Evlilikte Kıskançlık ve Çözüm Yolları

Evlilikte Kıskançlık ve Çözüm yolları

Eşim çok kıskanç!

Kocamı çok kıskanıyorum.

Eşimin kıskançlığından bıktım.

Ve bu cümle gibi daha nicelerini duymaya alışkınız. Birçok ilişki ve evlilikte eşler arası kıskançlık yaşanabiliyor. Eşlerin birbirini kıskanması birçok kültürde kabul gören bir tutum ve davranış. Peki ya mantık dışı ve gerçekte var olmayan sebeplerle yaşanan kıskançlıklar? Herhangi bir somut gerçeğe dayanmayan bu kıskançlıklar, evliliklere ciddi zararlar verebiliyor. Bu kıskançlıkla baş etmek ve ilişkideki dengeyi yeniden yakalamakta her iki tarafa da görevler düşünüyor. Kıskançlık hakkında sıkça sorulan sorular ve kıskançlık için çözüm yollarını sizler için bir araya getirdik.

 

Kıskançlık Nedir?

Kıskançlık, kişinin somut ya da soyut bir tehlike karşısında verdiği bir tepkidir. Bu tepkinin ana amacı ilişkisindeki değeri korumaktır. Dünya üzerinde evlilik terapisi görenler arasındaki rakamlara bakıldığında, çiftlerin neredeyse üçte birinin kıskançlık problemi yaşadığı görülmüştür. Kıskançlık belli bir orana dek bizi güvende hissettiren ve engelleyemediğimiz bir dürtü olabilir. Ancak aşırı kıskançlık hem korkutucudur hem de kişinin başkalarına zarar vereceği davranışlara neden olabilir.

Kıskançlık kökü çok derinlerde ve kişiliğimizle birebir ilişkili bir duygu olduğu için, sert ve dengesiz reaksiyonlarla sonuçlanabilmektedir. Peki kıskanmak normal mi? Aslında dozunda, hafif ve yönetilebilir kıskançlık, kişilerin karşısındaki kişiyi cepte görmesine engel olur. Karşılıklı olarak birbirine verilen değeri, duyguların yoğunluğunu ve hatta cinsel hayatın tatminini artırır. İlişkiyi canlı tutar ve çiftlerin Ancak yoğun ve mantık dışı kıskançlıklar doğal değildir. Çünkü bu kıskançlık türünde yıkıcılık ve zarar verme hakimdir.

 

Kıskançlığın Nedenleri Nelerdir?

Kıskançlığın sebepleri üstüne konuşmadan önce, kıskanan kişinin nasıl hissettiğinden bahsetmek gerekebilir. Kıskanan bir kişi, korku, öfke, aşağılanma, başarısızlık, şüphe, tehdit, yas, endişe, acı ve kendine acıma gibi birçok duyguyu aynı anda yaşar. Bu duygularla oluşan depresif ruh halini çoğu kez en yakınındakilerle paylaşmaktan bile kaçınır. Peki bir kişi neden mantıksız ve yoğun kıskançlıklar yaşar?

– Yoğun sahiplik duygusu,

– Kontrol etme arzusu

– Güvende hissedememe,

– Terk edilme ve aldatılma korkusu,

– Kişinin evlilikle ilgili gerçek dışı beklentilerinin olması,

– Eşiyle ilişkisi hakkında gerçek dışı beklentilerinin olması,

– Eşine sahip olduğunu düşünmesi,

– Geçmişte acı verici bir terk edilme süreci yaşamış olması,

– Zayıf bir benlik algısına sahip olması,

– Kendisi için değerli bir şeyi ya da kişiyi kaybetme korkusu gibi nedenler, eşim neden bu kadar kıskanç sorusunun cevabı olabilir.

 

Kıskançlık Evliliği Nasıl Etkiler?

Aşırı, yoğun ve gerçek dışı nedenlerle ortaya çıkan kıskançlık her iki tarafı da derinden etkileyerek, evliliğe ciddi zararlar verir. Bu zararlar;

– Sebepsiz bir şekilde kıskanılan eşin yaşadığı gücenme ve dargınlık,

– Güven eksikliğinin artması,

– Öfkeni hakim olması,

– Sürekli savunma halinde yaşama,

– Tartışmaların artması,

– Depresyon,

– İntikam duygusunun çoğalması,

– Sürekli sorgulama yaşanması,

– Titreme, baş dönmesi, uyku ve iştah değişimleri gibi fiziksel olumsuzluklar,

– Evliliğin sonlanması olarak sıralanabilir.

 

Kıskançlıkla Nasıl Mücadele Edilir?

– Öncelikle kıskançlık yapan kişinin davranışını kabul etmesi ve evliliğine verdiği zararı anlaması ilk adımdır.

– Kıskançlık yapan eşin, bu tutumunun altında yatan nedenler üstüne konuşulmalıdır.

– Kıskançlık yapan kişi, eşini takip etmek gibi davranışlardan kaçınmalıdır.

– Kıskançlık yapan kişi bireysel terapi ile düşünme biçimini değiştirmelidir.

– Kişi, başka birini kontrol edemeyeceğini kabul etmelidir.

– Her iki tarafın da kendini güvende hissedeceği ana kurallar konulmalıdır.

– Kıskanılan kişi, eşine karşı her zaman dürüst olmalı, yalan söylememeli, nerede olduğunu ve ne yaptığını saklamamalıdır.

– Gerektiğinde evlilik terapisi öneri ve tavsiyelerine uyulmalı, profesyonel yardım alınmalıdır.

Kıskançlık tedavisi ya da kıskançlık nedeniyle yaşanan sorunlar nedeniyle Konya çift terapisi arayışı içindeyseniz Psikon Terapi’ye her zaman ulaşabilirsiniz.