Evlilik Problemleri İçin Aşama Aşama Kurtarma Planı!

Evlilik problemleri için aşama aşama kurtarma planı

Evlilikler filmlerde ve romanlarda idealize edildiği gibi pürüzsüz değildir. En mutlu evliliklerde bile problemler ortaya çıkar. Bu problemleri çözmek de ilk önce eşlerin görevidir. Peki evlilik problemlerimizi çözmek için hangi yolu seçeceğiz, neler yapacağız? Bu soruların cevabını merak edenler için evlilik problemleri için aşama aşama kurtarma planı derlemesi hazırladık.

 

İşe eşinizle yaşadığınız tüm problemleri bir kağıda sıralayarak başlayın. Sadece tartışmalarınızı değil, konuşmaktan korktuğunuz için açamadığını konuları da bu listeye ekleyin. Böylece tüm problemlerinizi bir arada görebilir, birbiriyle ilişkili ve ortak çözümle ortadan kalkabilecek problemleri sınıflandırabilirsiniz.

 

İşe kendinizi değiştirerek başlayın. Bu eşinizin değişmesini istemekten daha kolaydır ve hemen yapılabilir. Bu nedenle listelediğini problemler için kendinizin hangi davranış ve tutumlarınızı değiştirmeniz gerektiğini tespit edin. Değişimden kendinizden başlayarak eşinize de ilham olun.

 

Eleştirilerden, şikayetlerden, suçlamalardan, öfkeden, dalga geçmekten, vazgeçin. Tüm bunların ilişkinize hiçbir fayda sağlamadığını, sizi iyi değil kötü hissettireceğini unutmayın. Sakin olmanın yollarını öğrenmeye gayret edin.

Yapıcı Dil Kullanın!

Endişelerinizi yapıcı şekilde dile getirmeye dikkat edin. Örneğin, nasıl hissettiğinizi, nelerden endişelendiğinizi, ne yapmak istediğinizi negatif kelimeler seçmeden ifade edin. Eşinizin nasıl hissettiğini, neler düşündüğünü de sorun.

 

Birlikte karar vermeyi öğrenin. Her iki tarafın da uzlaşabileceği bir yaklaşım sergileyerek ortak noktada buluşmak hem size hem de ilişkinize kazandıracaktır. Bunun için eşinizle birlikte hareket edin. Her ikiniz de birbirinizi etkin bir biçimde dinleyin. Endişelerinizi ve fikirlerinizi ortaya koyarak mantıklı ve doğru kararlar verin.

Evliliği sonlandıracak noktaları gözden kaçırmayın. Eşinizi çok sevmeniz ya da alışkanlıklar nedeniyle ondan ayrılmak istememeniz anlaşılabilir. Ancak bazı durumlarda evlilik konusunda ısrar etmektense evliliği sonlandırmak daha iyi olabilir. Örneğin aldatma, içki, uyuşturucu ve kumar gibi bağımlılıklar, öfke kontrol problemleri ve şiddet gibi konularda ilerleme kaydedilemiyorsa yeniden düşünmek önemlidir.

Pozitif Davranışları Çoğaltın!

Eşinizle bağlarınızı kuvvetlendiren pozitif davranışları çoğaltın. Daha çok öpün, sarılın, gülümseyin, cinsel birliktelik yaşayın, takdir ve teşekkür edin. Bunları çoğaltmak eşinizin de problemleri çözmek konusunda daha istekli olmasını sağlayacaktır.

 

Ailenizin evlilikteki güçlü ve zayıf yönlerini düşünün. Kendi evliliğinizde hangi konularda daha iyi hangi konularda daha kötü olduğunuz hakkında fikir yürütün. Neleri değiştirmek istediğinizi böylece daha net görün. Aile Terapistlerimizden randevu almak için bize ulaşabilirsiniz.