Evliliklerde En Sık Yaşanan Cinsel Problemler

Evlilikte En Sık Yaşanan Cinsel Problemler

Uzun yıllar evli kalan çiftlerin yaşadıkları problemlerden biri de cinsel yaşamdaki problemlerdir. Çünkü evlilikteki diğer unsurlar gibi cinsellik de monotonluktan, günlük sıkıntılardan, kişilerin taşıdıkları sorumluluklardan ve ilişkide yaşanan uzaklaşma ya da iletişim problemi gibi sorunlardan payına düşeni alır. Bu nedenle evlilik terapisi ya da cinsel terapi alanında çalışan terapistler, kendilerine başvuran danışanlarının cinsel hayatlarında yaşadıkları problemlerin ortak noktaları olduğunu belirtmektedir. Peki evli çiftlerde en sık rastlanan cinsel problemler nelerdir? Bu problemleri ve uzmanların çözüm önerilerini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Cinsel Problemlerde Sık Kullanılan Cümleler

  1. Aklım başka yerlerde!

Evlilik terapistlerinin dile getirdiği problemlerden biri özellikle kadın danışanlarının cinsel birliktelik sırasında dikkatinin çabuk dağılması olarak öne çıkıyor. Anne olan kadınlarda daha çok görülen bu durumda, kadının yüklendiği sorumluluk ve yaşadığı stresin etken olabileceği düşünülüyor. Bu problemi aşmak için kadınların cinsel birliktelik için önceden planlama yapması, zihinsel olarak kendini hazırlaması iyi bir çözüm olabilirken, uzmanlar yeni pozisyonlar ve aksesuarlarla ilginin canlı tutulabileceğini öngörüyor.

 

  1. Erkek olduğum için duygusallaşamıyorum!

Birçok erkek yetiştiği toplum ve erkeklere bakış açısı nedeniyle, eşleriyle cinsellik dışında da yakınlık hissetmek ve duygusallaşmak konusunda kendini engelliyor. Birçok toplumda erkeklere sadece cinsel istekleri olan bireyler gibi davranılıyor. Duygusallıklarını ortaya koyan erkekler toplumsal yargılar nedeniyle bu isteklerini bastırıyor. Aslında erkekler de eşleriyle yakınlaşmak, duygusal anlar yaşamak istiyor ancak bunu nasıl yapacağını bilmiyor. Bu durumda kadınların erkeklere duygusal bir şekilde yaklaşması, duygularını açması için onları cesaretlendirmesi büyük önem taşıyor.

 

  1. Her zaman ilk adımı ben atmalıyım!

Evli çiftlerin yaşadığı problemlerden biri de cinsel birliktelik söz konusu olduğunda her zaman ilişkiyi başlatacak ilk adımı aynı tarafın atmak zorunda kalmasıdır. Bu durum sürekli ilk adımı atan kişinin yorulmasına neden olabilir. Uzmanlar bu durumu ortadan kaldırmak ve tarafların karşılıklı olarak arzu edildiğini hissetmesini sağlamak için arada rollerin değişmesi gerektiğini söylüyor ve bu konuda rahat davranamayan kişinin de adım atmaktan korkmaması gerektiğini dile getiriyor.

 

  1. Artık ön sevişme yaşamıyoruz!

Birçok evli çift yaşadıkları iş ve aile sorumluluğu nedeniyle, cinsel hayatına eskisi kadar enerji ve zaman ayıramayabiliyor. Bu nedenle cinsel birlikteliğin ön sevişme kısmı zamanla kaybolabiliyor. Bu durum çiftlerden birinin ya da her ikisinin de canını sıkarak, cinsel isteksizliğe neden olabiliyor. Uzmanlar bu durumu atlatmanın yolunun iletişimden geçtiğini, çiftlerin ön sevişme eksikliği nedeniyle yaşadığı duyguları ve isteklerini eşlerine ifade etmesi gerektiğini söylüyor.

 

  1. Eşim yeteri kadar şefkatli değil!

Eşler arasındaki şefkat ve sevgi aslında ortadan kaybolmasa da davranışlara daha az yansımaya başlayabilir. Bu da kişinin kendini kötü hissetmesine ve cinsel yaşamında problemler yaşamasına neden olabilir. Uzmanlara göre şefkat eksikliğini ortadan kaldırmak oldukça kolaydır. Çiftlerin her gün, eşinin minnet duyduğu bir özelliğini söylemeye başlaması bile oldukça etkili bir adım olacaktır. Yatak odası dışında da eşinin gözlerine bakmak, ellerini tutmak, sarılmak, şefkat problemlerini ortadan kaldırmak için etkili çözümlerdir.

 

  1. Çocuk yapma baskısı cinsel hayatımızı mahvediyor!

Evli çiftlerde görülen bir diğer problem de çiftlerin çocuk yapmaya çalıştıkları süreçte yaşadıklarıdır. Çocuk yapma isteği, cinsel hayatı ele geçirdiğinde her iki taraf için de ciddi bir stres ve baskı ortaya çıkar. Erkekler sadece çocuk için seviştiklerini düşünebilir, kadınlar da çocuğa odaklanarak, cinsel birliktelik esnasında odaklanmakta zorlanabilirler. Uzmanlar, çocuk yapmak isteyen ama cinsel hayatlarındaki hazdan vazgeçmek istemeyen çiftlere, birbirilerine seksi mesajlar göndermelerini, çekici iç çamaşırları gibi detaylarla bunu bir görev tanımından çıkarmalarını öneriyor.