Evliliklerde En Sık Rastlanan 5 Cinsel Problem

Evliliklerde en sık rastlanan 5 cinsel problem

Evliliklerde cinsel hayat zamanla monotonlaşabilir. Bazı evliliklerde ise ilk günlerden itibaren çiftler arasında cinsel uyuşmazlıklar yaşanabilir. Problem hangi dönem başlarsa başlasın, hangi şekilde ilerlerse ilerlesin, gerektiğinde profesyonel destek almak önemlidir. Evliliklerde sık rastlanan cinsel problemler ve cinsel uyum bozukluklarını sizin için bir araya getirdik.

 

1 – Çiftlerden birinin diğerinden daha sık cinsel birliktelik yaşamak istemesi çiftlerin arasında cinsel problemlere neden olabilir. Genellikle erkekler kadınlara göre daha sık cinsel birliktelik yaşamak ister, bu istek karşılanmadığında, erkekler ve kadınlar karşılıklı olarak birbirini anlamadığında sorunlar derinleşebilir.

 

2 – Çocuklardan sonra cinsel hayat biraz sekteye uğrayabilir. Özellikle kadınların fiziksel ve duygusal olarak doğum sonrasında yorgun olması, çocukların fazla ilgi ve bakım istemesi annenin cinsel birliktelik yaşama isteğini azaltabilir. Bu da erkek ve kadın arasında problem yaratabilir.

 

3 – Kadın ve erkeğin cinsellik üstüne konuşamaması, problem yarattığı gibi var olan problemlerin büyümesine de neden olabilir. Ailelerin çocuklarını büyütürken bu konularda konuşmaması, birçok ailede cinsellik üstüne konuşma ve fikir belirtmenin tabu olması nedeniyle, bireyler evlendikten sonra da eşleri ile cinsellik ve beklentiler üstüne konuşamaz. Bu da ciddi cinsel problemlerin çözümünde sıkıntılara neden olur.

 

4 – Çiftlerden birinin cinselliğe ilgisinin azalması ve cinsel isteksizlik yaşaması da evli çiftlerde görülen problemlerden biridir. Kişinin iş, sosyal yaşam ile ilgili stres faktörleri nedeniyle cinsel isteği azalabilir. Ayrıca ilişki konusunda kafasına takılan meseleler varsa bu da cinsellikten uzaklaşmasına neden olabilir. Cinsel isteksizlik evli çiftlerde sık rastlanan bir problem olsa da genellikle geçicidir. Geçici olmayan durumlarda ise mutlaka bir destek alınmalıdır.

 

5 – Çiftlerden birinin kendini beğenmemesi ve bu nedenle cinselliğini özgürce yaşamaması evli çiftlerde görülen problemler arasındadır. Kişi bedeni hakkında negatif bir imaja sahiptir. Kendini güzel ve arzu edilebilir görmez. Bu nedenle de eşiyle birlikte olmaktan kaçınır, cinsel ilişki esnasında dış görünüşü ile meşgul olduğu için gerekli tatmine ulaşamaz. Bu durumda kişi bireysel ya da çift terapisi alarak bu problemi aşabilir.