Evlilik Öncesi Danışmanlık

evlilik-öncesi-danışmanlık-konya

Ünlü Alman şairi Heinrich Heine evlilik hakkında; hiçbir pusulanın işlemediği derin bir okyanustur, der. Evlilik, ünlü şairin de bahsettiği gibi uçsuz bucaksız bir derya haline gelebilmektedir. Çünkü evlenmeye karar veren çiftlerin çoğu zaman bu kuruma beraberinde getirdikleri farklı kültürler, farklı anlayışlar ve beklentiler bulunmaktadır. Partnerler her ne kadar evlilik öncesinde birbirlerini yeterince tanıdıklarını düşünseler de evlilik kurumu şimdiye kadar yaşananlardan çok daha üst ve karmaşık bir kurum olacaktır. Böylesine ciddi ve hayatımızda vereceğimiz nadir kararlardan biri hakkında yardım almak ve profesyonel bir görüşe başvurmak doğru adımlar atmamızda ve kendimizi bu kararların sonuçlarına hazır hissetmemizde bize epey yardımcı olacaktır.

Evlilik öncesi danışmanlık da tam da bu süreçte kişilere yardımcı olan ve evliliğe dair farkındalıkları arttıran bir terapi programıdır. Aile danışmanları ve klinik psikologların vermesi uygun olan bu terapi türü, evliliğe karar veren kişilerin bu kuruma dair akıllarındaki tüm sorulara cevap vermemin yanı sıra evliliğin ilk yıllarında karşılaşılabilecek olası sorunlar, sorumluluk bilinci, iyi iletişimin kuralları, cinsellik, maddiyat ve para yönetimi, problem çözme becerileri gibi sağlıklı bir yuva için gereken tüm noktalara temas eder.

Evlilik için karar aşamasında olan çiftlerin şimdiye kadar birbirlerinde keşfetmediği yönlerini de birbirlerine açmaları sağlanır. Bu sayede evlenme sürecinden sonra oluşacak olan yuvada beklenmedik sorunlarla karşılaşılmasını engellenir. İlişkide eşlerin birbirlerine yakınlık ve bağlılıklarının test edilmesi ve güçlendirilmesi sağlanır. Böylece dünya evine giren çiftler bu ilk adımı daha tutkulu bir şekilde atar.

Yine bir alıntıyla devam edecek olursak: ünlü Fransız yazar Rochefoucauld; evliliğin iyisi olur fakat kusursuzu olmaz, demiştir. Evlilik ömrümüzü adadığımız uzun bir yolculuktur. Hayat yolculuğunda olduğu gibi bu yolculukta da bazen tökezleyebilir, zor zamanlar yaşayabiliriz. Nitekim mükemmel ve hiç sorunsuz bir hayat tasvir edilemeyeceği gibi, iki hayatın birleştiği evlilik kurumunda da böylesi bir mükemmellik beklenemez. Ancak bu sorunlarla baş edebilmek ve yuvamızı daha mutlu bir hale getirebilmek de bizim elimizdedir. Ömür boyu mutlu bir yuva kurmak istiyorsak, bu yuvaya girişteki ilk adımları sağlam atmalıyız. Böylece kusursuz olmasa da önüne gelen sorunların her biriyle beraber mücadele edebilen sağlıklı bir aile haline gelebiliriz. Bunun içinde profesyonel bir yardımla evliliğin şimdiye kadar aklımıza gelmeyen yönlerini de göze alabilmek, partnerinizle gerçek adaptasyonu sağlayabilmek ve bu evliliğe kendinizi hazır hissedebilmek önemlidir.