Evlilik Terapisi İçin Uzmanlardan 10 Öneri

Evlilik Terapisi için Uzmanlardan 10 Öneri

Evliliği Kurtarmanın 10 Yolu

Evlilikler, çiftlerin zaman zaman çatışma yaşadığı, hayatın getirdiği sorumluluklar ve sıkıntıları birlikte atlatmaya gayret ettikleri bir birlikteliktir. Evliliği idealize eden romanlar, filmler ve öyküler olsa da aslında evliliklerde, yukarıda saydığımız sorunlar ve daha niceleri yaşanabilmektedir. Sorunsuz ve kusursuz evlilik yoktur. Bu nedenle yaşanan sorunlarda kadın ve erkeğin nasıl bir davranışı tercih ettiği önemlidir. Biz de evlilik terapisi tavsiye ve önerilerini bir araya getirerek, bu alanda uzman evlilik terapisti isimlerin evliliği kurtarma yöntemleri ve tavsiyelerini sizlere sunmak istedik.

 

Ortak Hedefe Sahip Olun

Evlilik terapisine giderken aynı hedefe sahip olduğunuza emin olun. Bu söylediğimiz ilk başta imkansız gelse de evlilik terapisine giden çiftlerden biri evliliği kurtarmak isterken diğeri evliliği kurtarmak isteyip istemediğinden emin olamıyor veya evliliğini düzgün bir şekilde bitirmeyi hedefliyor. Bu durum ise evlilik terapisinden alınacak faydayı düşürerek, eşlere sıkıntılı bir süreç yaşatıyor.

 

İlişkinize En Az 6 Ay Verin

Evlilik terapisi, bireysel terapiye göre daha yavaş ilerleyen bir terapi türüdür. Bu nedenle acele etmemek ve ani kararlar ve davranışlar sergilememek önemlidir. Ayrıca eşinizle aranızdaki, geçmişi uzun yıllara dayanan problemleri birkaç gün içinde çözmek mümkün değildir. Bu nedenle eşinizle birlikte en az 6 boyunca ilişkinizi düzeltmek için çaba harcamaya gönüllü olun.

 

Boşanma Konusundaki Endişelere Değil Evliliğinize Odaklanın

Evlilik terapisi süresince boşanma konusundaki endişelerinizi bir kenara bırakarak sadece evliliğinize odaklanmalısınız. Aksi takdirde terapistinizin eşinizle aranızda kurmaya çalıştığı güvenli ortam, bu gerilim nedeniyle zarar görebilir.

 

Kendiniz Üstünde Çalışmaya Hazır Olun

Bireysel olarak yaşadığımız sıkıntılar da evliliğimizi etkilemektedir. Bu nedenle evlilik terapisi sürecinde, ilişkimiz üstünde çalışırken, terapistimiz  bireysel terapi almamızı ve kişisel sorunlarımızı çözmek üstünde çalışmamızı isteyebilir.

 

Dürüst Olun

Evlilik terapisine gitseniz de gitmeseniz de, birlikteliğiniz için yapacağınız en önemli şey dürüst olmaktır. Evliliğinizi bitirmek için sessizce beklemek yerine problemler ilk ortaya çıkmaya başladığında bu problemleri eşinizle konuşun. Neler hissettiğinizi düzgünce anlatın.

 

Sadece Güvendiğiniz Kişilerle Konuşun

Evlilik ile ilgili sıkıntılarınızda, kendinize destek arayışı ile elbette üçüncü kişiler ile konuşabilir ve duygularınızı, düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Ancak çevrenizdeki kişinin kim olduğuna ve eşinizle ilgili onunla neler paylaştığınıza dikkat edin.

 

Terapiye Öncelik Verin

Evlilik terapisine gidenler ya da gitmek isteyenler arasında en çok endişe edilen konu zamandır. Kişiler, var olan işleri ve sorumlulukları nedeniyle terapiye zaman ayıramadıklarını söylerler. Bu problemi aşmak istiyorsanız, diğer işlerden önce yapılacaklar listenize terapi seansınızı yazın.

 

Terapi Her Zaman İstediğiniz Gibi Gitmeyebilir

İlişkiniz ve evliliğiniz için eşinizden çok fazla fedakarlık yaptığınızı düşünüyor olabilirsiniz ancak bu nedenle terapi sürecinin tamamen sizden yana hareket etmesini beklemek yanlıştır. Eşiniz de en az sizin kadar çaba harcadığını düşündüğü için terapist her ikinizi de ortak bir noktada buluşturmaya gayret edecektir.

 

En İyi Haliniz Olmaya Çalışın

Evlilik problemleri ve bunlarla baş etmeye çalışmak her iki taraf için de ciddi bir stres faktörüdür. Hayatın diğer koşturmacaları da işe dahil olunca ruh halinizi korumak zorlaşabilir. Ancak evlilik terapisinden fayda görenler arasında yer almak istiyorsanız, terapi sürecinde, daha sakin, pozitif ve umutlu olmaya gayret etmeniz gerekir.

 

Problemlerin Döngü Haline Gelme Eğilimini Fark Edin

Bugün çözemediğiniz birçok problemin aslında her zaman aynı negatif fikir kalıplarına sahip olmanızdan kaynaklanıyor olabildiğini düşünün. Bu kalıpları ve düşünce şekillerini kırmak için terapistinizin göstereceği çabaya destek olun.