Evlilik Korkusu Gamofobi Nedir?

Evlilik korkusu gamofobi nedir

Evlilik korkusu, bağlılık korkusu veya gamofobi olarak da nitelendirilen, evlilik düşüncesinden anormal ve sürekli olarak yüksek seviyede kaygı ve korku duyma olarak tanımlanır. Gamofobi ile mücadele eden kişiler, kaygılarının belirli bir tehdit nedeniyle olmadığını bilseler de bu kaygıyı durduramazlar. Böylece kişi, evlilikten kaçınma yolunu izler. Yani bu durum, uzun süreli bir gerginlik hali olmaktan öte, kişilerin ilişki bağlamında kararlarına ciddi anlamda yön veren bir sorundur. 

Mutsuzluğun hakim olduğu bir aile yaşantısı, ebeveynlerin boşanması, uzun vadeli yalnız yaşama alışmış olmak, kişilik, öğrenilmiş davranışlar, birtakım kalıtsal özellikler gibi faktörler, evlilik korkusunun oluşmasında rol oynuyor olabilir. Yani genel bir değerlendirme ile bu durumun birtakım genetik ve çevresel faktörlerin birleşimi ile ortaya çıktığı yüksek bir ihtimaldir. 

Evlilik korkusuna sahip olan kişiler, evlilik düşüncesi ile doğrudan maruz kalarak karşılaştıklarında birtakım fiziksel tepkiler verebilirler. Kalp atışında hızlanma, panik atak, göğüs ağrısı, mide bulantısı, terleme, nefessiz kalma hissi ve titreme gibi tepkiler örnektir.  

Evlilik korkusu, kişinin uzun yıllardır bir ilişkiyi sürdürdüğü durumlarda da ortaya çıkabilir. Partneriyle ömrünü geçirmek kişiye makul gelse dahi, hayatında evlilik değişikliğini yapmak kişi için imkansız gibi gözükebilir. Kişi, eğer ilişki içerisinde iken böyle bir korkuyu yaşıyor ise gamofobi hakkında bilgi edinmesi ve bu durumu partneriyle konuşması önemlidir. Bu korkunun neden rasyonel olmadığının, korku ile yüzleşen kişi tarafından anlaşılması,  doğru başa çıkma stratejilerinin geliştirilmesini sağlayabilir. Ayrıca bu süreç içerisinde kişinin sorunu çözme yolunda atacağı en sağlıklı adım, alanında uzman bir terapistten yardım almak olacaktır.