Evliliklerde Zor Konuşmalar Nasıl Yapılır?

Evliliklerde Zor Konuşmalar Nasıl Yapılır

Evlilikte Zor Konular Nasıl Konuşulur?

Evlilik terapisi için başvuran kişilerin sorunlarının kaynağına inildiğinde en sık rastlanan ana nedenin kişilerin zor konuşmaları yapmaması, ertelemesi ya da görmezden gelmesi olduğu ortaya çıkmaktadır. Evlilik ve aile danışmanlığı yapan profesyoneller, çiftlerin bazı konularda konuşmaktan kaçınması nedeniyle, çözülebilir problemlerin derinleştiğini belirtmektedir. Bu nedenle evlilik hayatındaki mutluluk için anahtar faktörlerden biri eşler arasındaki sağlıklı iletişimdir. Peki zor konular nasıl konuşulur? Eşler bu konuşmaları yapmak için nasıl bir yol izlemelidir? Bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

 

ZOR KONUŞMALARI ERTELEMEYİN!

– Konuşmaları neden erteliyor ya da kaçınıyorsunuz? Konuşmanın kötü bir sonla biteceğine inanıyor ve bu nedenle kaçınıyorsanız, muhtemelen sonuç kötü olacaktır. Konuşmanın işi daha da kötü bir hale getireceğini düşünüyorsanız, büyük olasılıkla bu düşünce gerçek olacaktır. Konuşmaya başlamadan önce negatif düşüncelerden kaçının. Beklentilerinizi gerçekçi ve pozitif tutmaya gayret edin.

– Bu zor konuşmayı neden yapmak istiyorsunuz? Eşinizin bakış açısını anlamak için mi? Bir yanlış anlaşılmayı ortadan kaldırmak için mi? Eşinizin sizi kıran bir davranışı ya da şüpheli bir durumu ortaya çıkarmak için mi? Eşinizle neden konuşmak istediğinizi kendinize sorun ve bu gerekliliği kabullenin.

– Evliliklerde zor konuşmalar her zaman gergin olabilir. Bu nedenle konuşmaya başlamadan önce bu konuşmanın size sıkıntı verebileceğini kabullenerek işe başlayın. Stresli bir konuşma olacağını anlamak sizin kontrolünüzü kaybetmenize engel olacaktır.

 

ZOR KONUŞMALARI BAŞLATMA YOLLARI

– Konuşmaya başlamadan önce eşinize “Konuşabilir miyiz?” ya da “Konuşmalıyız” demeyin. Konuşmaya başlarken, konunun hassas ve zor olduğunu belirterek başlayın. Her ikinizin bakış açılarının farklı olduğunu bildiğinizi söyleyin ve birbirinizin bakış açısını anlayarak mevcut durumu çözmek istediğinizi söyleyin.

– Konuşmaya başlamadan önce nasıl başlayacağınızı düşünün. Kısa ve açık bir giriş yeterli olacaktır. Lafı uzatmadan hızlıca konuya girin. “Bir süredir şunu düşünüyorum.” “Sen bu konuda ne düşünüyorsun” gibi cümleler giriş için yeterlidir.

 

ZOR KONUŞMALAR NEREDE VE NE ZAMAN YAPILIR? 

– Eşinizle konuşmak istiyorsanız onu yanlış yerlere götürmeyin. Örneğin bir tiyatro oyunu, müze ya da sinema salonu konuşmak için uygun yerler değildir. Onu sakin ve sessiz bir ortama, parka, yemeğe götürebilir ve burada konuşabilirsiniz.

– Konuşmak için doğru zamanı seçin. Eşinizin ya da sizin gergin, stresli olduğu zamanlar konuşmanızı zorlaştıracaktır. İkinizin de daha ılımlı olduğu bir zamanı seçin. Özellikle cinsel birliktelik öncesinde ve sonrasında konuşmaktan kaçının.

– Eşinizle konuşmak için fiziksel olarak kısıtlı alanlar seçmeyin. Örneğin trafikte bir arabanın içinde ya da uçakta seyahat ederken konuşmak, eşinize tuzağa düşmüş hissi yaşatabilir.

 

ZOR KONUŞMALAR İÇİN STRATEJİLER

– Konuşma sırasında asla eşinize saygısızlık etmeyin. Onu küçük görecek kelimelerden ve davranışlardan kaçının. Sözünü kesmeyin.

– Sözlü iletişim kadar sözsüz iletişime de önem verin. Eşinizle göz kontağını kesmeyin. Onu anladığınızı jest ve mimiklerinizle gösterin.

– Konuşmadan önce hazırlıklı olun. Neler düşünüyorsanız, neler hissediyorsanız, nelerden endişe duyuyorsanız hepsini kısa kısa da olsa anlatmaya çalışın. Konudan kopmadan ve lafı uzatmadan konuşun.

– Konuşma sonucunda uzlaşmayı hedef alın. Konuşmadan galip ayrılmak gibi bir hedefiniz varsa muhtemelen eşiniz de siz de mutlu olmayacaksınız ve sorununuzun çözümünde bir yol alamayacaksınız. Bu nedenle eşinizi gerçekten dinleyerek anlayın. İkinize uygun bir yol bulmak için öneriler getirin.

Zorlu konuşmalar konusunda eşinizle bir türlü ortak noktaları yakalayamıyor ve bu problemlerin günden güne derinleştiğini hissediyorsanız, evlilik terapisti ile görüşmeyi düşünebilirsiniz. Profesyonel bir görüş altında zor konuları konuşmak ve her iki tarafın bakış açısını anlayarak ortak bir çözüme kavuşmak evliliğinizin zarar görmesine engel olacaktır. Konya evlilik terapisti tavsiye arayışınızda bizi arayabilir ve Psikon Terapi profesyonelleri ile görüşebilirsiniz.