Evlilikleri Güçlendiren Günlük Alışkanlıklar

Evlilikleri Güçlendiren Günlük Alışkanlıklar

Mutlu evlilik nedir? Bu sorunun maalesef sihirli ve biricik bir cevabı yoktur. Mutlu evliliğin sırrı konusunda çok şey söylense de her insan, her ilişki ve her evlilik kendine özgüdür. Evlilikler bir gecede mutlu hale gelemez. Mutlu evlilikler duvar örmeye benzer. Eşinizi tanıyarak atacağınız adımlar, her gün tekrarlanarak birer tuğla gibi üst üste yükselir. Evlilikler çiftlerin karşılıklı çabası ile inşa edilir. Güçlü bir evlilik için, günlük alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz ve her gün emek verdiğinizden emin olmanız gerekir. İşte evliliği güçlendiren bu günlük alışkanlıkları sizler için bir araya getirdik.

Evliliği Ne Güçlendirir?

 1. Evliliğinizi önceliğiniz yapın. Hem eşinizin hem de çevrenizdeki herkesin, ilk önceliğinizin eşiniz olduğunu anlamasını sağlayın. Günlük en basit kararları, eşiniz yanınızda değilken bile onu da hesaba katarak alın.

 

 1. Eşler gün içinde birden çok kez birbirine veda eder ve yeniden bir araya gelir. Bu anları sakın ihmal etmeyin. Aradan yıllar geçse de evden ayrılırken ya da eve döndüğünüzde eşinize içten ve güzel bir selam vermekten vazgeçmeyin.

 

 1. Eşlerin birçoğu farklı yaşam alışkanlıkları nedeniyle aynı anda yatağa gitmezler. Ancak bu durum çiftlerin uyku öncesi yakınlaşma şanslarını baltalar. Bu nedenle olabildiğince eşinizle birlikte yatağa gitmeye çaba harcayın.

 

 1. Her gün eşinize mesaj göndermeye gayret edin. Romantik mesajlar atmanız şart değil. Bu mesajlar neşeli, pozitif ve sevginizi gösterir türden olsun. Kahvaltıda yaptığınız bir espriyi hatırlatabilir, önceki günden bir anıyı canlandırabilirsiniz. 

 

 1. Gününüzü paylaşmak eşinizle ilişkinizi ve iletişiminizi güçlendirecektir. Eşinizin işi ve iş yerindeki sorunları sizi sıksa da onu ilgiyle dinleyin. Siz de kendi gününüzü ve yaşadıklarınızı eşinizle paylaşın.

 

 1. Her güne özel bir ritüelinizin olması ilişkinizi güçlendirecek noktalardan biridir. Örneğin eşinizle her akşam yemeğinden sonra karşılıklı sohbet ederek bir kahve içmek, birlikte yapboz yapmak gibi ikinizin de ilgisini çeken bir ritüeli hayatınıza katın.

Psikon Aile Danışmanı

 1. İltifat etmek ve eşinize övgülerinizi sunmak ilişkinizi sağlamlaştırır. Her gün eşinizin övülecek bir yönünü öne çıkarın. Küçücük iltifatlar bile eşinize verdiğiniz değeri hatırlatmak için değerlidir, unutmayın.

 

 1. Sarılmak iki kişinin de bağlanma hormonu olarak adlandırılan oksitosin hormonu salgılamasını sağlar. Bu nedenle eşinizle her gün birkaç dakika sıkı sıkı sarılın. 

 

 1. Eşinizin yaptığı ufak tefek yardımları, jestleri karşılıksız bırakmayın ve mutlaka teşekkür edin. Bu teşekkürü bazen sadece birkaç sözcükle edebilir bazen de onu bir hediye ya da bir yemekle ödüllendirebilirsiniz.

 

 1. Baş başa zaman geçirmek için küçük fırsatlar yaratın. Her gün ayırabileceğiniz zamana göre, 10 dakika ya da bir saat baş başa zaman geçirmek ilişkinizi canlı tutacaktır. Bu zamanda ister birlikte eğlenceli bir TV programı izleyin, ister bir kitaptan sevdiğiniz bir pasajı paylaşın. 

 

 1. Kendinize zaman ayırmak da en az eşinize ve evliliğinize zaman ayırmak kadar önemlidir. Günlük alışkanlıklarınız arasına mutlaka kendinize de zaman ayırma ritüelini de ekleyin. Sevdiğiniz bir aktiviteyi yapmak, hobinizle, arkadaşınızla zaman geçirmek, kişisel bir alana sahip olmanıza sebep olacak ve bu durum evliliğiniz üstünde olumlu bir etki yaratacaktır.

 

 1. Eşinizle birlikte evinizi düzenli tutmaya gayret edin. Eviniz ikinize ait özel bir alandır ve rahatlatıcı, kalabalıktan uzak ve temiz bir ev ikinizin de içinde yaşamaktan mutlu olacağı bir alan olacaktır. Bu nedenle iş bölümü yapın ve evinizin fiziksel olarak rahatsız edici ve huzursuz bir yer olmasına engel olun.

Evliliğinizin sağlamlığı konusunda kuşkular duyuyor, ilişkinizdeki bazı problemleri çözemiyorsanız, Konya evlilik danışmanlığı için bizi arayabilir, Psikon Terapi profesyonelleri ile görüşebilirsiniz.