Evlilik Öncesi Danışmanlık Nedir?

Evlilik öncesi danışmalık nedir

Evlilik öncesi danışmanlık günümüzde ismini daha sık duyduğumuz danışmanlık hizmetlerinden biridir. Bu danışmanlık hizmeti, evlilik danışmanlığı, aile danışmanlığı, çift terapisi, ilişki terapisi konularında uzmanlaşmış psikolojik danışmanlık hizmeti veren psikologlar tarafından verilir. Evlilik öncesi psikolojik danışmanlık, evlenecek kişilerin, birbirini daha iyi tanıması, olası problemlerin önceden tespit edilerek, evliliğin daha uzun ömürlü ve sağlıklı olması için yapılır.

 

Evlilik öncesi aşamalar karmaşık ve çeşitlidir. Çiftlerin tanışması, karşılıklı beğeni ve isteklerinin ardından, evlilik hayatının ciddiyetine uygun bir şekilde konuşmalarını ve anlaşmalarını gerektirir. Aksi takdirde çiftlerin evlilik tarihi yaklaştıkça evlilik öncesi kafa karışıklığı ya da evlilik öncesi korku duyma olarak da ortaya çıkan olumsuz durumları deneyimlemesi olasıdır. Bu durumu aşmak için evlilik öncesi çiftlerin birbirini tanıması çok önemlidir.  

Evlilik Öncesi Neler Konuşulmalı?

Evlilik öncesi neler konuşulmalı sorusu evlenecek çiftlerin aklına takılan sorular arasındadır. Çiftlerin hayattan beklentileri, sahip oldukları inanç ve değerler, çocuk yapma ve yetiştirme konusundaki yaklaşımları, kariyer hedefleri gibi konular, evlilik öncesi konuşulması gereken konular arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Özellikle çiftlerin birbirini uzun süre tanımadığı, paylaşımlarının kısıtlı olduğu durumlarda evlilik kararı almadan önce bu konuları aydınlatmaları ve evlilik öncesi neler sorulmalı sorusunu zihinlerinde aydınlatmaları önemlidir. Çünkü evlenmeye aday çiftlerin birbirini çok iyi tanımadığı durumlarda evliliklerde ciddi pürüzler çıkabilmektedir.

 

Evlilik öncesi çiftlerin evliliğe bakış açısı, danışmanlık hizmeti ile net bir şekilde ortaya konulabilir. Böylece çiftler birbirilerini daha iyi anlar ve her iki tarafta müstakbel eşinin nasıl bir evlilik hayatı istediğini daha net anlar. Nasıl ki evlilik öncesi sağlık raporu çiftlerin sağlık problemlerini ve hamilelik ve benzer durumlarda karşılaşabilecek sorunları ortaya koyuyorsa evlilik öncesi danışmanlık da bunu hem psikolojik hem de cinsel anlamda ortaya koyar. Evlilik öncesi testler kadar gerekli olan danışmanlık yardımıyla çiftler, evliliklerinde ruhsal, duygusal ve cinsel anlamdaki ilk adımlarını sağlıklı bir bakış açısıyla atar.

 

Evlilik öncesi danışmanlık hizmeti alan çiftler sadece evlilik hayatı üzerine fikir ve beklentilerini konuşmazlar. Evlilik öncesi cinsel eğitim fırsatı da yakalarlar. Yanlış inanışlar, eksik bilgiler, ailenin yaklaşımlarındaki sorunlar nedeniyle cinsellikle ilgili sorunların yaşanması hemen her evlilikte mümkündür. Bu nedenle evlilik öncesi eğitim, çiftlerin cinsel konularda doğru bir şekilde bilgilenmesini sağlar. Çiftler evlilik hayatının temel taşlarından biri olan cinsellik konusunda daha bilinçli bir şekilde davranarak, problemleri daha yaşanmadan engelleyebilir.

Evlilik Öncesi Çift Terapisi

Evlilik önce çift terapisi, sadece evlilik değil, evlilik öncesi yaşanan problemlerin atlatılmasında da kişilere yardımcı olur. Bilindiği gibi evliliklerde özellikle düğün öncesi ailelerin kültür ve anlayış farklılıklarından dolayı bazı problemler yaşanabilmekte, bu gerilimler maalesef evlenecek çifte yansımaktadır. Çift terapisi ile ilişkiye de yansıyan bu problemlerin daha kolay çözülmesi de mümkün olmaktadır. Böylece kişiler, evlilik öncesi sendromu olarak da adlandırılan evlilik korkusu ile daha rahat bir şekilde baş edebilir.

Evlilik öncesi danışmanlık ücretleri, evlenecek çiftlerin en merak ettikleri konulardan biridir. Çünkü evlilik öncesi giderek artan masraflar ve sürekli devam eden harcamalar çiftleri bu danışmanlık hizmetini alıp almama konusunda tereddütte bırakabilir. Evlilik öncesi danışmanlık fiyatları, danışmanlık hizmetinin verildiği şehre ve hatta semte göre değişmektedir. İstanbul evlilik öncesi danışmanlık seans ücretleri 500 ila 150 TL arasında değişiklik gösterirken, Ankara evlilik öncesi danışmanlık hizmeti, İzmir Evlilik Öncesi Danışmanlık Hizmeti, Konya Evlilik Öncesi Danışmanlık Hizmeti fiyatları bu fiyatlar arasında yer almakla birlikte bazı semtlerde 100 TL gibi fiyatlarda da bulunmaktadır. Konya Evlilik Öncesi Danışmanlık tavsiye ve önerileri arasında Psikon Terapi ismi öne çıkmaktadır. Siz de danışmanlık hizmetine ihtiyaç duyuyorsanız, profesyonellerimizle bire bir görüşme yapmak için bizi her zaman arayabilirsiniz.