gündeme getirin. Örneğin eşinizin yeni hobisi ya da ilgi alanları üstüne konuşabilirsiniz. Gelecekteki seyahatleriniz ya da tatillerinizle ilgili planlar yapabilirsiniz. Çocukluk anılarınızı paylaşabilir, yeni TV dizileri ya da programları hakkında konuşabilir, ortak bir kitap okuyarak bu kitabı analiz edebilirsiniz.

 

Pozitif Şeyleri Gündeme Alın

Birçoğumuz maalesef pozitif duygu ve olaylardan çok negatif şeyleri paylaşmaya daha çok eğilim gösteririz. Yaşadığımız negatif olayı, aklımızdan geçen negatif düşünceleri paylaşmakta daha hevesliyiz. Elbette eşimizle hem olumlu hem de olumsuz düşüncelerimizi paylaşmamız önemlidir. Ancak sürekli negatif düşünceleri paylaşırsak bu aramızdaki iletişimi de negatif etkileyebilir. Bu nedenle sohbetlerde bizi mutlu eden, güldüren ve enerji veren şeyleri eşimizle paylaşmak önem taşır.

 

Doğru Yerde Doğru Konuşmayı Yapın

İlişkilerde yapılan en büyük iletişim hatalarından biri de konuşmak için doğru yeri ve doğru zamanı seçmemektir. Çok önemli bir konuda konuşmak için trafikte sıkıştığınız o anları seçmek, hem aranızdaki gerilimi artıracak hem de konuşmadan istediğiniz verimi almanızı engelleyecektir. Eşinizin sizi sürekli sinirlendiren bir davranışını, sinemada filmin başlamasını beklerken dile getirmek, yaklaşımınız ne kadar pozitif olursa olsun negatif bir sonuca dönecektir. Bu nedenle önemli konuları konuşmak için eşinize önceden haber verin ve ortak ve uygun bir zamanı seçin.

 

Eleştirilerinizde Yumuşak Olun

Eşiniz sizin hoşlanmadığınız davranışlar sergiliyor olabilir. Bu davranışları hakkında konuşurken, başka konulara girmeyin. Karakterini, kişiliğini hedef almayın. Sizi sinirlendirenin eşinizin kendisinin değil, bu davranışı olduğunu unutmayın. Eşinize yapacağınız eleştiride onun davranışından çok bu davranış sonucu yaşadığınız duygulardan bahsedin. Her kelimenizi özenle seçin ve sevgiyle dile getirin.

Evlilik Danışmanlığı Hizmetlerimizin neler olduğunu görmek için Evlilik Danışmanlığı bölümümüzü inceleyebilirsiniz.