Evlilik Danışmanlığının İlk Seansında Sizi Neler Bekliyor?

Evlilik Danışmanlığının İlk Seansında Sizi Neler Bekliyor

Evlilik danışmanlığının birden çok ismi kullanılmaktadır. Evlilik terapisi, evlilik ve aile danışmanlığı, aile terapisi adları altında yapılan tüm bu terapiler evlilik danışmanlığındaki terapi türüyle benzerlik göstermekte, çoğu terapi modeli aynı şekilde işlemektedir. Bu terapi modelinde eşler uzman bir profesyonelden, evlilikleri ve aileleri ile yaşadıkları problemleri ortadan kaldırmak için yardım alırlar. Psikoterapinin bir türü olan evlilik danışmanlığı, evlilik ve aile danışmanlığı olan hastaneler tarafından verilebilmektedir. Aynı zamanda online evlilik terapisi ya da online evlilik ve aile danışmanlığı gibi hizmetlerden de bahsedilebilir.

Peki evlilik terapisi ya da evlilik danışmanlığı nedir? Çiftlere nasıl bir fayda sağlar? Bu sorular evlilik terapisi almak isteyen kişilerin en sık sorduğu sorulardandır. Ayrıca birçok çift evlilik terapisinin ilk seansında ne olduğunu da merak etmektedir. Evlilik danışmanı ne sorar, evlilik terapisti neler söyler gibi sorular kişilerin zihnini meşgul etmektedir. 

Tüm bu soruları ele almadan önce evlilik terapisi nedir sorusuna cevap verebilmek önemlidir. Bir evlilikte eşlerden birinin kendisinin ya da davranışlarının eşine ve diğer aile üyeleriyle olan ilişkileri üzerindeki etkileri analiz eden psikoterapi türüne evlilik terapisi denir. Evlilik ve aile danışmanlığı sadece bu analizi yapmakla kalmaz, bu davranış kalıplarının iyileştirilmesine ve evlilik üstündeki yıpratıcı etkilerini ortadan kaldırmaya da yardımcı olur.

 

Evlilik ve Aile Danışmanlığının Alanları:

Öfke kontrolü, 

Cinsel sorunlar, 

Alkol ve madde bağımlılığı, 

Maddi problemler 

İletişim problemleri,

Yeniden evlenme,

İkinci evlilik,

Çocuklar üstünden yaşanan sorunlar,

Ebeveynlik problemleri,

Çatışmalar olarak sıralanabilir. Bunların yanı sıra, uzun süreli hastalıklar, çiftlerin yaşadığı doğal afetler, felaketler, kazalar gibi travmatik olaylar da evlilik ve aile danışmanlığının alanları arasındadır.

 

Evlilik terapisi alanların yorumları incelendiğinde en sık karşılaşılan problemler yukarıda saydıklarımız olmasının yanı sıra bazen de elle tutulur olmayan, daha derin sorunların varlığından söz edilebilir. Uzman bir evlilik terapisti bu sorunları da tespit etmek ve derinde yatan nedenleri ortaya çıkararak bu sorunları çözmek konusunda çiftlere yardımcı olacaktır. Ayrıca cinsel terapi gibi mahrem konularda da evlilik danışmanları, profesyonel, önyargıdan uzak ve mahremiyete verdikleri önemle çiftlere yaklaşmakta ve yaşadıkları cinsel sorunları çözüme kavuşturmaktadırlar.

Pskologda İlk Evlilik Seansında Ne Olur?

Peki ilk evlilik terapisi seansında ne olur?  Evlilik danışmanı ne sorar? Seans sırasında neler yaşanır? Bu soruların tek bir cevabı yoktur, çünkü hemen her terapist, çiftlerin sorunlarına yönelik bir yolu benimseyebilir. Örneğin bazı durumlarda terapistiniz ilk önce eşinizle ve sizinle ayrı ayrı görüşmek isteyebilir. Bazen de çiftlerin her ikisinin katılımıyla ilk seans gerçekleştirilebilir. Terapistiniz ilk seansta bazı temel sorulara cevap arayacaktır.  Evlilik terapisinde sorulan sorular denince ilk akla gelenler, ilişkinin başlangıç tarihi, evlilik öncesi ve sonrası yaşananlar, yaşadığınız problemler, geçmişte atlattığınız sıkıntılardır.

Terapistiniz bu temel soruların cevaplarını alırken hem sizi hem de eşinizi gözlemler. İletişim kurma şekliniz ve etkileşim modelinizi analiz eder. Bu noktadan sonra ise yaşadığınız problemin ana nedenlerini araştırmak isteyecektir. Genellikle ilk seans daha çok tanışma ve genel resmi görme amaçlı yapılır. Daha sonraki seanslarla spesifik olarak problemlere eğilip, her problemin ana nedenini ortaya koyarak, eşlerin düşünme ve davranış kalıplarını iyileştirmek hedeflenir. İlk seansı izleyen seanslarda, terapistiniz size birlikteyken yapabileceğiniz egzersizler ve ev ödevleri verebilir. İlk seans hem terapistinizin sizi tanıması hem de sizin terapistiniz ile profesyonel bir bağ kurmanız için oldukça büyük önem taşır.

 

Konya evlilik terapisi ve Konya evlilik danışmanlığı hizmetleri konusundaki arayışlarda Psikon Terapi’nin bu alanlardaki uzmanlarına ulaşmanız ve profesyonel yardım almanız da mümkündür.