Evlilik Korkusu ve Tedavisi

Psikon Evlilik Korkusu ve Tedavisi Konya

Evlilik Korkusu ve Tedavi Yolları

Evlilik bireylerin yaşaması gereken bir süreç olmakla beraber tüm canlıların neslinin ve soyunun devamı için gerekli üreme dürtüsüne sahip olma duygusu vardır. Özellikle çocukları eşlerin beraber yetiştirmesi gerekmekte ve çocuğun sağlıklı ve güvenli ortamda büyümesi gerekmektedir. Sağlıklı ve yetişkin herkes cinsellik ve üremek istemekte, bunun dini, ahlaki, sosyal ve kanuni hali ise evliliğin diğer adı olmaktadır.

Özellikle ailesinden kopamayan kişiler için evlilik korkutucu bir durum olmakta evlilikle oluşacak olan sorumluluk duygusu bireylere zor gelmektedir. Evlilik sorumluluğu alamayacak olan kişiler kafalarında kurdukları bahaneler ve bir takım savunma mekanizması ile kaçmaya çalışmaktadırlar. Bu tür durumlarda asıl ana sebep hayattaki gerçek sorumlulukların korkusudur ve bu tür kişilerin bir şekilde evlenmeye karar vermesi evlilik akşamında boğulma duygusun yaşamasını ve hemen ertesi gün boşanmaya başvurdukları görülmektedir.

Evlilik korkusu nasıl tedavi edilir

Bir çok birey ise kendi evlerindeki bozuk aile yapısı ve yaşantısı ile evlenmekten korkmaktadır. Böyle bir ortamda da sağlık bireylerin yetişmesi neredeyse mümkün olmamaktadır. Bir diğer etken ise cinsel kaygı ve problemlerdir. Genellikle psikolojik olan bu durum kendini yetersiz görme, cinsel olarak ona yeterli olamama gibi duygular bir çok kişiyi evlilikten uzaklaştırmaktadır. Unutmayın ki cinsellikteki problemlerin çözümleri mutlaka bulunmaktadır.

Evlilik Korkusu Tedavisi

Unutmamalıdır ki evliliğin avantajları sayılamayacak kadar fazladır. Özellikle düzenli bir cinsel yaşantıyı sağlamakla kalmayıp bireylerin hayatlarını da düzene sokmaktadır. Sıkıntı hissi yalnızlık gibi duyguların kaybolmasını sağlayarak güven verici bir yapıyı temsil etmektedir. Ebeveynlik duygusunu tatmanızı sağlamanın yanında bunalım sorunları görülmeyecek ve bireylere sosyal bağımlılıklar getirirken yanında sorumluluk duygusunu da getirecektir. Sosyokültürel itibarınızı da korumanıza olanak sağlayacaktır.

Tabiki evliliğin zor yanlarıda vardır ancak bu zorluklar eşlerin beraber uyumu ile ortadan kalkmaktadır. Evlilik başlangıçta ne kadar zor bir süreç gibi gözükse de eşlerin birbirlerine karşı saygı ve sevgileri sayesinde zorluklar ortadan kalkmakta ve mutlu bir hayat sürülmesine yardımcı olmaktadır.

Mutlu bir aile yapısı içerisinde yaşamak gerek sosyal gerekse cinsel yönden mutlu olmak için evlilik öncesi mutlaka eşiniz olacak kişi ile beraber uzmanlarımıza başvurmalı ve tüm sorunlarınızın çözülmesiyle mutlu bir evlilik ve yıllar sürecek birlikteliğe adım atabilirsiniz.