Evlilik Danışmanlığı

Psikon Evlilik Danışmanlığı Konya

Evlilik Danışmanlığı

Her ne kadar duygusal bağınızın fazla olması iyi bir evliliği gösterir gibi düşünceler olsa da bireysellik ve çift olabilme dengesi çok iyi ayarlanmalıdır.

Tamamlayıcı çift olarak tanımladığımız evliliklerde genellikle eşler birbirlerine saygı duymakta ve bireysellik ve çift olabilme yönünden birbirlerini tamamlayabilmektedirler. Toplumumuzda en yaygın olan bu tür evliliklerde çatışmalar kolaylıkla çözülebilmekte ayrıca cinsel ilişkileri de iyi olmakta ve cinselliği evliliğin bir parçası olarak görerek hayatlarına devam etmektedirler.

Evlilik içerisindeki çatışmaları azaltıcı çift olarak tanımladığımız evliliklerde ise genellikle kadın yuvayı kuran ancak erkek evin reisidir şeklinde oluşum içinde bulunurlar. Bu tarz evliliklerin odak noktası aile ve dini değerlerdir.

Konya Evlilik Danışmanlığı

Aşırı duygusallıktan kaçınılmakta ve ifadeler daha sade bir biçimde olmaktadır. Cinsel sorunlar görmezden gelinmekten ve bu sorunlarla yüzleşmekten kaçınmaktadır. Genellikle zevk almaktan ziyade cinsel birleşmeye odaklanılır. Cinselliğin genellikle az olduğu bir yapıdır.

Evliliklerde bireyler yakın arkadaş şeklinde yaşamakta ve yakın arkadaş çift tarzında bulunan evliliklerde sorumluluk yüksektir. Kültürel olarak ne kadar ideal bir tarz gibi görülse de cinsel ve duygusal beklentiler karşılanamadığında yada bireyler arası çatışmalar olduğunda yabancılaşma gibi durumlar varolmaktadır. Bu tarz evliliklerde boşanma oranı yüksek olmakla beraber birçok evli kişi için bu doğru bir evlilik ve yaşam tarzı değildir.

Duygusal olarak çok güçlü olarak tanımladığımız evlilikler ise genellikle istikrarsızlık hakimdir. Ancak en keyifli, eğlenceli ve erotik olan evlilik tarzı olarak görülmektedir. Duygusal olarak güçlü evlilikler sevgi ve öfke gibi duygular uçlarda yaşanmaktadır. Evlilik içindeki çatışmalar bir süre sonra sıklıkla yaşanmakta ve bazen saygısızlık ve aşağıla gibi davranışlar işin içine girebilmektedir.

Konya Evlilik Danışmanlığı fiyatları

Evlilik Terapisi

Birbirlerini fazla tanımadan evlenen çiftler herşeyin kolay ve sorunsuz olacağının hayali ile evlenmektedirler. Bu durum başlı başına sorun oluşturmakta neden mutlu olamadıklarını anlayamayan bireylerde kendi sorunlarından kaçmakta ve kendilerini acımasızca sorgulamaktadırlar. Bu nedenle aile içerisinde çeşitli problemler baş göstermekte ve boşanmak gibi düşünceler var olmaktadır. Evlenmeden önce böyle değildi gibi konular sürekli gündeme gelmektedir. Bu tür çiftlerimiz evlilik danışmanlarımıza başvurarak tüm problemlerini çözebilmekte ve çözüm yollarını öğrenebilmektedirler.

Evlilikleri zedeleyen ve çıkmaza sokan nedenler özellikle iletişim eksikliği, kaynana sorunları, uzlaşma güçlüğü, erken boşalma, cinsel isteksizlik ve vajinismus gibi cinsel işlev bozuklukları, duygusal tatminsizlik, maddi konular, akraba problemleri, sürekli tartışma, fikir ayrılıkları, çocuklarla ilgili çatışma ve fikir ayrılıkları, eşe zorbaca hükmetmeye çalışma, alkol ve madde bağımlılığı gibi konular her türlü şiddet, güven problemleri ve aldatma yada evlilik dışı ilişkiler olarak görülmektedir.

Evliliğinizin zedelenmemesi içinse eşler birbirlerine emir cümleleri ile hitap etmemeli, yargılama ve suçlarını yüzüne vurma konusunda empati yaparak davranmalı, iletişim fazlalığına ve birbirlerini anlamaya özen göstermeli, o veya bu sebeplerden ötürü eşlerini kıyaslamamalı, cinsel hayatlarını karşılıklı olarak renklendirmeli, eşinizi değiştirmeye kalkmak yerine kendinizi değiştirmeye çalışmalı ve en önemlisi birbirlerine saygı ve sevgi çerçevesinde davranmaları gerekmektedir.

Evlilik içerinde oluşan tüm problemler için Psikon Cinsel Terapi Destek Merkezi olarak sizlere evlilik danışmanlığı hizmeti sunmaktayız.