Evlilik Terapisi Gerektiren 5 Durum

Evlilik terapisi gerektiren 5 durum

Evlilik terapisi ülkemizde her geçen gün daha çok tercih edilen bir yöntem olarak öne çıkıyor. Günümüzde eşler problemleriyle baş edemeyince, bu alanda uzman profesyonellerle, daha rahat iletişime geçebiliyor. Ancak elbette bu problemleri kimse ile paylaşmayan ve paylaşmaktan çekinen çiftler de olabiliyor. Maalesef bu durum çiftlerin ayrılması ya da boşanması ile sonuçlanabiliyor. Peki aslında evlilik terapisini kimler almalı? Bu sorunun cevabı evlilikten evliliğe fark gösterse de aşağıdaki durumları yaşayanların mutlu bir evlilik hayatını sürdürebilmek için evlilik terapisi alması büyük önem taşıyor.

Evlilik Terapisine Neden Gitmeliyim?

İletişimin Olumsuz Hale Gelmesi

Eşler arasındaki iletişim olumsuz bir hale gelince yeniden pozitif bir dil kazanmak zorlayıcı olabilir. Bu durumda eşlerden birinin depresif, güvensiz, dışlanmış hissedebilir. Olumsuz iletişim, sadece duyguları incitmekle ilgili değildir.  Aynı zamanda duygusal ya da fiziksel taciz boyutuna da ulaşabilir.

 

Aldatma

Eşlerden birinin diğerini aldatması ya da her iki eşin de birbirini aldatmayı düşünmesi durumunda evlilik terapisi eşler için fayda sağlayacaktır. Bazı aldatma durumlarında eşler boşanmayı tercih ederken bazı evlilikler devam edebilir. Ancak kişiler evliliklerini devam ettirmeyi tercih etseler de profesyonel yardıma ihtiyaç duyabilir.

 

Evliliğin Ev Arkadaşlığına Dönüşmesi

Bazen evliliklerde, eşler arasındaki ilişki duygusal yönü kaybolur ve sadece aynı evi paylaşan iki kişiye dönüşebilirler. İletişim eksikliği, yakınlık hissini kaybeden çiftler, evlilik terapisi ile bu sorunların üstesinden gelebilir.

 

Eşler Arasındaki Farklılıkların Çözümlenememesi

Eşler, aralarında yaşanan fikir ve inanç ayrılıklarını bir türlü çözemeyebilir. Birbirlerinin bakış açılarını anlamakta zorlanabilir ya da karşısındaki kişiyi anlamaya yanaşmayabilir. Bu durumda evlilik terapisi, karşılıklı anlayış ve iletişim becerilerini artırmakta fayda gösterecektir.

 

Sadece Çocuklar İçin Evliliğin Devam Etmesi

Bazı evliliklerde eşler artık birlikte olmalarının mümkün olmadığını kabullenir ancak çocukları için evliliklerini devam ettirmeye çabalar. Bu durum çocuklar ve eşler üzerinde negatif etkilere neden olabilir. Evlilik terapisi ile eşlerin yaşadığı bu duruma net bir sonuç kazandırması için faydalı olacaktır.